Reformierakond esitas ettepanekud elektri ja toasooja hinna alandamiseks

Uudis
|
11.10.2010

Reformierakond andis täna üle oma partneritele IRList üle kolmesammulise plaani, mis alandab elektri ja toasooja hinda.

Reformierakonna plaan viib tulevikus gaasi müügis mitme pakkuja tekkimiseni, mis surub gaasi hind alla. „Täna on Eesti sisulises sõltuvuses Vene gaasist ja Vene Föderatsiooni eelarve suurtäitjast – Gazpromist. Reformierakonna poolt täna üle antud eelnõu lahendab olukorra, kus gaasi põhivõrgu omanik ei ole huvitatud hinnakonkurentsist ja erinevatest pakkujatest – see on aga tarbijate jaoks parim viis hinda odavamaks suruda. Soovime vastava seadusemuudatuse koos IRLiga algatada,” ütles eelnõu põhimõtteid tutvustanud Reformierakonna fraktsiooni esimees Peep Aru.

Reformierakond esitas täna ka ettepaneku alandada taastuvenergiatoetus rohkem, kui seda pakub majandus- ja kommunikatsiooniministeerium. „Meie ettepaneku erinevus on selge ja töötav mehhanism, mis vähendab tulevikus tarbija elektri ja toasooja arvet, kuid jätab lastele puhtama Eesti. Juhan Partsi skeem võib tõsta tarbijatele hindu ja sellega me nõus olla ei saanud, seetõttu pakkusime välja uue plaani, mis alandaks taastuvenergia toetusi uutele investeeringutele liigiti 42 – 212 protsenti ehk viiks nad tagasi tasemele mida pakkus valitsus 2007. aastal. See looks ka selge keskkonna ettevõtlusele investeeringute tegemiseks. Mõlema valitsuspartneri seisukoht on, et taastuvenergiatoetused on ebamõistlikult kõrged ning ühiselt tuleb leida lahedus nende vähendamiseks, mis ei rikuks õiguskindluse printsiipi,” rõhutas Reformierakonna fraktsiooni esimees Peep Aru.

Kolmanda sammuna tegi Reformierakond ettepaneku Vabariigi Valitsusele põhjalikult üle vaadata ning Riigikogu fraktsioonidele tutvustada Eesti Energia investeeringute põhimõtted, et vältida hinnatõuse. „Halva uudisena tulnud hinnatõusu taotlusest on osa mõeldud tegevuskulude ja palkade tõstmiseks. Palgad riigisektoris ei tõuse, niisamuti ei saa Eesti suurim monopol Eesti Energia meie hinnangul seda lubada. Ka Konkurentsiamet on sellele viidanud, et ajal kui kõik teised kärbivad kulusid, ei saa Eesti Energia käituda vastupidiselt. Samuti kavatseme üle vaadata Eesti Energia investeerimisprogrammi, et tagada Eesti energiajulgeolek tulevikus ning elektri ning toasooja stabiilselt parim hind tarbijatele, ” sõnas Riigikogu majanduskomisjoni esimees Urmas Klaas.

“Üsna piltlikult öeldes – 95% ulatuses sõltub Eesti elektrihind Eesti Energiast ja vaid 5% ulatuses taastuvenergia tasudest – tähelepanu on aga kulutatud vastupidi. Terve mõistusega asjale lähenedes on ju selge, et tegeleda tuleb tarbijate jaoks ka rahaliselt olulisema küsimusega – sealt on tarbijal oluliselt rohkem rahaliselt võita,” märkis Riigikogu majanduskomisjoni esimees Urmas Klaas.

Taastuvenergiatoetusi tõsteti enne 2007. aasta valimisi, mil energeetikatoetuste tõusu vastu hääletasid ainsana Reformierakonna saadikud.

Riigikogu kinnitas 2007. a veebruaris kõik taastuvenergia ostuhinnad ja toetused valitsuse pakutust 34 sendi võrra kõrgemal tasemel kilovatt-tunni kohta. See tähendas ostuhinna tõstmist taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrile 42 protsendi võrra 81 sendilt 115 sendile, tõhusa koostootmise käigus toodetud elektrienergiale 72 protsendi võrra 47 sendilt 81 sendile ning toetuse tõstmist taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrile 68 protsendi võrra 50 sendilt 84 sendile ja koostootmise käigus toodetud elektrile 212 protsendi võrra 16 sendilt 50 sendile.

Reformierakond on koostöös ekspertide ja teadlastega töötanud välja energeetikaprogrammi, millele oodatakse avalikkuse tagasisidet – see on kättesaadav www.reform.ee/energeetika. Reformierakonna energeetikaprogrammis on ette nähtud lahendused tarbijale taskukohasema elektri ja toasoojuse pakkumiseks ning meetmed Eesti energiasõltumatuse tagamiseks – ühenduse maailmaga ning oma tuumaprogramm. Samuti peab Reformierakond oluliseks eelistada kodumaist ja taastuvtooret fossiilsete kütuseallikate kasutamisele, et jätta lastele puhtam Eesti ning väärindada Eesti üht suurimat energeetilist ressurssi – põlevkivi.

Reformierakond ootab neile ettepanekutele tagasisidet oma partneritelt ning seejärel kavatseb tutvustada neid teistele Riigikogus esindatud erakondadele, et saavutada laiem konsensus Eesti energeetilise sõltumatuse ja tarbijale taskukohasema elektri ja soojahinna tagamisel.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt