Kross: Eesti mõistab Iraagi kurdide püüdlusi

Uudis
|
Eerik-Niiles Kross
|
24.10.2017

„Täna lõpphääletusele tulev Riigikogu avaldus „Iraagi Kurdistani iseseisvusreferendumi puhul“ eelnõu, mis loodetavasti leiab enamuse poolehoiu, on mitmes mõttes ajalooline. Avalduses kutsutakse kõiki osapooli Iraagi Kurdistani iseseisvusreferendumi läbiviimisel säilitama rahumeelne, läbipaistev, demokraatlik ja teineteisest lugupidav asjaajamine,“ andis Riigikogu väliskomisjoni liige Eerik-Niiles Kross ülevaate eelnõust.

„Esiteks meenutab Riigikogu selle avaldusega Eesti enese ajaloolist seost kurdi rahva ajalooga. Samuti kinnitame selle avaldusega nii oma riikluse õiguslikku järjepidevust kui rõhutame, et Eesti jaoks on meie olemasolu jaoks võrdselt olulised kolm õiguslikku printsiipi: õiguslik järjepidevus, riikide territoriaalne terviklikkus ja rahvaste enesemääramise õigus,“ tutvustas Kross avalduse sisulist poolt.

„Minevikku vaatamise kõrval on see avaldus oluline aga ka oleviku mõttes. Riigikogu avaldus saab olema kinnitus kõigile rõhutud rahvastele ja väikestele kultuuridele, tuletamaks meelde, et nende õiguste ja pürgimuste mõistmine ei ole meil egoistlikult koos Eesti Vabariigi riikliku iseseisvuse taassaavutamisega ununenud,“ lisas Kross.

„Seetõttu on eriti tervitatav, et Riigikogu astub omapoolse sammu, millega näitab, et kurdi rahva probleemi edasilükkamine ei ole parim lahendus ja kutsub osapooli üles leidma rahumeelset lahendust. Kurdid on tõestanud, et nad on valmis oma riigi eest võitlema. Meie saame anda omaltpoolt väikese, aga olulise panuse, et sel korral ei oleks neil tarvis seda võitlust pidada relvadega,“ võttis Kross eelnõu lootusrikkalt kokku.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt