Maret Maripuu: peretoetuste tõusu reform väärib erakondadeülest kokkulepet

Uudis
|
04.11.2012

Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Maret Maripuu on seisukohal, et peretoetuste tõusu reform, mida Riigikogu täiskogu peatselt arutama hakkab, on võimalik vastu võtta nii, et selle taga on erakondadeülene kokkulepe.

„Peale sotsiaalkomisjonis toimunud esimesi arutelusid usun, et sellele kokkuleppele jõudmine on võimalik. Kõik komisjoniliikmed toetasid koalitsiooni esitatud eelnõu. Eks meil ole lähikuudel ühise eesmärgi nimel vaja populism kõrvale jätta. Näiteks alles hiljuti võis lugeda ühe sotsiaaldemokraadi, kes sotsiaalkomisjonis reformieelnõu toetas, arvamust, milles kirjutaja lastetoetuste tõstmist abivajajatele maapõhja manab,“ rääkis Maripuu väljendades usku, et abivajavad lastega pered saavad eelnõu menetlemisel siiski arvestada opositsioonisaadikute toetustegude, mitte sõimusõnadega. Reformierakondlane juhtis eraldi tähelepanu sellele, et kolmelapseliste ja suuremate perede puhul kasvab toetus kõigil peredel.

„Eesti riik astub oma sotsiaalsüsteemiga mööda väga kitsast rada, mille nimeks on maksubaas. Iga tehtav kulu saab ja peab olema väga hoolikalt läbi mõeldud, kuna lihtsalt kulusid lausaliselt tõstes suureneksid hüppeliselt kulud, mida saaks tulude poolel korvata vaid maksutõusudega. Maksutõusud jällegi halvaksid inimeste ettevõtlikkuse, tähendaksid töökohtade kadu ja võtaksid raha ka nende perede rahakotist, keda toetatakse,“ jätkab Riigikogu sotsiaalkomisjoni liige meenutades, et sotsiaaldemokraatide esimees soovitas kevadel maksukoormust mitu protsenti tõsta. Reaalselt tähendaks see igale perele aastas sadu eurosid väiksemat pere-eelarvet.

Abivajavate lastega perede toetuste kahekordistamise seaduseelnõu on eeloleval esmaspäeval veelkord arutusel sotsiaalkomisjonis ja peaks Riigikogu täiskogus tulema esimest korda arutusele 13. novembril.

Eelnõu koosneb järgmistest riiklike peretoetuste seaduse ja sotsiaalhoolekande seaduse muudatusest:

Tõstetakse allpool suhtelist vaesuspiiri elavate lastega perede toetusi kahes etapis järgmiselt: alates 2015. aastast hakkab ühe lapsega pere saama lisaks juba praegu makstavatele peretoetustele toetust 19,18 eurot (alates 2013. aasta 1. juulist 9,59 eurot) ning kahe ja enama lapsega pere 38,36 eurot (alates 2013. aasta 1. juulist 19,18 eurot) pere kohta.

Alates 2015. aastast tõstetakse kõigi kolme ja enama lapsega perede kolmanda ja enama lapse toetus seniselt 57,54 eurolt 95,9 euroni (alates 2013. aasta 1. juulist 76,72 euroni kuus).

Kolmikute ja suurema arvu mitmike sünni ühekordne sünnitoetus tõstetakse alates 2013. aasta 1. juulist 1000 euro peale lapse kohta ehk kolmikute ühekordne sünnitoetus on eelnõu kohaselt 3000 eurot, nelikutel 4000 eurot jne.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt