Rein Lang: kas Viru ringkonnakohtu kaotamine võib vähendada õigusemõistmise kättesaadavust? (Põhjarannik)

Arvamus
|
25.10.2007

Apellatsioonikohus ehk 2. astme kohus töötab reeglina dokumentidega ja nende liikumine Eesti piires toimub täpselt sama kiiresti Tartu-Tallinna või Jõhvi-Tartu vahel, nii et selles ei ole praegu mitte mingisugust vahet.

Põhjarannik, 25.10.2007

Apellatsioonikohus ehk 2. astme kohus töötab reeglina dokumentidega ja nende liikumine Eesti piires toimub täpselt sama kiiresti Tartu-Tallinna või Jõhvi-Tartu vahel, nii et selles ei ole praegu mitte mingisugust vahet.

Regionaalpoliitilises kontekstis on kõige olulisemad eelkõige hea infrastruktuur, haridusasutused, politsei, prokuratuur ja 1. astme kohus. See on see, kuhu laekuvad kodanike taotlused, hagiavaldused, kus tegelikult mõistetakse õigust. Meil on aastaid olnud probleeme Viru maakohtuga.

Juba enne kohtute reformi ehk maakohtute ühendamist neljaks maakohtuks olid kõige suuremad probleemid just nimelt Narva linnakohtuga. Nüüd hakkavad need probleemid tänu kohtureformile aeglaselt, kuid kindlalt lahenema. Mis omakorda tähendab seda, et õigusemõistmise kvaliteet 1. astme kohtus tõuseb ja vajadus ringkonnakohtu kui apellatsiooniastme järele kahaneb. Nii et kindlasti ei saa ringkonnakohtu olemasolul rääkida regionaalpoliitikast, see on regionaalpoliitilisest seisukohast täiesti teisejärguline. Esmajärguline küsimus on esimese astme kohtu kvaliteet, selle mehitatus heade kohtunikega, mida võimaldab ka saavutada ringkonnakohtu sulgemine. Me väga loodame, et sealsed tublid kohtunikud, vähemalt mitmed neist, asuvad tööle esimese astme kohtus ehk siis Viru maakohtus.

Kui me räägime sellest, et Eestis peaks tulevikus olema kaks ringkonnakohut ehk apellatsioonikohut, siis on muidugi mõeldav ka see, et teine apellatsioonikohus asub Tartu asemel hoopiski näiteks Ida-Virumaal. See aga tähendaks ka kohtule vajaliku infrastruktuuri rajamist, väljaehitamist, maja ehitamist ja kõike muud. Nii et seda küsimust sellest aspektist me ei ole arutanud, kuna Tartus on kõik need tingimused tänasel päeval olemas – on töötav, omadega väga hästi hakkama saav ringkonnakohus. Selle ringkonnakohtu kohtute ja kohtunike koosseisu suurendamine üksnes kahe kohtuniku võrra võimaldab tegelikult apellatsiooniasjad, mis praegu on Viru ringkonnakohtus, lahendada Tartus. Selle täies mahus ületoomine Virumaale on kindlasti võimalik, see lahendus oleks kohtute seaduse muutmisega riigikogu kätes, aga see tähendab muidugi väga suuri lisakulutusi riigi õigusemõistmise süsteemile. Ja väga suurt segadust ka.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt