Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo: järgnevatel aastatel pensionid tõusevad

Uudis
|
Signe Riisalo
|
27.05.2021

2023. aasta jaanuaris tõuseb pensioni baasosa eeldatavasti 20 euro võrra, mis tähendab, et keskmine pension oleks 2023. aasta 1. jaanuarist 595 eurot. Niisamuti saadeti kooskõlastusringile eelnõu, mille järgi oleks alates 2023. aasta 1. jaanuarist Eesti keskmine riiklik vanaduspension püsivalt tulumaksust vaba.

Praeguse valitsuse üks põhilisi eesmärke on tagada meie vanemaealistele väärikas vanaduspõlv. Seetõttu olen kooskõlastusele saatnud eelnõu, millega kavandatakse pensioni baasosa 20 euro suurust erakorralist tõusu. Käesoleval nädalal saatis ka rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus kooskõlastamisele eelnõu, millega plaanitakse keskmine pension püsivalt tulumaksust vabastada. Kui praegu rakendub pensionäridele üldine maksuvaba tulu, mis sissetuleku kasvades hakkab vähenema, siis alates 2023. aastast hakkab eelnõu järgi riikliku pensioni saajatele kehtima maksuvaba tulu keskmise vanaduspensioni ulatuses olenemata nende muudest sissetulekutest.

Vaid taoliste sammude läbi saame olla kindlad, et pensionäridel säilib ka vanaduspõlves isiklik otsustusvabadus – ka töötamist pensionieas soodustavad need sammud. Pensioni baasosa erakorraline tõstmine suurendab kõikide vanaduspensioni, töövõimetus- ning toitjakaotuspensioni saajate pensione. Erakorraline pensionitõus aitab enam just madalamat pensioni saavaid ja mittetöötavaid pensionäre. Keskmine 44-aastase staažiga inimese vanaduspension tõuseb 2023. aasta 1. jaanuaril seega pea 595 euroni ja seesugune samm puudutab 321 000 inimest.

Lisaks erakorralisele pensionitõusule suurenevad pensionid iga-aastaselt aprillikuus ka indekseerimise läbi. Indekseerimise puhul võetakse 80% ulatuses arvesse eelmise aasta sotsiaalmaksu pensionikindlustuse osa laekumise muutusi ja 20% ulatuses eelmise aasta tarbijahinnaindeksi muutust. Indekseerimine toimub juhul kui need arvud suurenevad. Praeguste prognooside kohaselt on pensioniindeks iga-aastaselt tõusmas ja nii on 2023. aasta 1. aprillil keskmine vanaduspension eeldatavasti 622 eurot ja 2024. aastal 652 eurot. Seega tõuseb keskmine pension 2024. aasta 1. aprilliks praegusega võrreldes 100 euro võrra ja kogu pensionitõus on vanaduspensioni saajale esitatud eelnõu järgi tulumaksust vaba.

Erakorraline pensionitõus ja keskmise pensioni tulumaksu vabastus on vaid osa vanemaealiste heaolu tõstmise plaanist. Unustada ei saa ka meie kõigi isiklikku vastutust vanaduspõlveks valmistudes. Solidaarsuspõhimõttel toimiv esimene sammas tagab toimetulekuks baassissetuleku, kuid mugavaks äraelamiseks peame ka ise juurde koguma. Pensioni kasvav baasosa ja eeldatav tulumaksust vabastus aitavad sel teel aga kaasa.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt