Reformierakond avalikustas valimisteesid eesti keele toetuseks

Uudis
|
23.08.2006

Reformierakonna juhatus kiitis täna heaks Riigikogu valimiste esialgsed programmilised põhiteesid eesti keele riiklikuks toetamiseks ja rahvusvahelise eestluse tugevdamiseks. Programm nimega “Ilus eesti keel kõlagu uhkelt igal pool!” sisaldab endas 20 lubadust.

Reformierakonna esimehe Andrus Ansipi sõnul lähtub erakond oma poliitikas veendumusest, et eesti keele riiklik toetamine on olemuslik põhiseaduslik vajadus. “Oleme seadnud eesmärgiks sellise poliitika teostamise, mis kindlustaks eesti keele järjekindla arendamise, selle kasutusala laienemise ning eesti keele kasutajaskonna kasvu,” ütles Ansip.

Avaldatud programmis tahab Reformierakond muu hulgas tagada kõigile Eesti elanikele ja eesti keele huvilistele võimaluse saada abi eesti keele õppimisel ja kasutamisel. Oma osa saab selles olema internetil, kus luuakse keeleveeb – avalik internetikeskkond eesti keele õppimiseks, propageerimiseks ning keelealase nõu saamiseks. Keeleveebi kaudu peavad tasuta kättesaadavad olema nii sõnaraamatud kui ka muu eesti keele õppimiseks ja heaks keelekasutuseks vajalik nõuanne.

Väärtustamaks eesti keelt ning eestikeelset loomingut soovib Reformierakond Wiedemanni riikliku keeleauhinna preemiasummat tõsta ühele miljonile kroonile (praegu 100 000) ja riikliku kultuuripreemia elutöö eest samuti miljonile kroonile (praegu 300 000).

Ka lubab Reformierakond luua miljonikroonise aastapreemia õpetlasele, kelle panus eestikeelse doktoriõppe ja teaduse edendamisel õppematerjalide ja oskussõnavara arendamise mõttes on olnud suurim. Senise kultuurkapitali alamprogrammi asemel soovitakse luua eraldi riiklik programm eesti kirjanduse tõlkimiseks võõrkeeltesse.

Reformierakonna hinnangul tuleb riiklikult soodustada eesti keele kasutust infotehnoloogilistes rakendustes. Tarkvara riigihangetel tahetakse sisse seada üldine nõue, et riigiasutuste ja kohalike omavalitsuste ostetavatel avalikus kasutuses olevatel programmidel peab olema eestikeelne kasutusliides.

Erilist tähelepanu tuleb Reformierakonna hinnangul pöörata keele õpetamisele nendele Eesti elanikele, kelle emakeel ei ole eesti keel.
Sisse seatakse riiklik programm eesti keele tasuta õpetamiseks vene õppekeelega koolis õpetavatele pedagoogidele. Ka venekeelses meedias tuleb erakonna hinnangul pidevalt eesti keelt, keeleõppevõimalusi ja kodakondsuse keeleeksami nõudeid tutvustada ja eesti keelt populariseerida.

Reformierakond on veendunud, et eesti keele- ja kirjandusajakirjad ning olulisemad algupärased eestikeelsed lasteajakirjad peaksid riigi toel olema tellitud kõigisse kooli- ja avalikesse raamatukogudesse ning lasteajakirjad kõigisse lasteaedadesse.

Kavas on rakendada toimiv riiklik programm eestlaste Eestisse tagasikutsumiseks.

Reformierakonna arvamusel tuleb Eesti riigil jõulisemalt toetada eesti keele tavalist ja akadeemilist õpet mujal maailmas, eelkõige Euroopa Liidu riikides ja Eestist ida pool asuvates naaberriikides. Erilise tähelepanu all on riigid, kus on ajalooliselt kujunenud arvukas eesti kogukond.

Varem on Reformierakond avalikustanud oma programmilised teesid Riigikogu valimisteks majanduspoliitikas, laste- ja perepoliitikas ning hariduspoliitikas. Nii need kui vastavalikustatud keeleteesid leiab tervikuna Reformierakonna veebilehelt www.reform.ee.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt