Kristo Enn Vaga: Keskerakonna maksuplaan — segadus kuubisKristo Enn Vaga, Reforminoorte peasekretär, Riigikogu aseesimehe abi
Peaministri büroo juhataja Tanel Kiik, püüab väita, et Keskerakonna maksuplaan on keeruliselt õiglane. Võin rahuliku südamega väita, et see on tegelikult segadus kuubis, millest Eesti riik tervikuna ei võida. Lihtsuses peitub võlu ja edu ning segadus tekitab vaid kaost.
Keskerakonna fookuses on segaduse tekitamine ja peab mainima, et nad on sellega ideaalselt hakkama saanud. Braavo! Ei saa salata, et Reformierakond sooviks tagasi lihtsat ning päriselt õiglast maksusüsteemi, kus töökamaid ei piirataks, edukust ei karistataks ning kõiki koheldaks võrdsetena. Võitleme õiglase maksusüsteemi eet tugevamalt, kui Keskerakond põikleb “Ühtse Venemaaga” lepingu kehtivuse tunnistamise eest.
Kas keegi on võitnud Keskerakonna maksureformist?
Pean tunnistama, et ka mulle tundus, et algselt võitisin sellest. Reaalsuses aga söövad selle “võidu” erinevad hinna- ja maksutõusud, mis on selle sama Ratase valitsuse poolt kaasa toodud. Eriti rängalt karistab keskerakondlik valitsus edasipüüdlikke, kes lisaks põhitööle soovivad oma sissetulekut lisatööga suurendada. Täpselt nii läks minuga. Olukorras, kus soovisin oma vaba aja arvelt rohkem pingutada, sain ma üllatuse, et pean selle esialgse “suure rahavõidu” veebruaris riigile ilusti tagasi maksma. Ainult sellepärast, et julgesin rohkem pingutada. Ja mina veel arvasin, et SMS laenud koorivad inimestelt raha, aga nüüd saan aru, et Keskerakonna näiline võit tulebki meie inimeste edukuse arvelt. Kas see on see viidatud “õiglane” maksusüsteem, mille järgi maksumaksjad ei osanud 2018. aasta esimestel kuudel olla selgeltnägijad ning teada, et aasta jooksul ületavad nad “õiglase” piiri? Võin arvata, et sellises seisus on veel palju Eesti inimesi. Lisaks need, kes sootuks trotsist ei teegi lisatööd või võtavad lisatulu vastu ümbrikus. Õiglane? Kaugel sellest.
Rahvas tahab lihtsat ning õiglast tulumaksusüsteemi, aga veel enam tahab madalaid aktsiise ning hinnatõusu aeglustumist.
Maksudebatt on jäänud kinni tulumaksusüsteemi. Loeme selle lõppenuks — Reformierakonnal on kindel ja arusaadav plaan, mis Kaja Kallase valitsusega ellu viiakse. 500-eurot kuus tulumaksuvaba kõigile. Sellega lõpetame raamatupidajate õudusunenäod ning Eesti inimeste šhamaani oskuste proovilepaneku, kus inimesi on pandud oma aastatulusid ette ennustama. . Ning räägime, millestki palju tähtsamast ning ebaõiglasemast, mida on Jüri Ratase valitsus korda saatnud. Maksukaos jõudis aktsiisipoliitikasse. Ratase valitsus sai hakkama 70% erakorralise õlleaktsiisi tõusuga ning aastaga kokku 104% tõusuga, ehk enam kui kahekordse tõusuga! Sellega kasvatati enneolematu piirikaubandus. Mis näitab veel halenaljakalt Ratase valitsuse hoolimatust Eesti inimestest — rahvas saadeti Lätti odava alko ja kütuse järele, aga samal ajal pandi pausile nii Tallinn-Pärnu kui ka Tallinn-Tartu maantee ehitus. Sisuliselt öeldi meie inimestele, et minge sõitke ikka ohtlikult lätti. Aga ainult sellega ei piirdutud, toon paar näidet, küttepuude hinnatõus 15.3%, bensiini hinnatõus 12,3%, diislikütus hinnatõus 11.4%, kodudesse jõudnud elektri hinnatõus 10.9% ning erakorraline gaasiaktsiisi tõstmine 25%. Võiks ju olla ikkagi talupojatarkust niipalju, et kui tõstad mõne kauba aktsiise ebaratsionaalselt palju mõjutab ka see kõiki teisi kaupu. Kogu see kompott on toonud Eestile kaasa ligi 40ne kordse hinnatõusu võrreldes 2016. aasta suvega. Ning eelneva jutu kohta viktoriini küsimus Tanel Kiigile ja Jüri Rattale: Keda mõjutavad tarbekaupade hinnatõusud kõige rohkem? Kuna hr Ratas pole teadatuntud küsimustele vastaja siis vastan tema eest — Tarbekaupade igasugune hinnatõus mõjutab kõige rohkem just madalapalgalisi, kellele on hinnatõus protsentuaalselt sissetulekust kõige suurem. Loo moraal — madalapalgalistelt, kellele Jüri Ratas ühe käega näiliselt raha annab, võtavad tegelikult Ratase abilised nagu Tanel Kiik, mitme käega raha tagasi.
Miks käitub praegune valitsus nii vastutustundetult?
Kõik märgid näitavad majanduse jahenemist, aga tundub, et Ratas elab endiselt paralleelmaailmas, mille Edgar talle kunagi lõi. Ei jõua temani inimeste mured ega rahvusvaheline seis. Hetkel, kui riik peaks valmistuma majanduse raskemateks aegadeks ning raha koguma, raisatakse vastutustundetult raha. Täpselt nii, nagu tegi seda Keskerakond 2000ndate alguses, kus enne valimisi loobiti raha paremale-vasakule ning peale valimisi toodi Kadripäeval koos kõikide jüngritega kilekotis raha tagasi. Võiks juba aru saada, et Eesti riiki ei saa nagu Keskerakonda või keskerakondliku Tallinna linna valitseda.
Mida võiksime teha Keskerakonna tuulde visatud raha eest?
Iga euro eest, mis on Keskerakonna segaduse tõttu läinud ümbrikupalkadeks, oleksime saanud 30-senti anda meie õpetajatele või päästetöötajatele, rääkimata tervisehoiust tervikuna, kus lisaraha on vaja. Üle 340-miljoni euro eest, mis on lätti viidu, oleksime saanud tasuta lasteaiad koos õpetajate palgatõusuga. Näha on, et Ratasele istuvad need Stenbocki kuldsed diivanid vaid enese näitamiseks, mitte Eesti riigi eest töötamiseks. Aga Jüri ära muretse, Kaja tuleb päästab su neljandal märtsil sealt ära ning seab Eesti jälle Paremale kursile.
Vaata lisaks autori tegemisi online- ja sotsiaalmeedias:
- Kristo Enn Vaga (nr. 237) | Reformierakond
- Kristo Enn Vaga (@kristovaga) * Instagram photos and videos
- Kristo Enn Vaga Tulevik
Kristo Enn Vaga: Keskerakonna maksuplaan — segadus kuubis was originally published in Arvamuslood on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.