Taavi Rõivas: astmeline tulumaks vähendab kõigi sissetulekuid

Uudis
|
27.10.2010

Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe Taavi Rõivase sõnul viiks Keskerakonna poolt taas esitatud astmelise tulumaksu plaan Eesti astmelisele vaesumise allakäigule, süvendades töötajates ebakindlust ning vähendades inimeste motivatsiooni paremini töötada ja rohkem teenida.

„Ma ei usu, et kellelegi meeldiks koos palgatõusu uudisega saada ka maksutõusu uudis. Keskerakond räägib populistlikult jõukamatelt rohkem võtmisest, aga astmeline tulumaks halvab majanduse ja teeb seega vaesemaks kõiki eestimaalasi. See oleks maksukaos,” ütles Rõivas.

Rõivas märkis, et Eesti keskmist palka saavad inimesed, sealhulgas näiteks õpetajad, hakkavad Keskerakonna eelnõu järgi maksma juba tänase palgataseme juures ligi 2400 krooni aastas rohkem kui praegu.

„Palkade kasvuga suureneb rohkem makstav summa hüppeliselt. Kui samas proportsioonis määrad oleks kehtestatud kümme aastat tagasi, maksaks täna kõrgemat maksu eranditult kõik töötajad. „Laias laastus võite kindel olla – iga tulevane palgatõus, soov jõuda oma perega uuele heaolu tasemele süüakse Keskerakonna astmelise tulumaksu poolt ära,” lisas Rõivas.

„Astmelist vaesust loov tulumaks on löök kogu Eesti majanduskeskkonnale – see on investeeringute ja uute töökohtade eemale peletamine ning korras riigirahanduse ja euro tuleku positiivsete ootuste nullimine. Maksusüsteem peab olema kasvu ning töökohtade loomist soodustav. Keskerakonna eelnõu soovib koguda eestimaalaste taskust 3,5 miljardit lisakrooni suurendades maksukoormust 1,6%-punkti võrra SKTst ning pärssides selgelt majanduskasvu,” sõnas Rõivas.

Rõivas toonitas, et maksupoliitika iga hinna eest keeruliseks tegemine viiks selleni, et osad maksumaksjad maksavad korraga nelja erineva määraga tulumaksu. Rõivas lisas, et kogu Euroopa Liidus pole riiki, mis oleks läinud üle proportsionaalselt tulumaksult astmelisele, küll aga vastupidi. Samuti on Rõivase sõnul mitmetes Euroopa riikides tulumaksu astmeid vähendatud või vähendatamas.

„Praegune valitsus ei hakka kindlasti kehtestama astmelist tulumaksu, mis muudaks vaesemaks kogu Eestit, karistades kõige rohkem neid, kes rohkem tööd tahavad teha. Reformierakond jätkab tulevikule suunatud tööga – sujuv üleminek eurole, riigi rahanduse korrashoid, ettevõtluskeskkonna paremaks muutmine. Kindlasti jätkame majanduskasvu soodustava ettevõtete tulumaksuvabastuse ja pikemas plaanis üksisiku tulumaksu langetamisega,” lausus Rõivas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt