Maikuu kolmandal pühapäeval meenutatakse üle kogu maailma kõiki neid, kes surnud AIDSi, samuti näidatakse üles toetust HIV ja AIDSiga elavatele inimestele.
Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Maret Maripuu meenutas, et esimene HIV nakatunu diagnoositi Eestis 1988. aastal. „Tänaseks on Eestis diagnoositud HIV 8190 inimesel. See on väga suur arv meie elanikkonnast, pea Paide linna jagu inimesi,“ ütles Maripuu.
Maripuu märkis, et HIV ei ole enam pelgalt narkomaanide haigus. Süstivate narkomaanide kõrval on üheks olulisimaks riskirühmaks saanud naised, sest viimastel aastatel on hakanud nakkus levima just heteroseksuaalsel teel.
„Kuigi viirusekandjaid on igas soo- ja vanuserühmas üle Eesti, on nakatunute seas valdavalt parimas tööeas noored inimesed. Üha tähtsam on kasvatada teadlikkust ja tolerantsust, et HIV nakkus ei tähendaks ühiskonna elust kõrvale heitmist,“ rõhutas Maripuu ning lisas, et HIVst on tänaseks saanud krooniline haigus ning õigeaegse ja pideva ravi abil võib nakatunu elada pika ja toimeka elu.
Parlamendisaadiku sõnul tõi nädala alul avaldatud Praxise analüüs välja, et HIVi hinnanguline kahju kümne aasta jooksul oli 188 miljonit eurot. ’’Kahju saame vähendada, kui me nakkusekandjaid ei tõrju ühisest elust eemale ja nad saavad käia tööl, hoolitseda iseenda ja oma lähedaste eest,“ lausus Maripuu.
Maripuu nendib, et väga oluline on jätkata kõiki neid tegevusi uute nakatumiste vältimisel ning kahjude vähendamisel, mis on juba häid tulemusi andnud.
Võrreldes varasemate aastatega on uute HIV nakatumiste juhtumite arv Eestis vähenemas. Terviseameti andmetel diagnoositi Eestis möödunud aastal 370, 2010. aastal 372, 2009. aastal 411, 2008. aastal 545 ja 2007. aastal 633 uut nakkusjuhtumit.