Reformierakonna julgeolekutuuril arutleti Viljandis majandusjulgeolekust

Uudis
|
01.12.2022

Reformierakonna üle-eestiline julgeolekutuur jõudis eile Viljandisse, kus sel korral oli fookuses majandusjulgeolek. Neil teemadel kõnelesid endine rahandusminister, praegune riigikogulane Jürgen Ligi ning Viljandi linnapea Madis Timpson.

Majanduses on üsna keerulised ajad, viimaste päevade teated annavad ka kinnitust, et meie majandus on pöördunud kergelt langusesse. Eelkõige võib põhjuseid otsida Venemaa sõjast Ukrainas, sellest tulenevast energiakriisist ning juba varasemalt COVID kriisiga katkenud tarneahelate probleemidest. Paraku on see kõik andnud tugeva löögi ka meie inimeste toimetulekule ja rahakotile ning peame leidma lahendusi, kuidas taastada inimeste kindlustunne.

Jürgen Ligi märkis kohtumise algul, et sõja mõjud jõudsid meie majandusse palju varem, kui sellest avalikult on kõneldud. “Gaasikraani hakati kinni keerama 2021. a kevadel. Kuna energiaturg baseerub defitsiidil, siis hind mitmekordistub, kui on selge oht, et gaasi hulk hoidlates hakkab vähenema. Sestap jõudis energiadefitsiit tekkida juba enne, kui sanktsioonid olid laialdasemalt rakendunud. Sanktsioonide lisandudes mõjutas meid see, et olime Vene odava kaubaga rohkem harjunud. See ei puuduta isegi niivõrd gaasi, sest olime selles ettenägelikud ja vähem sõltuvad Venemaast, kuid kuna oleme ühendatud ühisturule, pidime otsima kallimaid alternatiive asemele.”

Kui jutuks tuli inflatsioon, tõi Ligi esile, et tänast olukorda kujundasid osaliselt ka koroonapiirangud ning nendest vabanemine. “Koroonapiirangutest vabanemine andis Eestis suure tarbimise kasvuga kiirema hoo inflatsioonile, kui paljudes teistes riikides. Inimestel oli palju raha, hoiused olid tõusnud. Lisaks andis suure panuse inflatsiooni ka teise samba vabanemine, mis enamikus läks tarbimisse, piltlikult öeldes spaadesse, iluteenustesse ja kaupadesse.”

Pikaajalisem vaade majandusele siiski kinnitab Ligi sõnul, et kõrge inflatsioon kauaks püsima ei jää. “Energiatooraine ja toiduainepõhine inflatsioon on laiali läinud kogu majandusse, teiselt poolt jällegi on inflatsioon juba vaikselt pidurdamas. Ei saa öelda, et järgmine aasta on sama [kõrge inflatsioon]. Ei ole, kindlasti on väiksem inflatsioon.”

Reformierakonna julgeolekutuuri avalikud rahvakohtumised toimuvad üle Eesti, kus nii värsked kui kogenud reformierakondlased arutavad üheskoos publikuga päevakajalistel teemadel, kuhu suunas Eesti peaks liikuma ning kuidas saame Eesti julgeolekut hoida kindlates kätes.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt