Õnne Pillak: Tallinna linnavõim, ära alaväärista oma inimesi – madal vaktsineeritus pole nende süü

Arvamus
|
Õnne Pillak
|
12.07.2021

Iga vaktsineeritud inimene annab meile suurema kindlustunde, et sügisel saame jätkata normaalse eluga ega pea kolmandat korda riiki lukku keerama. Et majandus saaks olla avatud ja kasvada, lapsed saaksid käia koolis ja lasteaias. Et meditsiinitöötajad ei peaks iga päev töötama ülekoormusega, et emad ei peaks Hunt Kriimsilma kombel mitmel ametil rügama. Et me igapäev saaks olla jälle selline, nagu see oli enne koroonaviirust. Koroonaaeg on kõigile olnud raske nii hakkamasaamiselt kui vaimselt. Sügis ja talv paistavad kauged. Mõistan. Samal ajal saame me kuulda uutest tüvedest, mida ei pea piirid. Mis liiguvad oma teed mööda, ka meile siia. Saan aru, et mõte uuest viiruselainest, piirangutest tekitab praegu vaid trotsi. Karm tõsiasi on aga, et meie enda otsustada on, milline saab olema sügis – kas sörgime viirusel sabas kogu kahjudega või kaitseme ennast selle eest. Vaktsineerimine on parim võimalus, kuidas saame ennast viiruse eest kaitsta.

Eesti inimesed on olnud tublid.

7. juuli seisuga on Eesti vaktsineeritud 52% täisealistest inimestest. Huvi vaktsineeritud saada on suur, küsitluste järgi plaanib ennast vaktsineerida 77% inimestest. Küll aga tuleb lisada, et piirkonniti on pilt väga erinev. Kõige suuremad murelapsed on Maardu, kus on vaktsineeritud 26% ja Ida-Virumaa, kus on vaktsineeritud 29,4% elanikest. Kuid rõõmustamiseks pole erilist põhjust ka Tallinnas, kus vaktsineeritus jääb pigem tabeli lõpuotsa, mitte esirinda. Tallinnas on vaktsineeritud 48,15% inimestest, aga kui vaadata numbri sisse, siis Lasnamäe 35,15%, Põhja-Tallinn 45,70% ja Mustamäe 49,33% protsendiga vajavad suuremat tähelepanu ja pingutust, et enam inimesi saaks vaktsineeritud. Teistes linnaosades on üle poolte ja rohkem veel inimestest vaktsineeritud.

Tallinnas Lasnamäe, Põhja-Tallinn, Mustamäe on kohad, kus tuleb pingutada rohkem. Tuleb sihitatult ja rohkem selgitada, kutsuda inimesi vaktsineerima, luua võimalusi sinna, kus inimesed käivad, teha neile vaktsineerimine lihtsaks, mitte otsida mööda linna süüdlast taga ja jätta muljet, justkui suurem osa Tallinnas elajatest on kaotanud lugemisoskuse ega taha vaktsineerida. Paraku kuuleb just seda viimast Tallinna linnajuhtidelt ikka ja jälle. Pange ennast korraks inimese kingadesse, kes ei ole veel vaktsineeritud võib-olla sellepärast, et vaktsineerimisaja broneerimine on talle liiga keeruline või pole sobivat aega saada. Kui Tallinna linnavõim süüdistab madalates vaktsineerimisnumbrites inimeste enda saamatust, on see oma inimeste alavääristamine. Tallinna linnajuhid, lõpetage ära inimeste alavääristamine ja looge neile paremad võimalused!

Linnapeal tuleb rohkem keskenduda lahendustele, mitte vabandustele.

Tallinnas tuleb pingutada rohkem selle nimel, et Lasnamäel, kus praeguseks on vaktsineeritud 35% inimestest, saaks Nõmme eeskujul vaktsineeritud 60% ja rohkem veel inimestest. Tallinnas on vaktsineerimisega probleem, sellele juhtisin linnavolikogus koos Dr. Eero Merilinnuga vaktsineerimisjuhi ja linnapea tähelepanu juba mõni aeg tagasi. Küsisime, mis on nende lahendused vaktsineerimistempo tõstmiseks, et mitte olla enam koos Ida-Virumaa ja Maarduga mahajääjate seas. Panime kaasa mõned ideed, mida nad saavad lahendustena arutada. Järgnenud on vaikus. Sellest võib järeldada vaid, et ega lahendustele mõelda ei soovita, sest Lasnamäele ja Mustamäele vaktsineerimiskeskused on juba ju tehtud. Aga nendest ei piisa. Selleks, et inimesed ennast vaktsineeriks, tuleb see teha neile mugavaks ja lihtsasti kättesaadavaks. Kodu lähedal, elavas järjekorras, ühe telefonikõne või kliki kaugusel.

Minu ettepanek Tallinna linnapeale on parteisisese mõõduvõtmise asemel kohtuda vaktsineerimise eest vastutava tervise- ja tööministri Tanel Kiigega ja leppida kokku, kuidas Tallinnas muuta vaktsineerimine soovijatele kiiremini ja mugavamalt kättesaadavaks ning järgmised kuud panna kogu linna meediamasin tööle sel eesmärgil, et iga inimene saaks asjakohast ja vajalikku selgitust vaktsineerimise vajalikkusest, et inimesed tuleksid vaktsineerima.

Kõigile inimestele panen aga südamele – palun minge vaktsineerima. Nii saame olla vabad.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt