Reformierakond tutvustas tänases valitsusliidu eestseisuses Kultuuriministeeriumi poolt tellitud erapooletute ekspertide õiguslikku analüüsi. Analüüsist lähtuvalt on käibemaksu kohaldamise osas võimalik rääkida kolmest erinevast lahendusest:
1) kehtestada kõigile ühtne 18% käibemaks
2) kehtestada kõigile ennast kultuuriga seostavatele ettevõtmistele 5% käibemaks
3) kehtestada vastavalt ELi käibemaksudirektiivile käibemaksuvabastus riigi ja munitsipaalasutustele ning nendega võrdsustatud asutustele.
Reformierakonna fraktsiooni esimehe Keit Pentuse sõnul oleks 18% käibemaksu kehtestamise puhul tegemist ühtse ja selge maksupoliitikaga. „Kõigile ühtselt kehtiv 18% ei võimalda maksupettuseid. Kuivõrd osade kultuuriasutuste jaoks tähendaks selline muudatus käibemaksu muudatust 5%lt 18%le, siis peaks riigipoolne kompensatsioon 13% ulatuses hoidma piletite hinnad endisel tasemel,” selgitas Pentus. „Samuti ei jää sellise variandi puhul löögi alla väikese piletite läbimüügiga etendusasutused, kuna nende käive pole ka täna nii suur, et nad oleksid käibemaksukohuslased.”
Tulenevalt Euroopa õiguse käibemaksudirektiivist on 5% käibemaksu kohaldamise korral kohustuslik selle laienemine kõigile kultuurisündmuste nime all tegutsejatele. Mingite erisuste tegemist direktiiv ette ei näe. Sellisel juhul kehtiks 5% käibemaks ka ööklubidele, kus piletimüügi nime all müüakse sageli ka alkoholi. Taoline erisus ei täidaks enam eesmärki pakkuda riigipoolset toetust kõrgkultuuri viljelevatele asutustele.
Kui siiski 18% käibemaksu kehtestamise osas valitsusliidus üksmeelt ei leita, pakub Reformierakond võimalikuks kompromisslahenduseks käibemaksuvabastuse kohaldamist riigi- ja munitsipaaletendusasutustele. „Sellisel juhul tuleks nimekiri asutustest, kellele käibemaksuvabastus laieneb, kinnitada riigi poolt,” selgitas Pentus. „Vastasel korral ei õnnestuks välistada maksupettuseid ja ka läbipaistvusest poleks midagi alles.”
Valitsusliidu osapooled kujundavad seisukoha Reformierakonna ettepanekute osas 11. veebruariks.