Reformierakondlased nõuavad siseministrilt aru Kremli propagandakanalitesse raha suunamise kohta

Kategoriseerimata
|
|
10.02.2020

Reformierakonna Riigikogu fraktsiooni aseesimees Keit Pentus-Rosimannus andis täna parlamendile üle arupärimise siseminister Mart Helmele, milles küsitakse, milliseid seadusemuudatusi kavatseb sisesministeerium esitada, et lõpetada Eestis maksumaksja raha suunamine Venemaa mõjutustegevusega seotud kanalitesse ja sellisel moel vaenulike kanalite rahastamises osalemine.

“Eestis on praegu absurdne olukord, kus julgeolekuasutused peavad võitlust vaenuliku mõjutustegevuse osaks olevate kanalitega, samas kui maksumaksjate raha juhitakse läbi suure omavalitsuse nende samade kanalite rahastamiseks,” ütles reformierakondlaste arupärimise esitanud Keit Pentus-Rosimannus. “Alles nädal tagasi otsisid Eesti ja Läti julgeolekuasutused läbi PBK emafirma peakontori. Eesti ekspertiis vaenuliku mõjutustegevuse äratundmisel ja sellega võitlemisel on olnud hinnatud. Kõigele sellele töötab otseselt vastu Kremli propagandakanalite rahastamine Eesti enda avaliku sektori rahaga.”

Arupärimises märgitakse, et aasta tagasi valmis Riigikogu väliskomisjoni raport, mis juhtis muuhulgas tähelepanu vaenulike telekanalite kasutamisele Eesti ja laiemalt lääneriikide vastases mõjutustegevuses, samale probleemine on aastaid viidanud ka Eesti Kaitsepolitsei ning mitmed eksperdid.

“Tegu on telekanalitega, mis on oluliseks osaks Kremli suunatud info- ja mõjutuskampaaniates ning mis valede levitamise ja teadlike inforünnakutega teenivad laiemat Kremlile kasuliku narratiivi loomise ning levitamise, lääneriikides pingete tekitamise eesmärki,” seisab arupärimises.

Arupärimisele alla kirjutanud reformierakondlased paluvad sisejulgeoleku eest vastutavalt siseministrilt hinnangut olukorrale, kus Eesti avaliku sektori raha suunatakse Eesti ning laiemalt lääneriikide vastu vaenulikult meelestatud kanalitele.

Samuti soovitakse teada, kas siseministeerium ja selle haldusala on lõpetanud eetriaja ostmise PBK-lt ja mida on siseministeeriumi võtnud ette selleks, et lõpetada Eesti suhtes vaenulike telekanalite rahastamine Eesti suurima omavalitsuse, Tallinna poolt.

Veel peab Helme vastama, kas ja milliseid seadusandlikke muudatusi peab ta vajalikuks, et lõpetada Eesti maksumaksjate raha suunamine Kremli propagandakanalitesse ning kas siseminister kavatseb jätkata Eesti Valitsuse üldisest praktikast erinevalt intervjuude andmist uudisteagentuurile Sputnik ka pärast Euroopa Liidu sanktsiooniseaduse rikkumise tuvastamist Eesti õiguskaitseorganite poolt Sputnik Eestiga seoses.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt