Reformierakonna juhatuse poolt sel nädalal kinnitatud pere- ja rahvastikupoliitika programmi eesmärgiks on luua Eestist peresõbralik riik, kus inimesed soovivad hea meelega lapsi saada ja kasvatada, väärikalt vananeda ning kindlustada, et Eesti rahvas oleks kasvav rahvas.
„Kindlasti peab jätkuma tänane hästi toimiv vanemahüvitise süsteem, tänu millele on sündivus viimase viia aasta jooksul kasvanud 25%. Vanemahüvitise põhimõtete muutmine ühes või teises suunas võib viia sündide vähenemiseni või emade olukorra halvenemiseni tööturul. Reformierakonna soov on, et Eesti sünniks lapsi veelgi rohkem,” ütles rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas.
Rõivas lisas, et ka pärast vanemahüvitise perioodi lõppemist peab peredele olema tagatud kindlustunne laste kasvatamiseks. „Perede toetamisel eelistame teenuste pakkumist otsestele rahalistele toetustele. On väga oluline, et lapsel on võimalus saada tema kodukoha omavalitsuses kaasaegset lastehoiuteenust soojas, valges ja lapse arengut toetavas mängu- ja õpikeskkonnas.”
„Peame õigeks, et ühe pere lastel on õigus käia samas lasteaias. Huvihariduse toetamiseks tahame majanduslike võimaluste tekkimisel kehtestada ringiraha,” kirjeldas Rõivas erakonna plaane.
Sotsiaalminister Hanno Pevkuri sõnul peab peretoetuste maksmisel edaspidi kehtima põhimõte, et toetatakse rohkem neid, kes rohkem abi vajavad ja kellel on rohkem lapsi. „Majanduslike võimaluste tekkimisel kehtestame tugisüsteemi paljulapselistele peredele ja üksikvanematele,” lausus Pevkur.
„Reformierakond peab oluliseks peresõbralikkuse väärtustamist ühiskonnas, mis on meie arvates ühtlasi parimaks viisiks soodustada võõrsil töötavate ja elavate Eesti juurtega haritud inimeste kodumaale naasmist. Peresõbralike ettevõtete riiklikuks tunnustamiseks tahame sisse viia peresõbraliku ettevõtte tunnistuse – nii teab iga lapsevanem töökohta valides, kus tema väärtust hinnatakse ja vajadusi mõistetakse,” sõnas Pevkur.
Reformierakond tahab kaotada ka kodus sünnitamisega seotud seaduslüngad.
“Oleme seisukohal, et pere soovi korral ja vastunäidustuste puudumisel võib naine valida sünnitamiseks ämmaemanda või naistearsti juuresolekul ka oma kodu ,” rääkis Pevkur.
Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Tõnis Kõiv märkis, et tuge tuleb pakkuda kõigile peredele, kes lapsi soovivad. „Kindlasti on vaja toetada lastetusravi ning vähendada bürokraatiat lastele asenduskodude leidmisel. Selle kõige kõrval on väga oluline laste õiguste kaitsmine – on vaja kehtestada kaasaegne lastekaitseseadus, millega muuhulgas määratletakse sõltumatu institutsioon, kes peab hea seisma laste õiguste kaitsmise ning teavitustöö eest.”
Reformierakond on vastu massilisele väheste oskustega võõrtööjõu sisserändele.
Reformierakonna juhatuses sel nädalal kinnitatud pere- ja rahvastikupoliitika programm on avatud avalikule arutelule ning seisukohtade kujundamiseks saadetakse see valdkonna ekspertidele ja laiemale avalikkussele.
Eelnevalt on Reformierakonna juhatus heaks kiitnud ja avalikule arutelu esitanud haridusprogrammi, mille eesmärk on viia Eesti hariduse kvaliteet Põhjamaade tasemele, energeetikaprogrammi, mille sihiks on energiajulgeoleku saavutamine tarbijale võimalikult soodsa hinnaga ja transpordiprogrammi, sooviga kindlustada inimeste ja kaupade vaba, mugav, kiire ja taskukohane liikumine Eestis ning Eesti ja muu maailma vahel.
Reformierakonna haridusprogrammiga tutvu siin: www.reform.ee/haridus , energeetikaprogrammiga siin: www.reform.ee/energeetika ja transpordiprogrammiga siin: www.reform.ee/transport.