Reformierakonna esimehe, peaminister Andrus Ansipi uusaastasoov (Estonia maja, Tallinn, 01.01.2011)

Arvamus
|
02.01.2011

See on väike summa eurotsooni jaoks,
aga see on suur samm Eesti jaoks. Õnnitlen Eesti rahvast Euroopa ühisraha kasutuselevõtu puhul!

Euro on kõigepealt meie julgeolekutagatis. Oleme maailma suuruselt teise rahanduspiirkonna täisliige kõigi selle eeliste ja kohustustega.

Euro on kinnitus, et Eesti ongi Euroopa – ilma mingite agade või 15,6466-ste vaheastmeteta. Oleme ühtaegu eestlased ja eurooplased – tõeks on saanud Gustav Suitsu kuulsad sõnad.

Samas jätame hüvasti krooniga, mis on meid ligi 19 aastat teeninud. Kroon oli tubli valuuta, mis oli jäigalt seotud alul Saksa margaga ja hiljem euroga, kuid mida ometi saatis alaline, olgugi teoreetiline paine ühel päeval devalveeritud saada. Seda ei juhtunud kunagi, aga nüüd võib need jutud minevikku jätta.

Ent iga raha on ikka ainult vahend. Vahend selleks, et saaksime väärikalt – euroopalikul moel – ehitada oma riiki, ainsat Eestit, mis maailmas on. Eestlased on tublid olnud. Oleme lühikese ajaga üles ehitanud põhjamaiselt korraliku riigi: Eesti on saanud üheks kõige euroopalikumaks riigiks.

Olgem õigusega uhked Eesti üle, sest Eesti saavutused on iga kaaskodaniku, kaasmaalase töö vili. Elu viivad edasi need, kes suudavad kanda raskusi väärikalt ja rõõmuga. Ka kõige raskematel aegadel tuleb jääda ustavaks oma tõekspidamistele, oma rahvale ja riigile. Me peame hindama neid, kes ei kuluta oma energiat teiste materdamisele, vaid töötavad selle nimel, et Eestis elu paremaks läheks. Ja uskuge mind – paremad ajad on veel ees.

Sümboolne on, et esimesed eurokupüürid tulid käibesse Estonia majast, mis on ise sündinud eesti rahva ühise jõupingutuse viljana. See oli kõigest sajandi eest; kui Juhan Liiv annetas viimase, mis tal oli – oma kuue – Estoniale, mis tõlkes ju muud ei tähenda kui: Eestile. Liiv oli selgelt nägija, olles juba varem kuulutanud, et „ükskord on Eesti riik”.

Siis seda riiki veel polnud. Kuid koos Estoniaga riiki juba aimus – Estonia avamiseks kirjutatud proloogis hõiskas Gustav Suits: „Näen Eestit tõusvat sünnituste valust”. Nüüd, sadakond aastat hiljem, võib öelda, et tänaseks on kuue Eesti heaks annetanud iga Eesti kodanik, iga maksumaksja. Sellepärast ongi Eesti just selline – ilus maa ja kodune riik.

Tänan valitsuse nimel kõiki kaasmaalasi koos käidud tee eest, toetuse eest, mida rahvas kõrgema võimu kandjana on üles näidanud raskete otsuste suhtes, mida valitsusel on tulnud teha.

Soovin kõikidele head uut aastat! Häid uusi aastaid euro seltsis!

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt