Lauri Luik: Valimisiga langetatud!

Arvamus
|
|
14.01.2016

POSTIMEES.EE

Riigikogu langetas valimisea kohalikel valimistel 16. eluaastale  

Riigikogu kiitis tänasel istungil heaks põhiseaduskomisjoni algatatud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse, millega langeb valimisiga kohalikel valimistel 18. eluaastalt 16. eluaastale.

  

Seadus võeti vastu 55 poolt- ja 30 vastuhäälega ning nelja erapooletu häälega.
Seadus võimaldab alates 2017. aastast kohalikel valimistel kaasa rääkida 24 000 16–17-aastasel noorel.
Lauri Luik ütles riigikogu kõnetoolis Reformierakonna fraktsiooni nimel, et seadus on usalduse märk noorte suunas. «Noored on väga selgelt väljendanud oma soovi ühiskonna protsessides rohkem kaasa rääkida. Ka see eelnõu on tegelikult nende endi algatus,» rääkis ta.

Luik märkis, et valimisea langetamine aitab tõsta noorte valimisaktiivsust, aga õpetab ka otsustama ja vastutama. «Need kõik ei ole sugugi vähetähtsad oskused noore inimese elus ja üldse inimese elus. Ja loomulikult on oluline valimisharjumuse tekitamine.»
Seaduse positiivse mõjuna tõi Luik välja veel mõju lõimumisele. «Teatavasti kohalikel valimistel on õigus ka mittekodanikel hääletada ja sellega avaneb tervele reale 16–17-aastastele mittekodanikele võimalus kodukohas reaalselt seda sidet oma valla või linnaga senisest tugevamaks ehitada,» lisas ta.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt