Laine Randjärv: Eestit ja Soomet ühendab tugev kultuuriruum

Arvamus
|
22.02.2014

Riigikogu aseesimees Laine Randjärv peab kõne Eesti iseseisvuspäeva pidulikul vastuvõtul Turu Ülikoolis laupäeval, 22. veebruaril kell 14. Randjärv toob oma kõnes esile Eesti ja Soome läbi aegade kestnud hea koostöö. Randjärve sõnul räägitakse tänapäeval Euroopas väga palju rahast ja majandusest, majanduse tugevaim alusmüür on aga kultuur.

„Oleme soomeugrilased, meie kultuuril on ühine vereringe, on sarnane keeletüvi. Lönnroti aeg kestab: soomlane on eestlasele oma, Turu ja Tartu, Helsingi ja Tallinn asuvad ühises kultuuriruumis,“ ütleb Randjärv oma kõnes.

„Soome rahvuseepose „Kalevala“ loonud Elias Lönnrot on Eestile ajalooline võtmeisik, meile samavõrd märgilise tähendusega, nagu Jakob Hurt, kelle kogudest sai alguse Eesti Rahva Muuseum,“ selgitab Randjärv. 1844. aastal viibis Lönnrot üle poole aasta Eestis, tema siht ja töö oli kopeerida Soome õpetlaste tarbeks Õpetatud Eesti Seltsi rikkalikud sõnavarakogud, omalt poolt aga anda eestlastele teavet soome rahvapärimuse ja sõnavara kohta. „Lönnroti rännakutel loodud sõprused ja kultuurikontaktid liitsid soomlasi ja eestlasi, mida süvendasid hilisemad kirjavahetused. On arvatud, et “Kalevipoja” loomisel sai Kreutzwald suurt tuge ja innustust just oma kuulsalt soome hõimuvennalt,“ ütleb Randjärv.

Turu ja Tartu koostöö said alguse 1996. aastal ning Turu Ülikool ja Tartu Ülikool on kauaaegsed partnerülikoolid. 2011. aastal olid Turu ja Tallinn Euroopa kultuuripealinnad.

„Eelseisvate Euroopa Parlamendi valimiste eel sobib meenutada, et peame vennasrahvastena koos teiste Põhjamaadega ning Läänemereäärsete riikidega hoidma kokku ning toetama üksteist Euroopa Liidus otsuste tegemisel. Euroopa Liit on tugev ja ühtne, kui liikmesriigid on ühtemoodi tugevad majanduses, ettevõtluses ja finantspoliitikas ning erilised oma kultuurilises mitmekesisuses,“ rõhutas Randjärv oma peokõnes.

Teise peokõne Eesti iseseisvuspäeva vastuvõtul peab Soome Eduskunna esimees Eero Heinäluoma Soome ja Eesti koostöö arengust ning selle uutest võimalustest.

Vastuvõtu korraldavad Turu Ülikooli Sihtasutus, Turu Ülikool, Turu Tuglase Selts, Edela- Soome Eesti Keskus ja Eesti aukonsulaat Turus.

Visiidi käigus kohtub Laine Randjärv ka Turu Ülikooli rektori Kalevi Väänäsega ja aukonsuli professor Keijo Virtaneniga.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt