Reformierakond: Linnaeelarve peab olema läbipaistev ja tallinlaste vajadustest lähtuv

Uudis
|
29.09.2004

Reformierakonna Tallinna piirkonna juhatus tahab, et 2005. aasta eelarves nähtaks ette 5000 krooni suuruse ranitsatoetuse maksmise kõikidele kooliminejatele ning et järgmisel aastal remonditaks Tartu maantee Liivalaia ja Masina tänava vaheline lõik ning Kadaka puiestee.

Samuti soovivad Tallinna reformierakondlased, et koolide remondiks oleks linnaeelarves järgmisel aastal ette nähtud 152 miljonit krooni.

“Reformierakond soovib, et järgmise aasta linnaeelarves oleksid kõige olulisemal kohal need valdkonnad, kus täna on kõige suuremad probleemid, mis on kõige enam alarahastatud. Ehk teisisõnu tahame, et peatähelepanu läheks teedele ja lastele,” selgitas Reformierakonna Tallinna piirkonna juht Keit Pentus.

“Tahame näha järgmise aasta eelarves rahasid Tartu maantee remondiks, samuti vajavad ca 50 miljoni krooni ulatuses lisaraha koolid,” selgitas abilinnapea Peep Aaviksoo.

Reformierakondlased soovivad, et linn maksaks alates 2005. aasta septembrist ka kõigile kooliminevatele lastele 5000 krooni ranitsatoetust – seni on toetust makstud pere teisest lapsest alates. “Lapse kooliminek on suur väljaminek ka nendes peredes, kus on ainult üks laps ja Reformierakond leiab, et linn peab toetama kõiki lapsi võrdselt, mitte lähtuvalt sellest, mitmendana ta peresse sündinud on,” lisas Pentus.
“Viimasel aastal on palju juttu olnud ka sellest, et linn peab planeerimise oma kontrolli all hoidma. Kuna Reformierakond peab seda oluliseks, taotleme ka selleks järgmise aasta eelarves lisaraha, ” ütles abilinnapea Aaviksoo.

Keit Pentuse sõnul juhib Reformierakond koalitsioonipartneri tähelepanu ka sellele, et ettevalmistatud eelarve eelnõu ei ole läbipaistev. Pentuse sõnul ei nõustu Reformierakond sellega, et teede kapitaalremondi, kommunaalehituse, tänavavalgustuse remondi ja kanalisatsiooni rajamisel on eelarves kirjas vaid summa, kuid ei ole nimetatud ühtegi objekti, kuhu sadadesse miljonitesse ulatuvaid summasid kasutatakse.

Reformierakonna positsioon 2005 aasta Tallinna linnaeelarve menetlusel

Reformierakonna Tallinna piirkond soovib, et tulenevalt 2002. aasta oktoobris sõlmitud koalitsioonileppest oleksid 2005 aasta eelarves kajastatud järgmised põhimõtted:

Läbipaistvus – Eesti Keskerakonna ja Eesti Reformierakonna koalitsioonilepingu esimeseks punktiks on Usaldusväärne eelarvepoliitika. Usaldusväärse eelarvepoliitika oluliseks osaks on eelarve läbipaistvus. Täna ettevalmistatud eelarve eelnõus on mitu peatükki, kus puudub igasugune läbipaistvus. Seetõttu soovib Reformierakond järgmiste eelarveridade lahtikirjutamist objektiti (eeskujuks võib võtta näiteks Haridusinvesteeringud):

Maa- ja asjaõiguste omandamine 81 000 000 (maa-amet)

Kommunaalehitus 332 088 000 (Kommunaalamet)

Sademetevee kanalisatsiooni ehitus 47 000 000 (Kommunaalamet)

Ühisveevärgi ja kanalisatsiooni liitumise hüvitus 142 000 000 (Kommunaalamet)

Teede kapitaalremont ja rekonstrueerimine 337 000 000 (Kommunaalamet)

Jalgrattateede rajamine 15 000 000 (Kommunaalamet)

Tänavavalgustuse ehitus ja remont 32 230 000 (Kommunaalamet)

Ühistranspordis konkurentsi tekitamine, liinikonkursi korraldamine – aasta aastalt suurenevad Tallinna ühistranspordi ettevõtete nõudmised dotatsiooni osas. Samas ei ole meil täna kindlust, kas sama dotatsiooni eest ei oleks võimalik kvaliteetsemat teenust erasektorist saada. Kuna täna puudub reaalne konkurents ja TAK on monopoli seisuses, ei ole võimalik ka öelda, mis on õiglane hind ühistranspordi teenuse eest.

Tulenevalt koalitsioonileppest soovime, et 2005. aasta eelarvega tagataks:

1. Tartu maantee ehitus Liivalaia ja Masina tn vahelises lõigus
2. Kadaka puiestee ehitus
3. Põhjaväila jätkamine
4. Vanalinna teede ja tänavate remont
5. Ranitsatoetus 5000 krooni igale kooliminejale
6. Russalka ja linnahalli vahelise rannaala korrastamine
7. Tornide väljaku korrastamine
8. Sadevete ja reovee kanalisatsiooni rajamine ja liitumistasude kompenseerimine järgmiselt:

* Luite ja Suitsu tänava kvartal 10 000 000

* Veskimetsa piirkond 24 000 000

* Pirita 20 000 000

* Pärnu maantee, Vabaduse puiestee, Risti ja Valdeku tänava vaheline kvartal 20 000 000

9. Koolide investeeringud 152 000 000 (lisataotlus 50 000 000), s h Westholmi gümnaasiumi remont, Rahumäe põhikooli remont
10. Haabersti vaba aja keskuse valmimine
11. Rocca al Mare rannapromenaadi ehitus
12. Kakumäe rannapargi ehitus
13. Pirita rannapromenaadi valmimine
14. Perearstide toetuse suurendamine
15. Planeeringute ja ehitusmääruste koostamiseks lisataotlus 36 000 000

Lisaks peame oluliseks, et linnaosade eelarvete osas ei oleks osad linnaosad eelisseisundis. Nii nagu kinnitasime ka 24. septembril toimunud koalitsiooninõukogus ei saa me toetada eelarvet, kus Kesklinna, Mustamäe ja Pirita arvel suureneb oluliselt Lasnamäe ja Põhja-Tallinna linnaosade eelarved. Oleme nõus, et Lasnamäe ja Põhja-Tallinn vajavad senisest suuremaid investeeringuid ning neid linnaosasid tuleb teistele järgi aidata, kuid ei saa nõustuda sellega, et nende kahe linnaosa järgi aitamise asemel halvendatakse teiste linnaosade olukorda.

Reformierakonna Tallinna piirkonna juhatus


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt