Peaminister Andrus Ansipi avaldus

Uudis
|
21.05.2009

Esitasin täna Vabariigi Presidendile avaldused vabastada oma ametist rahandusminister Ivari Padar, siseminister Jüri Pihl ja portfellita rahvastikuminister Urve Palo.

Riik vajab teovõimelist valitsust, paraku on Reformierakonna ja IRLi koostöö Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga ummikusse jooksnud. 3%lise eelarvedefitsiidi raamidesse mahtumiseks peab valitsus kiiremas korras parandama eelarvepositsiooni 6 miljardi krooni võrra. Sotsiaaldemokraatidega oleme valitsusliidus suutnud leida ühisosa eelarvepositsiooni parandamise osas paraku vaid 3,4 miljardi krooni võrra. 2,6 miljardi krooni osas jäi see ühisosa hoolimata pikkadest ja pingelistest läbirääkimistest leidmata.

Me ei saa siin pidama jääda ja pole ka aega rohkem oodata. Tuleb minna edasi, et leida võimalused eelarvedefitsiidi hoidmiseks väiksemana kui 3% SKTst. Me peame seda tegema mitte euro nimel, vaid riigi rahanduse usaldusväärsuse nimel, millest sõltub Eesti kodanike kodulaenude intress ja ettevõtjatele hädavajaliku kapitali odavus ja kättesaadavus. Euro on boonus, mille saame, kui suudame hoida Eesti rahanduse usaldusväärsena.

Mitte kellelgi pole mitte kunagi õigus seada erakondlikke eelistusi riigi huvidest ettepoole. Mitte keegi ei tohiks kasutada valitsuses olemist tribüünina valimiskampaaniaks.

Ma tänan Eesti Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda ja tema esindajaid valitsuses selle 3,4 miljardi eest. Aga ka kogu selle kahe aasta jooksul kantud vastutuskoorma jagamise eest.

Samas usun, et Sotsiaaldemokraatliku erakonna lihtliikmetel on põhjust oma juhtkonnalt ja sotside juhtkonnal iseendilt küsida – miks nii läks?

Kas ülemäärane innustumine erakonna Euroopa Parlamendi valimiste kampaaniast ikka tasus ennast ära? Kas riigi rahanduse eest vastutava ministri koha ühitamine partei esinumbri kampaaniategevusega ja ministeeriumi unarussejätmine ikka oli õige otsus, mida Eesti rahvas majanduskriisis üle kõige hindab? Või oli see ränk viga? Kas rahva hirmutamine tulumaksu tõstmisega 5-9% või astmelise tulumaksuga ikka oli kõige vastutustundlikum käitumine niigi raskel ajal? Kas otsus eelistada tulevaste töötute sotsiaalseid garantiisid tulevaste emade või praeguste pensionäride ja ettevõtjate toimetulekule oleks olnud Eesti pikaajalistes huvides?

Kahju, et tänaseks on sotsiaaldemokraatide jaks otsa saanud, ramm lõppenud ja taluvuse piir kätte jõudnud. Aga praegu ei saa mõelda mitu häält üks või teine erakond saab eelseisvatel valimistel. Täna tuleb mõelda, mis saab Eesti riigist homme ja aastate pärast.

Seetõttu ei saa enam hetkegi kaotada. Läheme edasi nendega, kes tahavad edasi minna.

Tuginedes Reformierakonna ja IRLi ühistele, pea nädala väldanud konsultatsioonidele, kutsun Eestimaa Rahvaliitu ametlikele läbirääkimistele toimiva enamusvalitsuse moodustamiseks, mis keskenduks Eesti riigi tänastele võtmeküsimustele: riigi majandus- ja rahanduskeskonna parandamisele, sh euro kasutuselevõtule Eestis, majanduskriisi mõjude leevendamisele ning pikaajaliste eelduste loomisele regionaalselt ja sotsiaalselt tasakaalustatud arengu jätkumiseks.

Andrus Ansip

peaminister
Reformierakonna esimees

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt