Riigikogu Reformierakonna fraktsioon esitas eile sotsiaalmaksuseadusesse muudatusettepanekud, millega soovitakse langetada sotsiaalmaks 30 protsendini aastaks 2019.
„Moodustunud vasakvalitsus on väljendanud tahet sotsiaalmaksu langetus ära jätta ning vastav eelnõu on hetkel ka riigikogu rahanduskomisjonis arutlusel. Meie arvates peab aga tööjõumaksude langetamisega jätkama ning lisama hoopiski tempot,” põhjendas muudatusettepanekuid rahanduskomisjoni aseesimees Remo Holsmer.
Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees märkis, et kõrgetele tööjõumaksudele on viidanud mitmed analüüsid ning ka ettevõtlusorganisatsioonid.
„Peame muutma töökohtade loomise soodsamaks ning selle kaudu toetama ka investeeringuid Eesti majandusse. Praeguse kõrge palgasurve kontekstis on see eriti oluline, sest kasumi ja investeeringute arvelt pikalt palku tõsta ei saa,” lausus Holsmer.
Praegu on riigikogu vastu võtnud seaduse, et sotsiaalmaks langeb 2018. aastaks 32 protsendini. Reformierakonna ettepaneku kohaselt langeks sotsiaalmaks 2019. aastast 30 protsendini.
„Kui ühtpidi tuleks tööjõumakse langetada, siis teistpidi ei saa kiita heaks valitsuse soovi tõsta sotsiaalmaksu seadusevastaselt. Valitsus tahab alustada seaduserikkumisega ning tõsta sotsiaalmaksu võrreldes vastu võetud seadusega kahenädalase etteteatamisajaga. Maksumuudatused, mis on maksumaksjat koormavad, peavad olema vähemalt kuus kuud ette teada. Vastava maksukorralduse seaduse muutmise poolt hääletasid 1,5 aastat tagasi nii Reformierakond kui ka nüüd valitsuse moodustanud sotsid, IRL ja Keskerakond,” selgitas Holsmer.
Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimees märkis, et ilma kaalukate põhjusteta kiirkorras maksumuudatusi teha ei saa: maksuseaduste vastu võtmise ja kehtima hakkamise vahele peab jääma vähemalt kuus kuud.
„Sellele vastuolule on viidanud ka õiguskantsler Ülle Madise. Niisamuti on ette teatamise põhimõtte eest seisnud Kaubandus-Tööstuskoda. Ettevõtjatel on tekkinud õigustatud ootus sotsiaalmaksu langemiseks. Kui sotsiaalmaksu tõstmine siiski riigikogus vastu võetakse, siis kutsume üles Vabariigi Presidenti seadust mitte välja kuulutama ning õiguskantslerit astuma seadusest tulenevaid samme olukorra lahendamiseks,“ ütles riigikogu liige.
Reformierakond näeb sotsiaalmaksu täiendava langetamise katteallikana aastal 2018 ettevõtte regulaarselt jaotatava kasumi tulumaksumäära langetamisest 14 protsendile laekuvaid tulusid ning 2019 aastal majandusprognoosi kohast eelarveülejääki.