Täna Tallinnas kogunenud Reformierakonna volikogu otsustas, et Reformierakonna sisehääletuse süsteemi tuleb uuendada ning selle turvataset tõsta. Vastvalitud juhatus on volikogu hinnangul legitiimne ning erakonnaliikmete ülekaaluka enamuse tahe ja kordushääletust ei korraldata. Volikogu pidas vajalikuks üle vaadata ja vajadusel teha muudatused õiguslikes küsimustes, mis reguleerivad sisehääletuse protseduure vabasektoris.
Reformierakonna volikogu pidas vajalikuks rõhutada, et viie inimese pettuse pärast ei pea kannatama kõik kes on ausalt valimistel osalenud. „Reformierakond vabandab tänaseks erakonnast välja arvatud Kristiina Ojulandi ja teiste tegude eest. Nii 71 inimest, kelle nime väärkasutati, kui 1494 hääletusel osalejat kui erakonnakaaslased üle Eesti on selle pettuse ohvrid,“ ütles Reformierakonna volikogu esimees Kristen Michal.
„Petjad on tabatud ja erakonnast välja arvatud. See on olnud kiire ja selge valik,“ toonitas Michal.
„Nüüd vaatame sellest õppetunnist tulenevalt üle oma sisehääletuse süsteemi ning õigusliku korralduse. Kordushääletust ei korralda, valitud juhatus on legitiimne ning erakonnaliikmete ülekaaluka enamuse tahe. Ka need, kes valimistel osalesid ja kannatasid Kristiina Ojulandi ja teiste pettuse tõttu, ei nõua kordushääletust. Juhatuse ja esimehe mandaat on antud kaheks aastaks,“ väljendas volikogu esimees volikogu kindlaid seisukohti.
Reformierakonna volikogu võttis seisukoha, et sisehääletuse turvataset tuleb tõsta. „See muudab kasutusmugavust küll pisut väiksemaks, kuid hoiab ära võimaluse usalduse kuritarvituseks tulevikus. Hääletada saab tulevikus vaid ID-kaardi ja mobiil-IDga. Lisaks tuleb peale süsteemi muudatuste tegemist teha ka audit, et kontrollida süsteemi kaitstust erinevate rünnete vastu,“ lausus Michal.
Volikogu moodustas töörühma, mille ülesandeks on läbi analüüsida võimalikud õiguslike mitmetitõlgendatavused. Seejärel teeb sama töörühm vajadusel ettepanekud erakonna Üldkogule põhikirja muutmiseks ning Riigikogu fraktsioonile seaduste täpsustamiseks.
„Peame leidma lahendused õiguslikele ning tehnilistele küsimustele. Euroopa Parlamendi valimiste kandidaatide valimiseks 2014. aasta alguses on vaja sellele eelnevalt tehnilised küsimused lahendada ning süsteem auditeerida. Lisaks on vajalik enne järgmist sisehääletust arutada läbi õiguslikud küsimused. Alates liikmemaksu tasumise kohustusest juhatusse kandideerimisel kuni eelvalimiste korralduseni vabasektoris,“ sõnas volikogu esimees.
„Detsembri alguses toimuva Jõuluballi eel saame kiire töö korral teha erakorralise Üldkogu, kus teeme vajalikud muudatused, et Euroopa Parlamendi kandidaate saaks valida sisehääletusel vajadusel täpsustatud reeglite ja uuenenud tehnilise platvormiga,“ lisas Kristen Michal.
Reformierakonna volikogu väljendas kindlast soovi jätkata seni edukas valitsuskoalitsioonis Isamaa ja Res Publica Liiduga. „Reformierakond keskendub tänasest edasi taas inimeste elu paremakstegemisel üle Eesti, et me kõik saaks olla uhked oma kodukoha ja Eesti arengu üle,“ märkis volikogu esimees.