Paul-Eerik Rummo: OSCE ja Venemaa suhted meenutavad külmutatud konflikti (Vooremaa)

Arvamus
|
Paul-Eerik Rummo
|
09.02.2008

OSCE/ODIHR ja Venemaa suhted kipuvad üha enam võtma mingi külmutatud konflikti ilmet

OSCE/ODIHR ja Venemaa suhted kipuvad üha enam võtma mingi külmutatud konflikti ilmet, sest ODIHRi ja OSCE langetas lõpliku otsuse loobuda märtsi algul toimuvate Venemaa presidendivalimiste vaatlemisest.

Venemaa tõlgendab ODIHRi mandaati erinevalt OSCE liikmesriikide enamusest ning ühtlasi on juba mõnda aega edutult taotlenud endale meelepärase valimisvaatluste regulatsiooni kehtestamist OSCE poolt.
Et see pole õnnestunud, saadavad OSCE/ODIHR tegevust Venemaa arengute jälgimisel pidevad takistused. Mullustel duumavalimistel läks OSCE lõpuks kompromissile, kuigi see raskendas oluliselt vaatlejate tööd ja järelduste tegemist. Seekord aga, kus Venemaa keeldus rahuldamast ODIHR miinimumini viidud taotlusi, ei jäänudki muud üle kui lihtsalt loobuda.

Ka eelmistel Venemaa presidendivalimistel 2004. aastal ei saanud OSCE/ODIHR täita oma ülesannet tavapärases mahus.
Pole võimatu, et dialoog üldtunnustatud demokraatlike väärtuste järgimise üle OSCE-s, sealhulgas selle Parlamentaarses Assamblees, võtab peatselt senisest teravama tooni. On kujuteldamatu ühe liikmesriigi huvide domineerimine suures, 56 riiki hõlmavas organisatsioonis.
OSCE PA on Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni Parlamentaarse Assamblee. ODIHR on Demokraatlike Institutsioonide ja Inimõiguste Büroo, OSCE struktuuriüksus.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt