Mart Võrklaev: Ukrainal seisab ees sõja kõige raskem periood

Arvamus
|
|
13.04.2022

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tegi täna videopöördumise riigikogule ja Eesti rahvale.

President Zelenskõi ütles täna oma inspireerivas sõnavõtus riigikogule, et Ukrainast on Venemaale küüditatud pool miljonit inimest, kolmandik Eesti rahvast. Mõistame Eestis, mida see tähendab. Meie enda fraktsiooni liige Ants Laaneots on sündinud asumisel, paminister Kaja Kallase ema küüditati kuuekuuse beebina, ka minu vanaonu viidi Siberisse. Kõigi neil vedas ja nad jõudsid Eestisse tagasi. Peame igapäevaselt pingutama, et ka kõik ukrainlased koju jõuaksid ja leiaksid uuesti oma perekonnad.

Küüditamine on kahjuks ainult osa Ukrainas toimunud sõjaõudustest, mida tänaseks võib kahtlusteta nimetada genotsiidiks Ukraina rahva vastu. Genotsiidi käivitanud Venemaa ei tohi selle sõja lõpus saada ühtegi isegi kõige väiksemat võitu. Või see kõik kordub veel rängemalt.

Eesti on astunud Ukraina toetuseks mitmeid samme: juba 23. veebruaril võtsime riigikogus vastu Venemaa agressiooni hukkamõistva avalduse ja kutsusime üles sõjakurjategijaid vastutusele võtma. Oleme ühena esimestest andnud Ukrainale relvaabi, meie inimesed on saatnud humanitaarsaadetisi ja avanud oma kodud sõjapõgenikele. Eelmisel nädalal tegi valitsus põhimõttelise otsuse, et me ei anna Venemaale verega määritud gaasi eest enam ühtegi senti. Ja loomulikult oleme väsimatult selgitanud olukorda kõikidele oma liitlastele ja palunud ka neil samasuguseid samme astuda.

Aga ma nõustun president Zelenskõiga täielikult, et me peame tegema veel rohkem. Ukraina on sõja kõige raskema perioodi ees, peame neile saatma veel enam ja tõhusamat relvastust, aitama rahalliselt ja mitte väsima. Et me saaksime juba lähiajal minna taas vabasse Kiievisse, vabasse Harkivisse ja vabasse Mariupolisse.

Elagu Ukraina, elagu Eesti!


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt