Laine Randjärv: vanemapension annab lapsevanematele kindlustunde tulevikuks

Uudis
|
04.04.2012

Riigikogu aseesimees Laine Randjärv kinnitab, et noorte perede toetamist ja Eesti rahvastikupoliitikat on viimasel kümnendil selgelt ja eesmärgipäraselt arendatud ning vanemapension, mille kehtestamise põhimõtted homsel valitsuse istungil kinnitatakse, on siin järjekordne samm.

„Mul on väga hea meel, et minu laste eakaaslastel on perede loomiseks ja laste saamiseks palju suurem riigi poolt pakutud kindlustunne, kui minu eakaaslastel oma ajal oli,“ ütles Randjärv tõdedes, et peatselt Riigikogusse otsustamiseks jõudev vanemapensioni süsteem tagab last kasvatanud vanemale täiendava sissetuleku pensionieas.

„Varsti kümme aastat kehtinud vanemahüvitis on toonud tuhandeid lisasünde ja peatamas rahvastiku vähenemist. Vanemapensioni näol on tegemist vanemahüvitise edasiarendusega. Tänaseks töötava ja peredele kindlustunde loova vanemahüvitise süsteemi eesmärk on aidata kaasa töö- ja pereelu ühitamisele, millega säilitatakse lapsevanemale eelmise kalendriaasta keskmine töötasu, kuna vanem katkestab seoses lapse eest hoolitsemisega ajutiselt töötamise. Vanemapension annab tulevikus kindluse, et lastega kodus oldud ajal pensioni kogumine ei katke,“ selgitas Riigikogu aseesimees.

Alates 1. jaanuarist 2013 sündivate lapse vanemale plaanitakse maksta tema pensionisambasse kuni lapse kolme aastaseks saamiseni riigi poolt 4% riigi keskmiselt palgalt. Lapse kolmeaastaseks saamiseni tähendab see 1134 euro ulatuses sissemakseid tulevase pensioni kindlustamiseks.

1980-2012. aastal sündinud lapse vanemale on vanemapensioni kava järgi plaanis maksta pensionilisa kahe aastahinde ulatuses. 2013. aastal tähendab sel perioodil sündinud last kasvatanud vanemale lisapensioni umbes 114 eurot aastas, 2016. aastal aga juba umbes 192 eurot aastas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt