Maret Maripuu: iga laps on kingitus (Postimees)

Arvamus
|
04.06.2008

Ma ei ole vist ministriks oldud aja jooksul tundnud rohkem tänulikke ja positiivseid emotsioone, kui andsime teada, et viljatusravi muutub senisest kättesaadavamaks.

Ministrina ja emana teeb mind kurvaks diskussioon selle üle, kas kunstliku viljastamise teel sündinud ilmakodanik on vähem või rohkem n-ö päris. (vt Andres Ellamaa «Laps kalli raha eest», PM, 2.06)

Ma ei ole vist ministriks oldud aja jooksul tundnud rohkem tänulikke ja positiivseid emotsioone, kui andsime teada, et viljatusravi muutub senisest kättesaadavamaks. See on olnud siiras ja soe tagasiside õnnelikelt inimestelt. Nüüd pean murega silma vaatama nendele peredele, kellel mingil põhjusel ei ole võimalik tavapärasel viisil last saada. Nendele peredele on haiget tehtud ja väidetud, kuidas nende kauaoodatud lapsed ei ole ikka päris need õiged.

On ebaeetiline väita, just kui oleksid need lapsed kuidagi teistest lastest erinevad. Lastearstide statistika nii Eestist kui kogu maailmast ei kinnita, et kunstlikult viljastatud laps oleks haigem.
Meie tublid arstid on õppinud inimesi aitama ja neil on selleks kasutada tänapäevased vahendid ning teadmised. Nad võitlevad pisikeste enneaegsete laste elude eest. Ja siis ütleb üks arst, et need lapsed söövadki ära meie eelarvest poolsada miljonit – see on mõistusevastane!

Lapsed ei ole ühel eelarvereal asfaltteede ja kooliremontidega. Kogu 50 miljonit, mis on kunstliku viljastamise toetamiseks ette nähtud, aitab ilmale tuua terveid ja toredaid lapsi. Osa rahast on mõeldud ravimite kompenseerimiseks, osa protseduuridele. Ka vanemad ise peavad raha välja käima ning seetõttu on nende huvi ja motivatsioon väga kõrge.

Sotsiaalseid gruppe ei saa omavahel vastandada. Omavahel ei saa konkureerima panna kolmandat last ja kunstliku viljastamise teel sündinud last. Lasterikkad pered on riigile väga olulised ja nende toetamine on tähtis. Laste rikkus ühele perele ei tohi aga tähendada, et need, kellel last ei ole, aga väga tahaksid, peaksid kõikidest unistustest loobuma.

Kunstlikult viljastatud lapsed on oodatud. Protseduurid on tulevastele emadele tõeline katsumus ja nende nurjudes jätkavad vanemad oma võitlusi, täis lootust. Sellele lootusele ei saa lihtsalt kriipsu peale tõmmata. Lapse sünd tähendab üliõnnelikke vanemaid. Õnnelikud vanemad kasvatavad üles õnneliku lapse. Me ei tohi neilt peredelt võtta unistust ja rõõmu lapse üle.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt