Silver Meikar: Eesti pass kohe kätte?

Arvamus
|
27.10.2008

Kodakondsuse valik on paraku nii emotsionaalne kui ka pragmaatiline ning tingimusteta passide jagamine tulemust ei tooks.

Eesti Päevalehe juhtkiri (22.10) kutsus mittekodanikke üle võtma ning Narvskaja Gazeta peatoimetaja Sergei Stepanov avaldas samas lehenumbris arvamust, et 100 000 mittekodanikule tuleks lihtsalt Eesti pass kätte suruda. Kodakondsuse valik on paraku nii emotsionaalne kui ka pragmaatiline ning tingimusteta passide jagamine tulemust ei tooks.

Mina ei vahetaks oma Eesti kodakondsust välja isegi siis, kui keegi mulle selle eest suure kotitäie raha annaks. Tean aga samas eestlasi, kellel on seadusvastaselt kaksikkodakondsus. Mõni aeg Kanadas elamine võimaldas Eesti kodakondsusest loobumata teha endale maailmas parimat viisavaba reisimist pakkuva vahtralehe riigi pass. Täiesti pragmaatiline kaalutlus.

Stepanov ütleb ka ise, et halli passi inimesed on teadlikud kodakondsuse saamise võimalusest, kuid pragmaatilistel põhjustel ei pea nad Eesti passi saamiseks raskeid keeleeksameid ja bürokraatlikku paberimäärimist vajalikuks. Vähemuste tagakiusamises süüdistatud Eesti on pigem nendele võrdsete võimaluste pakkumisega loonud situatsiooni, kus pole erilist põhjust halli passi välja vahetada.

Paradoksaalselt võiks mittekodanikele diskrimineerivate pügalate vastuvõtmine suurendada Eesti passi taotlejate arvu märgatavalt. Kas väiksem mittekodanike arv tähendaks sellel juhul suuremat demokraatiat ja edukat integratsiooni? Kas see paneb vene keelt emakeelena rääkivaid inimesi Maarjamaad rohkem armastama?


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt