Siim Kallas: Euroopa otsib oma teed

Uudis
|
21.11.2004

Reformierakonna esimees Siim Kallas märkis üldkogul peetud kõnes, et Euroopa otsib tujutult oma teed.

“Asjad ei lähe nii, nagu kavandatud. Stabiilsuspakti ümber on vaid keerutamine, majanduskasv toppab, moderniseerimiskavad kipuvad jääma paberile,” ütles Kallas. “Euroopa ei tea, kas ta areneb kui riik või kui valitsustevaheline organisatsioon. Kaks erinevaid seisukohti pooldavat leeri põrkusid teravalt hiljutiste sündmuste käigus, kui Euroopa Parlament ei kiitnud heaks uut Euroopa Komisjoni.”

Kallas väljendas ka muret Lissaboni strateegia täitmise üle. “Lissaboni kava on iseendast õige ja seda ignoreerida ülimalt kahjulik, kuid olen nii strateegia kui ka selle täitmise kohta käiva nn. Wim Koki ettekande suhtes kriitiline,” märkis Kallas. “Mulle näib, et paljude riikide jaoks on mõlemad dokumendid millegi lõpp ja lahendus iseeneses, samal ajal kui probleemide lahendamine peaks just nendest kavadest lähtuma.”

Siim Kallase hinnangul tuleks Euroopa moderniseerimise kavast võtta üks idee ja suunata sellele kõik jõud. “Suuname kõik jõud ühele eesmärgile – suurendada teadusele ja arendustegevusele eraldatavaid ressursse, nii inim-, administratiiv-, kui loomulikult eelkõige rahalisi ressursse. Euroopa ulatuses on võimalik paisata sellesse valdkonda ka rohkem ühiseelarveraha, vähendades näiteks põllumajandustoetusteks minevat summat,” ütles Kallas.

Lõpetuseks lisas Kallas, et Eestisugune väikeriik peab aru saama Euroopa Liidu üldistest suundumustest. “Ei ole mõtet innukalt arendada asju, mida Euroopas tahetakse tagasi tõmmata. Teeme endale ise elu raskeks, kui võitleme ühtse põllumajanduspoliitika täiemahulise rakendamise eest, samal ajal kui kogu Liit otsib võimalusi selleks kuluvaid summasid kahandada.”


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt