Lauri Luik: Huvirong ja aurupaat tõid muuseumite sihtasutusele palju külalisi ja kopsaka tulu

Arvamus
|
|
23.10.2014

Hea lugeda kohe:)

www.laanlane.ee
Haapsalu muuseumite külastajate hulk suurenes tänavu umbes 5000 võrra. Kuna sihtasutusele Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid kuuluvad ka huvirong Peetrike ja aurupaat Kallis Mari, sai sihtasutus mullusega võrreldes juurde kokku ligi 15 000 teenusekasutajat, vahendas Vikerraadio kultuuriuudiste saade.

Eelmise aasta sügisel loodi riigi ja linna ühine sihtasutus Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, mis valitseb kuut muuseumit. Tänavu avati uusi püsinäitusi ja suvel ostis linn muuseumite sihtasutusele linnas reise tegeva huvirongi ning merel sõitva aurupaadi. Need on sihtasutusega seotud ja teenivad sellele tulu.

Linnavalitsuse avalike suhete spetsialisti Tõnu Parbuse sõnul teenis huvirong suvega umbes 9000 eurot ja paar nädalat merereise teinud aurupaat 900 eurot.

Sihtasutuse juhi Anton Pärna sõnul on tänavune aasta olnud edukas. „Eelmisel aastal plaane tehes me püüdsimegi jõuda 45 000 külastajani ja ma arvan, et me selle numbri saavutame,“ lausus Anton Pärn. „Mida see 45 000 ütleb? See ütleb seda, et sel aastal on meil 5000 külastajat rohkem kui eelmisel aastal.“

Kuna sihtasutuse vedada on ka huvirongi ja aurupaadi atraktsioonid, siis nende kasutajate arv on samuti sihtasutuse ühises katlas. Aurupaat sõidab suvel Tagalahel, huvirong Haapsalu tänavail, tutvustab linna, olulisi ehitis ning piirkondi.

„Kui me need numbrid ka juurde paneme, siis tegelikult on meil külastajaid olnud sel aastal 53 000 ehk siis sisuliselt huvirong ja aurupaat kokku on toonud juurde peaaegu 10 000 külastajat, kes on leidnud tee muuseumisse ja pärast muuseumi külastust teinud ka mõne tiiru Haapsalu vanalinnas ja Tagalahel,“ rääkis Pärn. „Nii et tegelikult inimesi, kes on otseselt meiega kokku puutunud, saab olema sel aastal ma arvan 55 000-56 000. Ehk siis kogu meie külaliste arv on 15 000 võrra suurem kui varasemalt.“

Sihtasutuse all tegutsevad Ants Laikmaa majamuuseum, ajalooline raekojahoone, Iloni Imedemaa, sidemuuseum, raudteemuuseum ja piiskopilinnus. Neist menukaim on linnus, järgneb Iloni Imedemaa. Sihtasutuse juht Anton Pärn peab suure potentsiaaliga muuseumiks ka raudteemuuseumi.

„Juba ainuüksi sellepärast, et sel aastal oli meil ka uus tuletõrjenäitus teatud mõttes proovikiviks, et anda meile uut algtõuget ja järgmisel aastal on tulemas ajaloolisse Haapsalu jaamahoonesse ka sidenäitus,“ tutvustas Pärn. „Näitus sellest nii-öelda tiigrihüppe eelsest ajast ja ma arvan, et meie ekspositsioon kindlasti võiks ulatuda ka välja tsaariaega. Nii et näidata seda side ja sidega seotud tehnoloogia arengut varasematel kümnenditel.“


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt