Sel neljapäeval tuleb Tallinna Linnavolikogus hääletusele Reformierakonna ettepanek kaotada pealinna lasteaedades kohatasu õppeaasta algusest ehk 1. septembrist 2020. Tallinnas küsitav kohatasu tõuseb igal aastal ja sel aastal on juba 71 eurot kuus. Tallinna reformierakondlaste juhi Kristen Michali sõnul tähendaks see ühe lasteaias käiva lapsega kokkuhoidu kuni 854 eurot aastas ja kahega 1708 eurot, mis tema sõnul on suur summa, mida pigem pered võiks oma tarbeks kasutada.
„Pealinna eelarve on üle 800 miljoni euro, tulumaksu laekumine kasvab paari aasta pärast 65 miljonit aastas, lasteaia kohatasu kokku on 18 miljonit. Meil on plaan, kuidas linna seniseid enesereklaamikulutusi vähendada, kärpida poliitilise taustaga bürokraatiat ja lepingud üle vaadata linnale soodsamaks, et suunata vabanev raha lasteaedadele. Lapsevanemad ei peaks maksma kohatasu, sest jõukas pealinn kulutab raha halvasti. See on printsiibi küsimus, sest kohatasu ei nõuta teistes haridusastmetes, ei põhikoolis ega gümnaasiumis ega isegi vabatahtlikus kõrghariduses,“ tutvustab Michal eelnõu aluseid.
Tallinnas käib lasteaias ligi 96% lastest, kokku 22 115 last, kohatasu on 71 eurot kuus, aastas 854 eurot lapse kohta.
Teine põhimõte, mida Reformierakond eelnõuga soovib teha ülesandeks Tallinna Linnavalitsusele, on soov, et alustataks ettevalmistusi üleminekuks eestikeelse haridusele. Linnavalitsus peaks eelnõu järgi olema see, kes teeb ettevalmistused, et haridus oleks eestikeelne lasteaiast alates.
Reformierakonna ettepanek lähtub lapsevanemate soovist ja põhimõttest, et Eesti haridus on ühtne, eestikeelne ja kohatasuta algusest, lasteaiast alates. Üleminekuaeg ja ettevalmistus on Tallinna Linnavalitsuse ehk täitevvõimuharu ülesanne ning arvestab ka vajadusega saada lisaraha haridusse, õpetajate palkade tõusu ning materjalide vajadusega.
Tallinna Linnavolikogu istung algab neljapäeval kell 16. Reformierakond on suurim opositsioonifraktsioon, kes 2017. aasta valimistel küsis mandaati eestikeelsele ja kohatasuta haridusele alates lasteiaiast.