Reformierakonna peasekretär Timo Suslovi kõne erakonna üldkogul 11. juunil

Arvamus
|
Timo Suslov
|
11.06.2023

Head erakonnakaaslased, head külalised!

Mul on suur heameel teid tervitada Viimsi Artiumis Reformierakonna suvisel üldkogul.

Märkamatult on Riigikogu valimistest möödas juba 3 kuud. Ühes sellega sai ka lõpu tihe ja sündmusterohke kampaaniaperiood, kuid suhtlus valijatega mõistagi sellega ei lõppenud. Vahetevahel jääb koguni mulje, et kampaaniaperiood oli hoopis soojendus selleks, mis ootas ees.

Sel korral läksime valimistele vastu üsnagi keerulises olukorras. Jätkuvalt käib Putini täiemahuline sõda Ukrainas ning paratamatult raputas sõda üha rohkem nii Euroopa kui kogu maailma majandust. Viimaste aastate kriisid on näidanud, et elame ebakindlal ajal ning sellest puutumata pole meist ilmselt keegi jäänud. Heitlikud ajad pole paraku ka tänasekski läbi, kuid selge on see, et just sellistel hetkedel vajab iga inimene kindlustunnet. Kindlust tuleviku ees ning lootust, et mitte kedagi ei jäta raskes olukorras üksi.

Just see oli Reformierakonna sõnum viimastel valimistel – hoida Eestit ja meie inimesi kindlates kätes. Lubasime kindlates kätes julgeolekut ja liitlassuhteid, toimetulekut, majandust, välispoliitikat, tervishoidu ja haridust. Kindlakäeliselt juhitud riiki, kus Pika Hermanni tornis lehvib igavesti sinimustvalge lipp ning kus sünnivad targad ja tulevikku vaatavad otsused, mis meid kriisidest kindlalt välja toovad.

On äärmiselt suur rõõm, et riigikogu valimistel kinnitas valija meile jätkuvalt suurt usaldust. See on ühelt poolt meile kõigile suur tunnustus, teisalt aga suur vastutus, et just keerulistel aegadel usaldavad inimesed meid riiki juhtima. Suheldes inimestega tänavail, olen saanud aina rohkem kinnitust sellest, et just Reformierakond on see poliitiline jõud, kellele inimesed julgevad alati loota. Meie oleme need, kes seisavad alati oma väärtuste eest lõpuni välja ning jäävad kindlaks oma lubadustele.

Kuid siiski üllatasid märtsikuised parlamendivalimised ilmselt meid kõiki.

Saavutasime riigikogus rekordilised 37 mandaati, mis on kogu Reformierakonna ajaloo kõige parem tulemus. Ning veel vähe sellest, pole taasiseseisvunud Eestis valimistel mitte ükski erakond võitnud nii palju kohti riigikogus, kui meil sel korral õnnestus. Au ja kiitus selle eest meile kõigile!

Juba eelmisel aastal, kui alustasime riigikogu valimiste kampaaniat, sõnastas erakonna juht Kaja Kallas selgelt, et valik, mille inimesed 5. märtsil tegid, on vaba ja avatud ühiskonna ning endasse sulgunud ja üksiku tigeda pisikese riigi vahel.

Valimistel näitas valija oma eelistust vägagi ülekaalukalt. Eesti inimesed andsid selge sõnumi, et soovivad jätkuvalt elada Eestis, kus kõigil oleks turvaline ja hea olla. Riigis, kus on läänelikud väärtused ning austatakse inimeste vabadusi ja õigusi.

Võidukateks osutusid need, kes soovivad luua paremat Eestit ning teevad kõik selleks, et homne saaks parem kui täna. Kaotajateks aga need, kes rusikas taskus, võitlevad vastu kõigele, mis Eestile on oluline ja vajalik. Valimisjärgne periood on olnud selge tõestus sellest, et EKRE jätkab rünnakuid demokraatia ja põhiseaduse vastu ning pole põhjust arvata, et need ka lõppemas oleksid.

Ent siiski võime tunda uhkust iseendi üle, sest kui Reformierakond sai neil valimistel toetajaid juurde, kaotas EKREIKE kolme erakonna peale kokku koguni 16 kohta. Kui see pole selge signaal soovist muutuse järele, ei tea ma küll, mis seda paremini kinnitaks.

Head kuulajad,

Meie meeskond tegi üle Eesti neil valimistel super tulemuse. Valimistel toetas meid rekordilised 190632 inimest, mis ühtekokku oli 31,2% kõigist antud häältest üle terve riigi. Reformierakonnale andis neil valimistel hääle peaaegu iga kolmas valija.

Selle eest võlgneme suure tänu meie tugevatele kandidaatidele ja nende tublidele abilistele, kes ennastsalgavalt, mõnikord isegi 15 miinuskraadist hoolimata andsid selleks nii tänavatel kui kõikjal avalikkuses oma erakordse panuse. Igapäevane tänavakampaania, pannkoogikohvikud, ummikukohvikud ning kohtumised valijatega ongi just see, mis päriselt loeb. Julgen kindlalt väita, et nii tugevat  ja ühtehoidvat meeskonda, nagu on Reformierakonnas, ei ole üheski teises erakonnas.

Valimistel suutsime sel korral kasvatada häälte saaki kõigis valimisringkondades üle terve Eesti. Neist kümnes ringkonnas me ka otsustavalt võitsime. See on kinnitus sellest, et meie kandidaadid seisavad hea Eestile oluliste asjade eest ning inimesed on seda märganud.

Heaks näiteks sellest on Harju- ja Raplamaa, kus meie kandidaadid kogusid enneolematud 40% kõigist häältest. Selle tulemusega saime ringkonnas rohkem hääli, kui Keskerakond, EKRE ja E200 kokku. Valijad hindasid seal eriti kõrgelt aga meie peaministrit. Kaja Kallas kogus neil valimistel uskumatud 31 816 häält, mis ühtekokku oli 30,1% kõigist häältest ringkonnas. Iga kolmas hääletanu valis seal just Kajat, ühtlasi valimistel kõigi aegade parim tulemus, mis viis meeskonna kindlale võidule.

Tartu linnas kindlustasime valimistel oma positsiooni, saades sarnaselt eelmisele korrale 3 mandaati Riigikogus. Eriti suurelt panustas sellesse linnapea Urmas Klaasi tubli tulemus 8065 häält. Tartu puhul on aga märkimisväärne just see, et 6 Reformierakonna kandidaati 10st ületas 1000 hääle piiri. Kõigi kandidaatide tubli panus tagas Tartus pea 36% valijate toetuse.

Tartumaal tegi hea tulemuse esinumber Urmas Kruuse, kes 6235 häälega teenis 13% valijate toetuse. Uustulijana tegi ka äärmiselt hea tulemuse Luisa Rõivas, kes 2939 valija toetusega kindlustas koha riigikogus.

Lääne-Virumaal suutis aga tõelise triumfi saavutada Hanno Pevkur, kes 6567 häälega kogus rohkem toetust, kui EKRE terve erakonna peale kokku.

Kagu-Eesti oli samuti tulemuslik, kust pääses riigikokku 6 Reformierakonna kandidaati. Kui esinumbrina kogus ringkonnast Liina Kersna 4073 häält, ületasid 1000 hääle piiri veel ka Maido Ruusmann ja Eerik-Niiles Kross.

Kuid on veel üks oluline saavutus, mida neil valimistel ära tegime. Kui viimati võitis Reformierakond riigikogu valimised Tallinna linnas 1995. aastal, siis sel korral õnnestus see meil taas. Selle võiduni viis üle 16% häältesaagi kasv võrreldes 2019. aastaga, millesse panustas kogu meie tubli Tallinna meeskond. Omaette märkimisväärne on aga see, et Tallinna TOP 10 häältemagnetite seas oli 6 reformierakondlast: Kristen Michal, Urmas Paet, Siim Kallas, Signe Riisalo, Heidy Purga ning Maris Lauri. Üle 3000 hääle said Tallinnas veel Karmen Joller ja Andres Sutt.

Ma võiksin sedasi siit aina jätkata – Saaremaa, Pärnumaa ja Järvamaa kus tuli Riigikokku uus tegija Pipi-Liis Sieman. Oleme olnud ääretult tublid ning tunnustan selle eest meid kõiki! Meie ühine pingutus tasus end kuhjaga ära.

Mul on hea meel ka selle üle, et meie ridadesse lisandus neil valimistel palju uusi ja ägedaid tegijaid, kellest nii mõnedki pääsesid ka riigikokku. Olen teile siiralt tänulik, et leidsite endas tahte ja julguse võtta ette see teekond. Uued inimesed ja värsked mõtted on poliitikasse alati teretulnud. Teie silmist peegeldub rohkelt indu ja pealehakkamist, mida Eesti poliitika vägagi vajab. Loodan teile palju kordaminekuid!

Valimistulemus kinnitab, et Reformierakonnal on parim meeskond terves Eestis ja ühise eesmärgi nimel pingutades oleme võimelised tegema ka silmapaistva tulemuse. Nüüd on rahvas usaldanud meid järgneva nelja aasta jooksul viima ellu oma valimislubadusi ning töö selle nimel on juba täie hooga käima läinud nii riigikogus kui valitsuses.

Head siinviibijad,

Kuigi keerulised ajad nõuavad raskeid otsuseid, ei tohi me mingil juhul kaotada silmist meie ees seisvaid suuri väljakutseid. Reformierakonna juhitud Eesti peab olema targa majandusega edumeelne riik, kus mitte kedagi ei jäeta üksi. Vaid nii saame kindlustada Eesti julgeoleku, tagada meie inimeste heaolu ning meie lastele ja lastelastele parema homse.

Viimaste aegade kriisid on meid seadnud silmitsi aina uute väljakutsetega. On paratamatus, et kõigeks ei saagi kunagi valmis olla ning alati varitseb meid kuskil mõni oht, millest pole meil aimugi. Ülemaailmselt oleme näinud mõjutusi nii COVID pandeemiast kui Venemaa sõjast Ukraina, mis paratamatult on toonud välja kitsaskohti, millega seni pole piisavalt arvestatud.

Kuid iga reformierakondlane teab, et nii nagu iga inimene peab iseseisvalt koguma rasketeks aegadeks puhvreid, peab sama tegema ka riik.

Paraku on aeg näidanud, et Reformierakond ei juhi kõiki valitsusi Eestis ning sestap ei saa ka olla kindel, et teised poliitilised jõud seaksid pikaajalised eesmärgid populaarsetest otsustest kõrgemale. Osalt ka seetõttu oleme jõudnud olukorda, kus headel aegadel kogutud riigireservid on ära kulutatud ning peame katma puudujääki tihtipeale laenurahaga.

Reformierakond on alati seisnud korras riigirahanduse eest. Värskelt ametisse astunud valitsus on astunud ka otsustavaid samme, et selle suunas kiirelt liikuda. Küll aga leian, et lisaks eelmainitule vajame üldist mõtteviisi muutust ühiskondlikult. Korras riigirahandus peab olema uus normaalsus, mis oleks meie kõigi ühine südameasi, mitte üksnes Reformierakonna. Pidevalt kulukaid toetusi juurde tekitades ei tule me kasvavate kuludega viimaks toime. Peaksime hoopistükkis ühiskondlikult arutama rohkem sellest, kuidas luua täiendavat majanduskasvu ja soosida rohkem investeeringuid Eesti majandusse. Võtame kasvõi kliimavaldkonna, milles rohkelt võimalusi ettevõtlusele. Energeetikas seisavad peagi ees suured muutused, mis annavad parema konkurentsieelise ettevõtlusele. Meie riigi jõukus sõltub lõpuks meist endist, mitte kellestki teisest. Olen kindel, et meie seas on palju tublisid ja tarku kaasamõtlejaid, kes selles võiksid kaasa lüüa.

Head erakonnakaaslased,

Reformierakonna peasekretärina on mul rõõm kinnitada, et erakond seisab jätkuvalt kindlatel alustel. Kuigi oleme värskelt seljatanud mahuka ja suurejoonelise kampaania, on erakonna rahaasjad jätkuvalt heas korras ning viimasedki kampaaniakulud saavad juba peagi lõplikult tasutud. Ent sellesse on andnud panuse kõik meist. Siinkohal suur tänu kõigile erakonnakaaslastele, meie inimestele ja ettevõtjatele, kes on panustanud liberaalsesse maailmavaatesse ning toetavad jätkuvalt Reformierakonda. Ilma teieta ei oleks see võimalik. Aitäh teile!

Kuid küsides, mis saab edasi, on vastus lihtne.

Suur suvi on juba peatselt ukse ees ning ma usun, et oleme kõik ära teeninud kaua oodatud puhkuse. Ent juba augustis ootab meid ees Arvamusfestival, kus osaleb ka Reformierakond mitmetes poliitilistes aruteludes ja debattides. Selleaastased suvepäevad tulevad aga tänavu pisut teistmoodi. Kui tavapäraselt oleme kogunenud mõnes Eestimaa ilusas nurgas, asendub see seekord liikumiskampaaniaga Oravate Suvesammud. Kuna tänavu on ka liikumisaasta, on see hea võimalus meil võtta ühiselt sellest osa ning kutsuda sellega liituma ka teisi. Loomulikult ei puudu sellest ka väikene võistlusmoment, kuna kampaania raames kogume piirkonniti läbitud kilomeetreid ning autasustame ka parimaid meeskondi. Selleks laekub meie kõigi postkasti täpsem infokiri koos täpsema infoga, kuidas sellest osa saada. Avapaugu saab kampaania täpselt 1. juulil.

Ning mis seal salata, peale suvepuhkust ootab ees pingeline sügisene poliithooaeg. Riigikogus algab 2024. aasta riigieelarve arutelu, mis esimeste märkide põhjal ei tõota tulla sugugi kerge. EKRE esimees Martin Helme on juba öelnud, et opositsioon suudab obstruktsiooniga jätkata kuni erakorraliste valimiste esilekutsumiseni. Meie tegutseme aga jätkuvalt selle nimel, et põhiseaduslikud institutsioonid saaksid teha oma tööd täpselt nii, nagu seda näeb ette seadus. Loodetavasti on see ka kõigi teiste osapoolte tahe.

Sügisel seisavad meil veel ees ka erakonna juhatuse valimised, kus määrame ametisse uued juhatuse liikmed. Julgustan valimistel kandideerima kõiki tublisid ja ettevõtlikke inimesi meie seast, kel on soov lüüa kaasa meie erakonna juhtimises.

Eelmainitule lisaks on juba vähem kui aasta pärast toimumas ka Euroopa Parlamendi valimised. Erakonna kontoris on ettevalmistused 2024. aasta juunis toimuvateks valimisteks juba täie hooga käima läinud. Töötame selle nimel, et Reformierakonnal saaks kokku parim programm koos tugevate kandidaatidega, et juba aasta pärast saaksime üheskoos tähistada valimisvõitu.

Head sõbrad,

Valimised kinnitasid, et Eesti inimesed usaldavad just Reformierakonda riiki valitsema. See on kinnitus sellest, et meie peale saab alati loota. Rasketel aegadel oleme meie need, kes kaitsevad demokraatlikke väärtusi, pakuvad inimestele kindlust tuleviku ees ning pingutavad selle nimel, et meil kõigil oleks parem homne. Reformierakond seisab vaba ja avatud Eesti ning tulevikku vaatava poliitika eest.

Jätkame samas vaimus ja läheme üheskoos võidukalt edasi!

Ja ärgem unustage, suvel võtame mõõtu Oravate Suvesammudel!

Aitäh teile!


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt