Laine Randjärv: Vajaduspõhine lastetoetus suureneb oluliselt

Arvamus
|
17.07.2014

/Avaldatud Õhtulehes 16.07.2014/

Tänase valitsuse üks peamisi eesmärke on peretoetuste reformi elluviimine. Reformierakonna algatusel alustati selle ettevalmistamisega juba paar aastat tagasi, seades eesmärgiks eelkõige puudustkannatavate perede lastetoetuste kahekordistamise. Taavi Rõivase juhitava valitsuse koalitsioonileppes laiendati reformi veelgi ja selle tulemusel paraneb lastega perede majanduslik olukord praegusega võrreldes märgatavalt.

2015. aasta 1. jaanuarist ehk juba loetud kuude pärast tõusevad oluliselt nii kõigile makstav universaalne kui ka vajaduspõhine lastetoetus. Näiteks perekond, kus kasvab kaks last ning kelle sissetulekud on alla toimetulekupiiri, saab alates jaanuarist 90 eurot lastetoetust ning sellele lisaks 90 eurot vajaduspõhist toetust, mis teeb kokku 180 eurot. Loodan siiralt, et sellest reformist on paljudele peredele abi.

On paratamatu, et taotluse esitamisel on vaja pere sissetulekupiirist allapoole jäämist dokumentidega tõestada, sest muidu ei pruugi toetus jõuda tõeliste abivajajateni. Usun, et see on mõistetav. Kui kellelgi tundub, et tõendamine on tülikas või häbenemapanev, peavad abivajajate väljaselgitamisel, julgustamisel ja nõustamisel abiks olema omavalitsuse sotsiaaltöötajad.

On peresid, kelle eelarvesse annab lastetoetus olulise osa, kuid samas ka neid, kes seda toetussummat ei märkagi. Peaksime ühiskonna mõistval suhtumisel püüdlema sinnapoole, et aidata tõhusamalt eelkõige just neid, kes seda abi enim vajavad. Seepärast soovin lastetoetuste tõusu reformiga seoses taaskord meenutada oma varem väljapakutud mõtet, et need pered, kes tunnevad, et lastetoetuse tõusu neile otseselt vaja ei ole, võiksid selle arvelt teha annetusi abivajajatele, toetada mõnd peredele suunatud heategevust või miks mitte pakkuda abi ka otse mõnele tuttavale perele, kes puudust kannatab.

Riik oleme meie ise, mitte rahandus- või sotsiaalministeerium, kes esmalt maksudega raha kokku kogub ja siis sedasama raha jälle laiali jagab. Kui selle arusaamiseni jõuame, suudame abistada tõhusamalt neid, kes abi vajavad.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt