Sõerd: valitsusliidu plaan taganeda eelarve tasakaalust on vastutustundetu

Uudis
|
09.01.2017

Riigikogu rahanduskomisjoni liikme Aivar Sõerdi (Reformierakond) sõnul on vastutustundetu valitsuskoalitsiooni plaan rikkuda eelarve tasakaalureeglit, muutes kehtivat eelarveseadust ja hakates edaspidi koostama nelja-aastaseid eelarveid. Kui nelja -aastased eelarved tuleksid aastast 2020, siis tasakaalureegli muutmine on kavas ära teha juba järgmisest aastast.

„On tähelepanuväärne, et soov defitsiidiga eelarvete koostamiseks on võimuliidul tekkinud ajal, kui riigi maksulaekumised on tänu meie maksude struktuurile, kiirele palgakasvule ja suurenenud sisetarbimisele erakordselt head. Sellepärast on tasakaalureeglist taganemine vastutustundetu,“ ütles Sõerd. 

Sõerdi sõnul tähendab IRLi kuuluva rahanduminister Sven Sesteri plaan seda, et uus võimuliit ei suuda järgmise aasta eelarvet struktuurselt tasakaalus olevana koostada. „Sellepärast asutakse eelarveseadust muutma selliselt, et eelarve võib edaspidi olla ka struktuurselt 0,5 protsendise puudujäägiga. Kehtiva seaduse järgi tuleb eelarve koostada struktuurselt tasakaalus,“ lausus Sõerd.

„Praegused plaanid on ettevalmistus olukorraks, mida varsti ka näeme, et praegune koalitsioon asub laenurahaga katma eelarve jooksvaid kulusid. Pole millegagi põhjendatud soov hakata lubama varasemate aastate struktuurse ülejäägi kasutamist riigieelarve puudujäägi katteks kuni 0,5% ulatuses SKPst. Ainus põhjus selliseks kehtivast põhimõttest taganemiseks on soov hakata kulutama rohkem kui on riigile jõukohane,“ märkis rahanduskomisjoni liige.  

„Tänasel päeval, kui EL liikmesriigid pingutavad selle nimel, et eelarvedefitsiiti ja võlakoormust vähendada, läheb Eesti valitsus täpselt vastupidist teed. Tasub meenutada, et mõned aastad tagasi tuli IRLi esimees Margus Tsahkna ELi parlamentide rahanduskomisjonide esimeeste aastakonverentsi välja avaldusega, et Eesti peaks võtma Euroopas eelarvetasakaalu eestkõneleja rolli. IRL nõudis tasakaalureegli sissekirjutamist isegi Põhiseadusesse. Plaaniga loobuda eelarve tasakaalust muudab IRL ennast naeruväärseks,“ sõnas Aivar Sõerd.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt