Reformierakonna blogi: Pentus-Rosimannus: valitsuse passiivsus Euroopa suunal on murettekitav ja ohtlik

Arvamus
|
10.12.2019

Keit Pentus-Rosimannus, riigikogu liige

Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Keit Pentus-Rosimannus kritiseeris täna Riigikogu Euroopa Liidu poliitika arutelul peetud kõnes valitsuse ambitsiooni puudumist Euroopa probleemide lahendamisel. “Kus on Eesti valitsuse algatused, nakatav entusiasm Euroopa tugevamaks muutmiseks? Seda pole. Hullem veel. Pole ka seisukohti teiste algatuste suhtes,” rääkis varasem välisminister Pentus-Rosimannus.

“Euroopa on maailma moraalne selgroog, mida paljud tahaksid murda. On asju, mis seda selgroogu tugevana hoiavad. On neid, mis võiksid olla palju paremini,” ütles varasem välisminister. Ta rõhutas, et Euroopa Liit on globaalne liider kliimapoliitikas ja ka Eestil on juba välja pakkuda suurepäraseid uue tehnoloogia lahendusi. “Just neid toetavasse teadusesse, uudsetesse tehnoloogilistesse lahendustesse tuleb investeerida. Mitta matta maksumaksja raha vastu igasugust loogikat fossiilsete kütustega seotud arendustesse.”

Pentus-Rosimannus tõi kõnes välja, et Euroopa ühendamine on alles pooleli. “See puudutab nii ääremaadeni ulatuvaid füüsilisi ühendusi, teenuste liikumist, aga ka Euroopa Liidu õigusrežiimi. Rääkige ükskõik millise ettevõtjaga, kes soovib tegutseda mitmes liikmesriigis. Nõuded on erinevad, õigusruumid on erinev, pole olemas seda ühte ust, millest läbi minnes avaneb kõikide liikmesriikide turg. Protektsionism, fragmenteeritus pole kuskile kadunud,” märkis Pentus Rosimannus. “Kus on Eesti valitsuse uued algatused selle muutmiseks?”

Pentus-Rosimannuse sõnul peab Eesti julgema võidelda ka nende riikide eest, kes on valinud euroopameelse tee, täitnud kõik ühenduse kriteeriumid ja kes nüüd ukse pealt kirtsus nina tehes tagasi saadetakse. “Õiguse ülimuslikkuse printiibist ei pea rääkima vaid Ungari ja Poola kontekstis. See peab kehtima kogu ELile. Euroopa Liidust ei tohi käituda sõnamurdjalikult kandidaatriikide suhtes, kes on täitnud kõik tingimused, mis neile esitatud on.”

Kolmanda olulise väljakutsena Euroopale tõi Pentus-Rosimannus välja ühiskondade vananemise. “Eesti on olnud aastaid vanemate inimeste tööhõive poolest Euroopas pikalt eest ära. Meie mudelit käidi uurimas, seda, kuidas me kogemustega vanemaid inimesi motiveerisime tööd jätkama, seda võeti eeskujuks. Nüüd on Eesti valitsus aga teinud muudatused, millega pani ajama täpselt vastupidises suunas. Meie eelist mängitakse maha,” märkis Pentus-Rosimannus.

Reformierakonna fraktsiooni aseesimees oli kriitiline ka Euroopa Liidu järgmise seitsmeaastase eelarveperioodi planeerimise teemal. “Kus need jõulised ja kõlavad valitsuse seisukohad on? Pole. Võtame tänase arutelu ise kokku ja ütleme, et kui järgmise perioodi EL eelarve raha ei lähe vananemise ja kliimamuutuste pööramiseks meie uueks võimaluseks, siis on see raisatud raha. Sellest tulebki järgmistel aastatel lähtuda,” lõpetas Reformierakonna fraktsiooni asejuht.

Pentus-Rosimannus: valitsuse passiivsus Euroopa suunal on murettekitav ja ohtlik was originally published in Arvamuslood on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt