Lauri Luik: Kultuurikomisjon toetab üliõpilaste toetuste muudatusi

Arvamus
|
|
06.10.2014

Riigikogu kultuurikomisjon toetas esmaspäevasel istungil seaduseelnõu, millega luuakse lisaks vajaduspõhisele õppetoetusele vajaduspõhine eritoetuste fond üliõpilastele, kelle pere majanduslik olukord on ootamatult halvenenud.

Samuti toetas komisjon seaduseelnõu, mille järgi täienevad doktorantide sotsiaalsed garantiid vanemahüvitise ja pensionikindlustuse osas järgmise aasta 1. septembrist. Samas tõuseb doktoranditoetus järgmise aasta 1. jaanuarist 10% võrra ehk 422 euroni kuus.

„Nii vajaduspõhine eritoetuste fond üliõpilastele kui doktorantide sotsiaalsete garantiide tagamine on selge märk sellest, et riik väärtustab kõrgharidust. Üliõpilase majanduslikult raske olukord ei tohi seada ohtu tema õpinguid ning doktorandi sissetulek ei tohi lapse saamisel langeda,“ ütles kultuurikomisjoni esimees Lauri Luik.

Eelnõusid tutvustanud haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski sõnul hakkavad kavandatava vajaduspõhise eritoetuse taotlusi menetlema ülikoolid, sest neil on võimalik küsida üliõpilaselt lisadokumente. Vajaduspõhise õppetoetuse taotlemisel võetakse praegu aluseks perekonna eelmise kalendriaasta maksuandmed. Vajaduspõhine eritoetus on mõeldud üliõpilastele, kelle sissetulek ületas registriandmete järgi vajaduspõhise õppetoetuse taotlemisel sissetuleku ülempiiri, kuid kelle majanduslik olukord on ootamatult halvenenud. 135-eurost eritoetust on võimalik taotleda kord semestri jooksul.

Samuti saavad seaduse muudatuse tulemusel taotleda vajaduspõhist õppetoetust kõik täiskoormusel õppivad tudengid, kes on täitnud õppekava 75% ulatuses, senise 100% asemel.

Doktorantide sotsiaalsete garantiide tagamise eelnõu kohaselt hakkab riik maksma doktoranditoetuse pealt sotsiaalmaksu, mille tulemusel hakatakse doktoranditoetust arvesse võtma vanemahüvitise ja pensionistaaži arvestamisel.

2015. aasta riigieelarvest on kavandatud doktoranditoetuselt sotsiaalmaksu maksmiseks 1,4 miljonit eurot. Vajaduspõhise eritoetuse ning vajaduspõhise õppetoetuse maksmiseks 75% õppekava täitnud üliõpilastele on arvestatud 1,75 miljonit eurot.

Kultuurikomisjon otsustas saata õppetoetuste ja õppelaenu seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (728 SE) ning sotsiaalmaksuseaduse ja ravikindlustuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (729 SE) Riigikogu täiskokku esimesele lugemisele 15. oktoobril.

Riigikogu pressiteenistus
Kati Varblane
T: 631 6353, 51 69 152
kati [dot] varblaneatriigikogu [dot] ee
Päringud: pressatriigikogu [dot] ee


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt