Sõerd küsib Rataselt miks ja mis tingimustel sõlmis Eesti Lätiga alkoholiaktsiisiteemalise salakokkuleppe

Uudis
|
19.06.2019

Riigikogu rahanduskomisjoni liige Aivar Sõerd küsib peaminister Jüri Ratasele esitatud kirjalikus küsimuses miks ja mis tingimustel sõlmis Eesti Lätiga alkoholiaktsiisiteemalise kokkuleppe ning miks avalikkus sellest midagi ei tea.

Läti peaminister Krišjanis Karinš teavitas 17. juunil avalikkust sellest, et Eesti on rikkunud Lätiga sõlmitud alkoholiaktsiisi kokkulepet, mistõttu Lätil ei jää muud üle, kui vastata sellele omapoolse alkoholiaktsiisi langetusega. Läti peaminister on seda avaldust ka täpsustanud, väites, et mõne aasta eest sõlmisid riigid kokkuleppe, mille kohaselt Läti lubas tõsta alkoholiaktsiisi aeglaselt ja läheneda Eesti tasemele.

„Riigikogu Reformierakonna fraktsioonile oli sellise lepingu väljailmumine üllatav, sest valitsus pole Riigikogu selle kokkuleppe sõlmimisest informeerinud. Välissuhtlemisseaduse § 8 kohaselt on Vabariigi valitsus kohustatud esitama Riigikogule välissuhtlemisalase õigusaktide eelnõusid ning välislepingud ja nende eelnõud,” märkis Aivar Sõerd.

Endise rahandusministri sõnul on Lätiga sõlmitud kokkuleppe varjamine lubamatu ja kahetsusväärne, sest Riigikogu rahanduskomisjonis küsiti alkoholiaktsiise langetava seaduseelnõu menetlemisel valitsuse esindajatelt, kas aktsiisipoliitika valdkonnas on Läti riigiga maksupoliitikat mingis vormis kooskõlastatud.

Sõerd soovib, et Ratas vastaks, millal Läti peaministri viidatud kokkulepe sõlmiti, kes on Eesti poolelt selle allkirjastanud, millised on selle kokkuleppe olulised tingimused ja milliseid kohustusi Eesti riik selle kokkuleppega aktsiisipoliitika valdkonnas võttis. Samuti tahab Sõerd teada, kus ja millal saavad Riigikogu liikmed kokkuleppe tekstiga tutvuda ning millisel õiguslikul alusel võttis Eesti valitsus endale volituse selline kokkulepe sõlmida.

Neljandaks küsib Sõerd, kas enne alkoholiaktsiisi langetava seaduseelnõu Riigikogu kevadisel istungjärgul menetlusse võtmist Eesti valitsus informeeris Läti valitsust kavandatavast aktsiisikokkuleppe rikkumisest.

Peaministril on Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse järgi kirjalikule küsimusele vastamiseks aega ..

Lisainfo Aivar Sõerd 5062676

Lisan küsimuse täisteksti.

Hr. Jüri Ratas
Peaminister
19.06.2019

Kirjalik küsimus Lätiga sõlmitud alkoholiaktsiisi kokkuleppe kohta

Läti peaminister Krišjanis Karinš teavitas 17. juunil avalikkust sellest, et Eesti on rikkunud Lätiga sõlmitud alkoholiaktsiisi kokkulepet, mistõttu Lätil ei jää muud üle, kui vastata sellele omapoolse alkoholiaktsiisi langetusega. Läti peaminister on seda avaldust ka täpsustanud, väites, et mõne aasta eest sõlmisid riigid kokkuleppe, mille kohaselt Läti lubas tõsta alkoholiaktsiisi aeglaselt ja läheneda Eesti tasemele.

Riigikogu Reformierakonna fraktsioonile oli sellise lepingu väljailmumine üllatav, sest valitsus pole Riigikogu selle kokkuleppe sõlmimisest informeerinud. Välissuhtlemisseaduse § 8 kohaselt on Vabariigi valitsus kohustatud esitama Riigikogule välissuhtlemisalase õigusaktide eelnõusid ning välislepingud ja nende eelnõud. Lätiga sõlmitud kokkuleppe varjamine on kahetsusväärne, sest Riigikogu rahanduskomisjonis küsiti alkoholiaktsiise langetava seaduseelnõu menetlemisel valitsuse esindajatelt, kas aktsiisipoliitika valdkonnas on Läti riigiga maksupoliitikat mingis vormis kooskõlastatud. Läti peaministri kaudu avalikuks tulnud kokkuleppe varjamine Eesti valitsuse poolt on lubamatu ja kahetsusväärne.

Seoses sellega palun Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse alusel peaministrilt vastuseid järgmistele küsimustele:

  1. Millal Läti peaministri viidatud kokkulepe sõlmiti, kes on Eesti poolelt selle allkirjastanud, millised on selle kokkuleppe olulised tingimused ja milliseid kohustusi Eesti riik selle kokkuleppega aktsiisipoliitika valdkonnas võttis?
  2. Kus ja millal saavad Riigikogu liikmed selle kokkuleppe tekstiga tutvuda?
  3. Millisel õiguslikul alusel võttis Eesti valitsus endale volituse selline kokkulepe sõlmida?
  4. Kas enne alkoholiaktsiisi langetava seaduseelnõu Riigikogu kevadisel istungjärgul menetlusse võtmist Eesti valitsus informeeris Läti valitsust kavandatavast aktsiisikokkuleppe rikkumisest?

Aivar Sõerd
Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni liige


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt