Lauri Luik: Riigikogu arutas spordistipendiumide teemat

Arvamus
|
|
25.02.2014

Täna toimus Riigikogus kultuurikomisjoni ja rahanduskomisjoni avalik istung, kus arutati spordivaldkonnas makstavate stipendiumide küsimust. Arutelu eesmärk oli teha ülevaade stipendiumide hetkeolukorrast ning arutleda, kuidas tekkinud väljakutsete lahendamisega edasi minna.

Tänane laiapõhjaline arutelu, kuhu olid kaasatud kõik valdkonnaga seotud osapooled, on juba iseenesest oluline samm stipendiumide küsimuse lahendamisel. Sellises mastaabis sporditeemalist arutelu pole parlamendis aastaid toimunud.

Meie laiem eesmärk on korrastada Eesti stipendiumisüsteem nii, et valdkonnas töötavatele inimestele oleksid tagatud sotsiaalsed garantiid ning palga pealt makstud riigimaksud.

Seadusandja ülesandeks jääb leida 3,5M eurot järgmise aasta riigieelarvest, et tulla riigi poolt spordiklubidele appi ja kompenseerida 5.-7. kategooria noortetreenerite stipendiumidelt töölepingutele üleminekut. Oleme otsustanud alustada just noortespordist, kui valdkonna kõige tundlikumast segmendist. Oluline on tähele panna, et see on 3,5M täiendavat eurot Eesti sporti!

Lisaks kavandame tulumaksuseaduses selgelt ja üheselt mõistetavalt sõnastada stipendiumi mõiste ning juhud, mille puhul seda maksta võib. Üks võimalik sõnastuse versioon kõlab järgmiselt: Stipendium on teadmiste või oskuste omandamiseks, võimete arendamiseks ning loomingulise või teadusliku tegevuse soodustamiseks makstav tulevikku suunatud toetus.

Kohtunike ja profisportlaste temaatika ootab samuti järgmise sammuna lahendamist.

Kuna seadusandlikul tasandil jõustuvad muudatused ilmselt alles järgmise aasta algusest, võiksime kavandada nö üleminekutähtajaks 2015. aasta jaanuari, et spordiorganisatsioonid saaksid vajalikud muudatused kavandada ka oma järgmise aasta eelarvetesse. Kuna riik on aastaid vaadanud stipendiumide maksmisele läbi sõrmede (tõsi, palga maksmine maksuvaba stipendiumina pole kunagi olnud lubatud), siis ei poolda ma tagasiulatuvalt võlanõuete esitamist spordiklubidele. Olgem ausad, süsteem on olnud segane ja mitte kõige ühesemalt tõlgendatav.

Arutelul esinesid ettekandega rahandusminister Jürgen Ligi, kultuuriminister Urve Tiidus, Maksu- ja Tolliameti peadirektor Marek Helm, EOK asepresident Toomas Tõnise, omavalitsuste esindajad Vello Jõgisoo ja Karin Pops ning riigikogu spordi ja liikumisharrastuse toetusrühma esimees Lauri Luik. Lisaks võtsid sõna riigikogu vastavate komisjonide liikmed ja ministeeriumide ametnikud.

Lauri Luik
www.lauriluik.ee

 


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt