Reformierakonna peasekretär Timo Suslovi kõne erakonna üldkogul

Arvamus
|
18.11.2023

Head erakonnakaaslased, külalised, head Eesti inimesed!

Mul on heameel seista teie ees Reformierakonna üldkogul siin Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Viimati kohtusime üheskoos suvel juunis, kuid vahepeal on toimunud nii mõndagi, mida teiega jagada soovin.

Selle nädala algust kaunistas üks oluline tähtpäev – meie erakond jõudis oma 29. tegutsemisaasta verstapostini ja käib nüüd oma 30ndat! Palju õnne selle puhul meile kõigile! Selged sihid, kindel tegutsemine ja pädevad inimesed on need kvaliteedimärgid, mis meie organisatsiooni endiselt Eesti ühiskonnas kannavad.

Täna oleme siia kogunenud ühel olulisel põhjusel.

Äsja on toimunud meie erakonna sisevalimised, et selgitada välja need 17 hakkamist täis erakonna liiget, kes järgneval kahel aastal esindavad meid Reformierakonna juhatuses. Täna valituks osutuvad inimesed on need, kes otsustavad oluliste poliitiliste valikute üle ning kujundavad erakonna ja Eesti tulevikku. Just seetõttu on nendel inimestel väga oluline kaal. Olen kindel, et meie tulevased juhatuse liikmed seisavad erakonna hea käekäigu eest ning panustavad sellesse töösse täie südamega. Juba õige pea kinnitame üheskoos valimistulemused ning saame soovida jõudu ja jaksu uuele juhatusele nende vastutusrikkas ametis.

Head kuulajad,

Sel kevadel, 5. märtsil kinnitasid Eesti valijad ülekaalukalt, et usaldavad Eesti riiki juhtima just Reformierakonda. Oleme viimastel aastatel seisnud silmitsi Euroopas mitmete tõsiste kriisidega, mis on tekitanud pingeid ja ebakindlust paljudes. Elukalliduse tõus on andnud löögi ka kõigi eestimaalaste rahakoti pihta. On selge, et just ebakindlad ajad on need, mil inimesed vajavad lootust tuleviku suhtes kõige rohkem. Kindlust, et kuigi hetkel võib olla raske, saabuvad peagi ka paremad ajad. Nendes ebakindlates oludes valisidki inimesed just Reformierakonda. Nähes, kuidas meie inimesed igapäevaselt oma töös pingutavad, olen veendunud, et Eesti riik on parimal võimalikul moel kaitstud ja südamega hoitud.

Peatselt lõppev aasta on ilmekalt näidanud, et mitte ükski valimiste põhiteema pole vahepeal muutunud olematuks. Kas oht Eesti julgeolekule on kadunud? Kas kõik koolid on täielikult üle viidud eestikeelsele õppetööle? Kas Eesti majandus on pöördunud kasvule? Paraku ei ole. Need on vaid mõned väljakutsed, mis on endiselt vägagi aktuaalsed.

Eesti riigi ees seisvad väljakutsed nõuavad kindlakäelist juhtimist ning sirget poliitilist selgroogu, vajadusel ka raskete, aga vajalike otsuste langetamist. Reformierakond on alati olnud see, kes juhib riiki vastutustundlikult ning hoiab Eestit ka ebakindlatel aegadel õigel kursil.

Peame aga alati pidama meeles, et valijate suurt usaldust ei saa võtta iseenesestmõistetavalt. Usaldus tähendab seda, et ühelt poolt on see meile suur tunnustus, et  kõnetame arvestatavat osa Eesti ühiskonnast. Teisalt seab see meile suure vastutuse mitte vedada alt meie valijate ootusi. Mis on aga kõige olulisem – riigimehelik valitsusvastutuse kandmine tähendab ülesannet juhtida riiki tervikuna, seistes Eesti huvide eest parimal moel.

Pingutame iga päev selle nimel, et teha ära Eesti jaoks need olulised otsused, mida oleme lubanud – kaotada astmeline tulumaks ehk niinimetatud maksuküür, mis praegu takistab keskklassi tublide töötegijate sissetulekute suurenemist. Samuti Eesti riigi kaitsmiseks tehtavate investeeringute hüppeline suurendamine, eestikeelsele haridusele üleminek ja riigirahanduse korda tegemine. Teadsime, et kerge see teekond saama ei ole ning suurele rahva poolehoiule raskete, aga oluliste valikute langetamisel loota ei saa. Küll aga teab Reformierakond hästi, et need on vajalikud otsused, mida peame tegema just praegu. Otsused, ilma milleta oleksime riigina mõne aasta pärast veelgi sügavamas võlaspiraalis, millest väljapääs nõuaks veelgi valusamaid otsuseid või raskemas julgeolekuolukorras, sest ei teinud õigel ajal investeeringuid riigikaitsesse.

Selge on see, et kõike seda pole võimalik teha ilma toetava meeskonnata. Pole kahtlustki, et Reformierakonna üheks olulisimaks tugevuseks on ühtehoidev meeskond, jagatud väärtused ja ühine tahe muuta elu paremaks igas Eestimaa nurgas. Olen kindel, et kui suudame rasketel aegadel hoida ühte ning üksteist toetada, ei ole ka ükski seatud eesmärkidest meile liiga kõrge ega teostamatu.

Reformierakonnana on meile omane olla edasipüüdlik ning tulevikku vaatav. Ka see on üks neist põhjustest, miks valijad meid nii kõrgelt hindavad. Meie ühised väärtused on need, mis meid liidavad, kuid visioon tulevikust on see, mis kannab meid ajas edasi. Teame hästi, et eesmärgid peavad olema seatud nii igapäevaelu tasandil, ent ka pikemas vaates, keskendudes sellele, kus oleme praegu ning kuhu tahame jõuda.

Milline on tuleviku Reformierakond?

Aastast 1994 on Reformierakond seisnud vaba, avatud ja tulevikku vaatava ühiskonna eest, kus kõigil on võrdsed võimalused end teostada ja kus ka abivajajaid märgatakse ning kedagi ei jäeta maha.

Veel alles hiljaaegu pidasime erakonna volikogu, kus tegime põneva mõtteharjutuse sellest, millisena sooviksime näha Reformierakonda 5 või 10 aasta pärast. Oli rõõm näha tagasipeegeldusi, millest paljudki iseloomustavad meid erakonnana täna, kuid ka huvitavaid mõtteid, mille poole võiksime püüelda. Enim kajas vastu tunne, et oleme edasipürgivad, empaatilised ja uuendusmeelsed. Kui peaks võtma ühe lausega kokku Reformierakonna olemuse, leidsid meie inimesed, et julgeme vastutada ning pingutame selle nimel, et Eestis jaguks alati tarku päid ja ettevõtlikku mõtteviisi. Seda viimast silmas pidades oleme suunanud ka erakonnas oma tegemised suuresti sissepoole, kasvatades oma liikmete oskusi ja teadmisi.

Just eelnevalt kõneldu valguses on mul ka rõõm teile teatada, et oleme võtnud eesmärgiks uuendada Reformierakonna programmi. Viimasest programmi uuendamisest on möödunud juba 18 aastat ning kuigi meie põhiväärtused ajas muutunud ei ole, on meid ümbritsev maailm seevastu muutunud tohutult. Ma tahan siinkohal täna Õnne Pillakut, kes oli nõus seda toimkonda juhtima. Tänan Sind, Õnne!

Kui mõelda tagasi aastale 2005, ei räägitud toona ilmselt ülemäära palju kliimakriisist, mille mõjusid kogeme praeguseks iga päevaga üha enam või hoopiski energiajulgeolekust, ajastul, kui põlevkivienergia oli meile Eestis kui oma pruun kuld. Vajame häid mõtteid ja uuendusmeelseid ideid, mis kaasajastaks meie erakonna programmi. Just selles on teil, head erakonna liikmed, võimalus panna käed külge ning anda oma panus. Ootame kõigi meie liikmete panust, et kokku saaks kõigist hooliv ja tulevikku vaatav programm, mis kannaks edasi meie väärtusi kõiges, mida teeme.

Head sõbrad,

Tahan jagada teiega üht head uudist. Tähelepanelikumad meist on ehk märganud, aktiivsemad kontorikülastajad aga juba ka teavad, et erakonna peakontor ei asu enam Tõnismäe tänaval. Meid pikalt teeninud kontor jääb paljudele meist vahvaks meenutuseks, kuid juba oktoobri algusest saati oleme end sisse seadnud uues kohas Endla tänaval. Julgustan kõiki erakonna liikmeid tulla tutvuma uue kontoriga, kus meie tegus meeskond igapäevaselt toimetab ning kus tulevased kampaaniad saavad ideedest teostuseks. Olgu soov teha kvaliteetseid kampaaniavideoid ja -pilte, helisalvestusi või videolindistusi, äkki isegi Reformierakonna oma taskuhäälingut, siis meie uues kontoris on selleks kõigeks olemas ideaalsed võimalused. Just teil, head erakonnaliikmed, on nüüd võimalus sellest kõigest osa saada, et tulevikus oleks teie kampaania veelgi edukam.

Kuid ilmselt igaüks siin meist teab, et kolimine ei ole teps mitte kerge ettevõtmine. Vastupidi, see on tegevus, mis nõuab tohutult aega ja tahet, et see ära teha. Just seepärast tahan tunnustada kõiki, kes selle õnnestumisse on panustanud, eraldi tänan siinkohal meie kontori tiimist Kadrit, Matit ja Raini, kes veetsid vahel isegi päevi, hommikust õhtuni kaste pakkides ja vedades, et see kõik saaks viimaks teoks. Aitäh teile!

Head kuulajad,

Kuigi täna tähistame Reformierakonna 29. sünnipäeva, olen etteruttavalt juba põnevil 2024. aasta osas. Meil seisab ees Reformierakonna 30. juubeli aasta. Olen kindel, et sedavõrd suurt sündmust võiksime tähistada suuremalt. 2024 saab olema põnev aasta, täis vahvaid ettevõtmisi ja juubelisündmusi ning tahan siinkohal kutsuda erakonnaliikmeid üles võtma osa kõigest toredast, mis ootab ees.

Kuid enne veel, kui saame minna juhatuse valimistulemuste teatavakstegemise ja sünnipäevakoogi maitsmise juurde,  tahan meenutada, et juba vähem kui 7 kuu pärast toimuvad Euroopa Parlamendi valimised.

Ettevalmistused selleks on juba alanud ning mul on hea meel, et Euroopa Parlamendi valimisprogrammi koostamise on võtnud vedada meie kogenud pikaaegne poliitik, üdini euroopalik  Yoko Alender. Selge on see, et ükski hea asi ei valmi vaid ühe inimese panusena, vaid koostöös meie heade inimestega, kel on ideid ja tahtmist panustada parima programmi koostamisse.

Head erakonnakaaslased

Ma olen kindel, et peagi ametisse astuv uus erakonna juhatus saab olema töökas ja tulemustele suunatud. Mõistagi ei saa teie töö olema lihtne, sest ajad on jätkuvalt keerulised ja eesseisvad ülesanded rasked. Aga me usume teisse ning teame, et tulete sellega hästi toime. Suudame olla edukad, kui usume iseendasse ning hoiame kokku meeskonnas ning hoiame südames alati soovi anda endast parim.

Ainult nii oleme võidukad nii argipäevas kui ka kriisis.

Aitäh!


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt