Yoko Alender: Nomaadi sajand – kuidas kliimamurrangus ellu jääda

Arvamus
|
Yoko Alender
|
01.11.2022

Veendusin selle raamatu olulisuses tegelikult juba selle esimest arvustust lugedes, midagi minu maailmapildis muutus. Veendumus süvenes, kui raamatu läbi lugesin. Värsked ja väärtuslikud mõtted võiksid meil olla eesti keeles loetavad.

Gaia Vince’i teos “Nomaadi sajand” avardab tõepoolest mõttemaailma, avab silmad sellele, mida me ehk veel ei näe –
näitab maailma, milles hakkavad elama meie täiskasvanud lapsed ja nende lapsed. Autori laiad teadmised raputavad, panevad mõtlema, aga lõpuks motiveerivad. Loodan, et annavad ka meile julgust tegutseda nii, et maailm, mille lastele jätame oleks siiski elatav ja elu Eestis ka tulevikus elamisväärne. Arhitektina paelub mind eriti tuleviku tihedate linnade teema, sest tihedus pakub palju võimalusi kujundada kvaliteetset elukeskkonda… Asusisin asja kallale. Rõõm oli tõdeda, et leidsin ka koostööparnerid ja kui kõik kenasti läheb, ilmub raamat peatselt eesti keeles. Raamatu anname välja koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga, tõlgib Wiedemanni tõlkebüroo. Eriti suur heameel on selle üle, et autor Gaia Vince tuleb Eestisse detsembris, esineb Taltechis ja Tartu Ülikooli Kestliku arengu keskuse avamisel.

Kui soovid raamatu ilmumist toetada, raamatut esimeste seas lugeda ja Gaia loengule tulla, saad seda teha Hooandja kaudu raamatu ilmumist teotades

Briti autori Gaia Vince’i raamat “NOMAADIDE SAJAND – Kuidas kliimamuutuse murrangutes ellu jääda” lahkab meie sajandi suurimat väljakutset – kuidas kliimamuutustes ellu jääda. Teema aktuaalsust ja raamatu tõsiseltvõetavust näitab, et raamat valiti Financial Timesi poolt aasta Äriraamatute top 15 hulka.

Gaia Vince on University College Londoni vanemteadur ja teaduskirjanik, keda huvitab inimeste ja keskkonna vastasmõju. Gaia Vince on olnud juhtivates ametites toimetades ajakirju Nature ja New Scientist, kirjutanud ajalehtedele the Guardian, The Times ja Scientific American. Teadustöö on viinud teda laia maailma külastama üle 60 riiki ja elama kolme riiki. Hetkel elab ja töötab autor Londonis.

2015 võitis Gaia Vince esimese naisena oma debüüdi “Adventures in the Anthropocene” eest Royal Society Aasta teadusraamatu auhinna.

Raamatust

Iga kraad maakera keskmise temperatuuri tõusu toob kaasa miljardi inimese vajaduse kolida ära aladelt, kus inimkond on elanud tuhandeid aastaid. Ehkki peame tegema kõik võimaliku, et vähendada kliimamuutuse mõju peame tunnistama, et märkimisväärne osa planeedist Maa muutub elamiskõlbmatuks. Bangladeshist Sudaanini, Ameerika lääneosa, linnad Cardiffist New Orleansi ja Shanghaini, neljakordne põuarisk, kuumus, metsatulekahjud ja üleujutused muudavad järgmiste kümnendite jooksul oluliselt Maa inimeste geograafiat.

Gaia Vince kirjeldab selles liigutavas üleskutses, kuidas võiksime planeerida ja hakkama saada vältimatu kliimarändega samal ajal kui taastame planeedi täielikult elatava seisundi. Raamatu oluline sõnum on, et ränne ei ole probleem vaid lahendus. Rikkalik valik silmi-avavaid andmeid ja uusi teadmisi aitab autoril näitlikustada rände eeliseid mitte ainult rändajatele enestele, vaid ka piirkondadele, kuhu liigutakse, millest paljud vaevlevad tööjõupuuduses ja demograafilises kriisis. Autor kirjeldab, kuidas inimkonnal tuleb rännata põhja poole, Euroopa, Aasia ja Kanada elatavasse osasse ja roheliseks muutuvasse Arktikasse.

Kliimakatastroof on lõpuks ometi saamas tähelepanu, kuid kliimarände vältimatus aga on seni jäänud tähelepanuta. Esmakordselt lahkab see raamat seda olulisimat inimkonna ees seisvat väljakutset.

Elame Eestis paljuski kui vana-jumala seljataga, meie rabad aitavad puhverdada liigset niiskust ja keskmise temperatuuri paarikraadine tõus ei tapa meid veel ka kesksuvel, ehkki ühiskonna nõrgeimatele on need meilgi juba tõsiseks väljakutseks. On väidetud, et vajame Eestis rohkem teadmisi kliimakriisiga seonduvast. Gaia Vince’i raamat on silmiavav nii kliimamuutuse mõju, selle ulatuse kui ka võimalike lahenduste kirjelduses ja on lisaks kirjutatud nii, et sobib lugemiseks kõigile, ka neile, kel veel pole põhjalike eelteadmisi, aga ka neile, kes soovivad tõsist analüüsi ja teaduslikke põhjendusi ning allikaid. Koostöös Tallinna Tehnikaülikooliga otsustasime, et see raamat väärib jõudmist eesti lugejateni meie emakeeles. Raamatu ilmumisel teeme koostööd ka Tartu Ülikooli ja Eesti Kunstiakadeemiaga, tutvustades raamatut ülikoolides autori avalike loengutega.

Ilmub detsembris, 288 lk
Eestikeelne tõlge: Wiedemanni tõlkebüroo

Raamat on valitud Financial Times Business Book of the Year nominentide hulka

Vaata mida Gaia Vince ise oma raamatu kohta räägib SIIT.
nomaadide sajand

Mõned tsitaadid raamatu kohta

“This book is a rather astounding addition to a growing body of thought that suggests the twenty-first century is going to include, and even require, lots of human migration — and that handled correctly, this could be part of a good adaptation to the climate and biosphere crisis we are now entering. What Vince gives us here is some cognitive mapping to understand the situation and see a way forward.” — Kim Stanley Robinson, author of “The Ministry for the Future”

“Nomad Century is the most important book I imagine I’ll ever read. Gaia Vince calmly – without drum-banging or hand-wringing – sets forth likely consequences and end-of-century projections for our rapidly changing planet. It’ll knock you flat. But before you hit the ground, she hands over an impressively detailed survival plan: supporting radical migration from newly uninhabitable regions, rethinking urban structures and food practices, restoring climate. The book is heavily researched, but Gaia’s clean, intelligent prose propels the reader. It’s not beach-reading, but your beach will be gone soon anyway.” — Mary Roach

“Terrifying, yet strangely hopeful and immensely important. I’m not sure if you can ‘love’ a book about our precarious future but this is essential reading. Nomad Century brings together the two most pressing issues of our time: the climate emergency and migration. Every single one of us will be affected by this – and therefore we should all read this book. It’s packed with facts, solutions and even some optimism… so, yes, maybe I actually do ‘love’ it.” — Andrea Wulf, author of “The Invention of Nature: Alexander von Humboldt’s New World”

“Brilliant. The most far-sighted book on migration I have read. Gaia Vince doesn’t waste a sentence. Read this to understand our future.” — Henry Mance, author of “How to Love Animals”

“The message of Nomad Century is a simple and powerful one. Migration isn’t the problem. It’s the solution. Much of this book is terrifying. And yet Vince argues convincingly that we can survive this crisis […] Drawing on a wealth of eye-opening data, scientific research and her own travels to regions of the world most affected by climate change, Vince shows that migration has historically enabled humans to survive and prosper, and can do so again.” — Caroline Sanderson, The Bookseller, Non-Fiction Book of the Month 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt