Lauri Luik: On oluline, et senisest enam teadusprojekte leiaks väljundi igapäevaellu

Arvamus
|
|
07.11.2014

Kolmapäeva hommikul avasin Riigikogu konverentsisaalis teadus- ja innovatsioonipoliitika seireprogrammi konverentsi.

Tere head kolleegid, austatud professorid, teadlased, lp külalised

On märgilise tähendusega, et teadus- ja innovatsioonipoliitika seireprogrammi konverents toimub just riigikogus.

Koostöös teiega on meie ülesanne parlamendis luua võimalused ja keskkond Eesti teaduse jätkuvalt edukaks arenguks.

Mulle meeldib tänase konverentsi teemapüstitus-
„Eesti teadus meie riigi kestlikkuse hoidjana: väljakutsed ja võimalused“.

See rõhutab, et tugev hariduspoliitika, millel baseerub ka maailmatasemel teadus, on elus edukalt hakkamasaamise üks eeldusi. Ja riigi poolt vaadatuna on haridus- ja teaduspoliitika meie prioriteet. Teadus peab olema senisest veelgi tihedamalt seotud kõrgharidusega.

Ühes kõrgharidusvaldkonnaga tuleb kaasajastada ka meie teadusasutusi.

Jätkuv tihe koostöö akadeemilise ringkonna, riigi ja erasektori vahel on ka teadusvaldkonna arengu seisukohalt tähtis. Ja mitte ainult Eesti riigi sees vaid ka ülemaailmselt. Rahvusvaheline koostöö on minu hinnangul ülioluline.

Lisaks riigi panusele on vajalik suurendada ka erakapitali osalust meie teadusprojektides. Ingelinvestorite võrgustiku arendamine, kes panustaksid kõrge potentsiaaliga teadusprojektidesse, on minu arvates lähituleviku üks võtmeküsimusi, kui rääkida valdkonna rahastamisest.

Loovus avaneb ning maailmatasemel ideed sünnivad stressivabas õhkkonnas, kus igapäevaselt ei pea muretsema näiteks teadusprojekti rahastamise pärast. Seetõttu on stabiilne rahastamine teaduse puhul eluliselt oluline.

Peame täpsustama Eesti teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegiat 2014–2020. Sellest peab kujunema meie teadusvaldkonna teejuht.

Kindlasti on tähtis, et aina suurem hulk teadusprojekte leiaks oma väljundi praktilisse igapäevaellu, mis võimaldaks meil laias maailmas silma paista ja maailma paremaks muuta. Mida praktilisem väljund, seda lihtsam on leida ka rahastust. Oluline on lähtuda ka meie rahvuslikest huvidest ja vajadustest.

Head konverentsile tulnud

Riigikogu valimised on peagi ukse ees. Erakondade programmide koostamine käib täie hooga, kõik koguvad ideid. Seega on kõik head mõtted väga teretulnud!

Soovin teile tarkust, jõudu ja häid mõtteid!

Aitäh!


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt