Reformierakond tahab piirata terroristlike riikide kodanikele ligipääsu väärtusliku põllumaa ostmisele ja rentimisele

Uudis
|
29.12.2022

Reformierakond lubab oma valimisprogrammis piirata terrorismi toetava ja terroriakte kasutava riigi (sh Venemaa) kodanikele ligipääsu põllumaa ostmisele ja rentimisele.

“Eesti julgeoleku üheks nurgakiviks on toidujulgeolek, mis põhineb kodumaisel tootmisel. Selle tagamiseks on tähtis, et põllumajandusmaa kui oluline ja taastumatu loodusressurss ning põllumajandustootmiseks vajalik tootmisvahend ei satuks valedesse kätesse,” selgitas erakonna maaeluprogrammi koostamist juhtinud maaeluminister Urmas Kruuse.

Lisaks lubab Reformierakond tagada kriisiolukorras turvavõrgu põllumehele ning tulla sektorile appi sihipäraselt suunatud erakorraliste toetustega või üleminekutoetusega, mis aitavad tagada põllumajandussektori konkurentsivõime ning toimepidevuse säilimise.

Kruuse märkis, et aastatel 2023-2027 on ühise põllumajanduspoliitika toetamiseks ette nähtud 1,6 miljardit eurot. “Toidujulgeoleku tagamiseks ja põllumajanduse konkurentsivõime säilitamiseks eraldatakse 2023. aastaks täiendavalt 10 miljoni euro ulatuses vahendeid sihipäraselt suunatud siseriikliku toetuse maksmiseks,” sõnas ta.

Aitamaks Eesti põllumajandusel kiiret tootmiskulude tõusu leevendada ja tagada isevarustatuse tase, lubab Reformierakond säilitada põllumajanduses ja kalanduses kasutatavale diislikütusele aktsiisimäära EL minimaalsel lubatud tasemel aastani 2027.

Regionaalpoliitikas peab Reformierakond oluliseks paremate ühenduste loomist, omavalitsuste tugevdamist ja kvaliteetsete avalike teenuste kättesaadavuse tagamist üle Eesti.

Programmipeatüki koostamist vedanud Maido Ruusmann lausus, et inimesed on valmis maale kolima, kuid keskustest kaugemal asuva kinnisvara madal turuväärtus ja sellest tingitud lisatagatiste nõuded laenu taotlemisel teevad selle paljude jaoks keeruliseks või võimatuks. Samuti takistab keskustest väljapoole kolimist sealne puudulik üüriturg.

“Probleemi lahendamiseks plaanime laiendada Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu käivitatud eluaseme kaaslaenu pilootprogrammi kõigisse Eesti piirkondadesse ning pakkuda läbi EASi ja KredExi ühendasutuse kaaslaene ning käendusi. Samuti rajada koostöös erasektoriga üürielamuid,” ütles Ruusmann.

Ka lubab Reformierakond kaotada lasteaia kohatasud. “Lasteaia kohatasu kaotamine on oluline samm ühtse eestikeelse hariduse suunas. Rakendame järkjärgulisi meetmeid lasteaia kohatasu kaotamise suunas, et ühelgi lapsel ei jääks majanduslikel põhjustel lasteaias käimata,” seisab programmis.

Lõpliku valimisprogrammi kinnitab Reformierakond jaanuaris.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt