Tamkivi: seda eelarvet ei pea häbenema ka 10 aasta pärast

Uudis
|
07.12.2011

Kommenteerides täna Riigikogus kolmandale lugemisele tulevat 2012. aasta riigieelarvet, toonitas Reformierakonna fraktsiooni esimees Jaanus Tamkivi, et eelarves on esikohal rekordilised investeeringud, pensionitõus, toe pakkumine peredele ja ettevõtlusele.

Jaanus Tamkivi sõnul on eelarve menetlemine olnud tasakaalukas ja näidanud Riigikogus valitsevat poliitilist küpsust. „Ka opositsiooni mitmed ettepanekud on olnud asjalikud, kui välja arvata üks asi – katteallikad. Samuti ettepanekud maksutõusudeks, mis pole mitte ainult poliitiliselt vastuvõetamatud, vaid need tooksid ka oluliselt vähem maksutulu kui algatajad väidavad,’’ ütles Tamkivi.

„Majanduskasv on märksa jätkusuutlikum eelarvetulude kasvu allikas kui maksutõus. Palgakasvu tingimustes oleksid juba mõne aasta pärast eelarve lisalaekumistena loodetavate kõrgete tulumaksumäärade maksjad nii politseinikud kui õpetajad,’’ kõneles Reformierakonna fraktsiooni esimees.

„Hulk opositsiooni ettepanekuid nägi katteallikana ette reservide vähendamise ehk defitsiidi suurendamise ja see on otseses vastuolus nii seaduste kui terve mõistusega. Euroopa riigid mässavad suurtes võlgades ja see loob ohte ka Eesti majandusele. Me ei pidanud eelarvet menetledes vajalikuks liigset “igaks juhuks” kärpimist, aga kindlasti mitte ka kulude tõstmist ja puudujäägi suurendamist,’’ rõhutas Tamkivi.

„Reformierakond pole kunagi toetanud reforme, mille kogu sisu on pealkiri, ei ole toetanud ka maksulangetusi, mille tegemiseks tuleb laenu võtta. Kindlasti ei jää töötukindlustusmakse langetamata, selles on valitsusliit ammu kokku leppinud. Teeme seda esimesel võimalusel, mil see on Eestile jõukohane,’’ lausus parlamendisaadik.

Tamkivi märkis, et maksude langetamisel eelistab Reformierakond tööjõumaksude langetamist, kuivõrd need pidurdavad majanduskasvu tarbimismaksudest enam. „Töötukassa ja haigekassa reservide eelarvega ühendamise kriitikutele tahaksin aga öelda, et riigi rahakotil ei ole mõistlik ühte taskut kinni õmmelda, et siis arutleda selle üle, kes meile laenaks.“


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt