Reformierakond algatab põhiseaduse muutmise eesti keele kaitseks

Uudis
|
08.09.2006

Reformierakonna fraktsioon Riigikogus saatis täna teistele parlamendifraktsioonidele laiali eelnõu põhiseaduse preambuli muutmiseks, et lisada sinna täiendus, mis sätestab eesti keele kaitse.

Idee algataja, rahvastikuminister Paul Eerik Rummo, märkis kavandatavat muudatust kommenteerides, et eesti keele tähendus eesti kultuuri ja rahvusliku identsuse kandjana on hindamatu. “Samas ei ole põhiseaduses eesti keele kaitsele kuigi palju tähelepanu pööratud. Määratletakse vaid riigikeel ja kohaliku omavalitsuse asjaajamiskeel. Ka Riigikohus on andnud vaid mõne lahendi, mis põhiseaduse preambulit tõlgendades kuulutab keele kultuuri osaks. “Meie hool oma kauni keele eest vajab hoopis tugevamat sümboolset ja õiguslikku tagatist,” kinnitas Rummo.Reformierakonna fraktsiooni esimees Jaanus Tamkivi lausus, et vastavalt parlamendi töökorrale saab Reformierakond põhiseaduse muutmise algatada ka üksi, kuid leiab, et nii olulise küsimuse algatamises peaksid kaasa lööma kõik Riigikogu fraktsioonid. “Põhiseaduse täienduse üle arutades tuleks jääda selle ja üksnes selle teema raamesse, muidu jääb vaidluste ohvriks eesti keel,” selgitas Tamkivi. Reformierakond ootab teiste fraktsioonide seisukohta põhiseaduse muutmise ettepaneku kohta esmaspäeva kella 13ks.Reformierakond sooviks on põhiseaduse muutmise eelnõu vastu võtta kiireloomulisena, et muudatus saaks võimalikult peatselt jõustuda.Kiireloomuliseks põhiseaduse muutmiseks on vajalik Riigikogu koosseisu nelja viiendiku toetus – muutuse poolt peab olema 81 Riigikogu liiget.Põhiseaduse muudatuse algatamine on osa Reformierakonna poolt kaks nädalat tagasi pakutud eesti keele kaitse ja väärtustamise ettepanekutest.Muuhulgas soovitakse neis teesides tagada kõigile Eesti elanikele ja eesti keele huvilistele võimalus saada abi eesti keele õppimisel ja kasutamisel ning väärtustada eestikeelset teadustööd ja loomingut.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt