Keskerakonna ainuvõimu kadumine pealinnas ja sotsiaaldemokraatide linnavõimuga liitumine peab tähendama uuendusi. Sotsidel on võimalik küsida, mida iganes nad tahvad.
Kohalike valimiste tulemused pealinnas tõid kõrged ootused uuenemisele. Ajalooraamatutesse, kui üldse miski, läheb faktina, et volikogusse valiti kuue erakonna nimekirjast rahvaesindajad ja absoluutsest enamust enam keegi ei saanud. Hea ja linnakodanikule kasulik tulemus. Loodan, et linnajuhtimisse tekib lõpuks sisemine konkurents ja järelevalve, mille puudumine varem oli ainuvõimu negatiivne sünonüüm. Ainuvõim muuseas, olgu ta liberaalide, veganite, tarkade või lollide oma, kipub ennast mõne tsükliga ammendama, nii juhtus ka siin. Seetõttu ongi ootused uuendustele kõrged.
Käima on läinud koalitsioonikõnelused. Kõnekaimad stardis on pildid kõnelustelt. Kohale on tuldud tervete poliitperekondadega. Puudu on vaid auesimehed. Sotsiaaldemokraatide puhul võiks sellest välja lugeda sõnumi, et kuna Keskerakonnal ei ole nüüd enam teisi valikuid, saab küsida, mida hing ihaldab. Sest kelle juurde neil nüüd minna oleks? Keskerakonna puhul on koer maetud mujale (ülekantud tähenduses, et keegi ei solvuks, kinnitan, et loo valmimise käigus ei maetud ühtegi koera).
Parteiline sangpomm
Keskerakonna juhtimise viletsad strateegilised, taktikalised ja piirkonnatöö valikud andsid nendel kohalikel valimistel korraliku tagasilöögi üle-Eestilises tulemuses. Keskerakonna toetus 2017. aasta kohalike valimistel oli Tallinnata 19%, sel korral 14%. Ehk siis 2017 aastal 73 753 häält versus sel korral 55 654 inimest. Miinust veidi rohkem kui 18 000 valijat.
Pika analüüsi aeg tuleb, kui õhtud pikad ja pimedamad. Lühidalt siiski, sangpomm kujundujumise meeskonnale tuli Ratase – Kõlvarti valikust võtta EKRE ligi nii, et valijagi neil enam vahet ei teinud.
Tervisekriisis pidev populaarsuse otsimine, selle asemel, et valitsusega ühte jalga käia pole ka just usaldust loov. Selle parimaks näiteks on linnapeast Keskerakonna aseesimees, kes istub samas kontoris Tanel Kiigega, kes kandideerib ja kogub hääli koos Tanel Kiigega, aga omavahel otse suheldud ei saa – linnakodanik saab koostöö asemel lugeda peent irooniat, kuidas üksteisele kirju kirjutatakse. Poliittehnoloogia sisekonkurentsis pealinna tiiva reitingu tõstmiseks on riigile kasvav probleem.
Tagasi Tallinnasse. Nagu öeldud, tänases olukorras on sotsiaaldemokraatidel võimalik läbirääkimistel kõike küsida, sest Keskerakonnal ei tule niipea muid valikud. See on nagu Peep Vainu koolitusel küsimus, et kui sattud restorani, kus saad tellida kõike, mida tellid? Pakun mõned asjad, mille koalitsioonileppesse saamine ja lähiaastail startimine saab selle valitsusliidu edu mõõduks.
10 asja, millest alustada
- Koroonakriisis koostöö ja eestvedamine vaktsineerimisel. Linnapea teatas mõned päevad tagasi, et temagi jaoks on olulisim koroonakriisi lahendamine koos sotsiaaldemokraatidega. Kiiduväärt lähenemine! Selle asemel, et saata oma parteikaaslasele ja kandideerijale Tanel Kiigele kirju tulebki kätte võtta Tallinna vaktsineeritus. Lasnamäel, linnapea kodupiirkonnas, on raske haigestumise eest kaitse saanud pisut üle poolte täiskasvanutest ja koolilastest vaid iga kolmas. Linnapea sõna selle peale, et nüüd asutakse pealinnas koroonakriisiga tegelema ja asjad paranevad.
- Linnaruum. Turvaline, inimkeskne linnaruum, liikluses ei ühtegi hukkunut (nullvisioon), turvalised rattateed, 30 km/h kesklinnas, andmepõhine ühistransport, linnaametite juhtide avalik konkurss ja roteerumine, planeerimise põhimõtteline ringivaatamine ning mõnus linnaruum. Kriisiajal üks olulisemaid asju, et saaks liikuda kodu ümber ise, lapsed saaks rohkem välja ning veidigi elust pinget maha.
- Peatänava projekt. Üks kahest võimuliitu moodustavast erakonnast seda lubas. Selle tulek või mittetulek on märk ruumilisest kuuluvusest – põhjamaad või idanaaber.
- Lasteaia kohatasu kaotamine. Meie jaoks on tegu hariduse ühtsuse küsimusega, kui tasu pole põhikoolis, ega gümnaasiumis, isegi kõrghariduse saab kohatasuta, miks see alguses, alushariduses peaks teisiti olema? Sotside põhjendused on teised, Keskerakonnal kolmandad, aga 854 eurot on oluline summa lastega peredele. Raha lasteaedadel saamata ei jää, selle saab hoida kokku linnajuhtide enesereklaamist ja viletsate lepingut arvelt. Kui soovite, aitan.
- Ettevõtjate kohtlemine. Tallinna planeerimisprotsess ja asjaajamine on legendaarselt vilets. Tahtmise korral on, mida muuta. Veelgi enam, laiema juhtimiskultuuri aluspõhimõte peaks olema, et uuendused on teretulnud. Nii tunneks ennast siin koduselt uus maailm ja saaks kasu sellest Tallinna linnakodanikud.
- Meie emad – isad vanaduspensionil olles ja nende heaolu. Aktsiivuskonto A+ 200 lisaeuroga loomine juhtub varem või hiljem. See, et vanaduspensionil olija saab ennast aktiivsena hoida, ning toetada seeläbi kodukandi ettevõtmisi on nende valimiste üks paremaid plaane. Tervisekriisi kestes ülimalt aktuaalne.
- Ühendused linnas ja välja. Linna sees tuleb värvimise asemel rajada korralikult ühendatud rattateede võrgustik. Ühistransport peab kvaliteedis muutuma, täna pole enam mõõta tasutus (keskslängis tasuta) vaid kvaliteet. Uued trammiliinid erinevates suundades ja üle linna piiride, võimalusi selleks on, olen kindel, et uus võimuliit ei jää hätta. Metroobuss, mis keskerakonna transpordiosakonnal juba soetatud võiks jääda üleminekuks pärislahendustele.
- Valveperearstiteenuse loomine ja Tallinna Uus Haigla. Tallinna Uue Haigla rajamise koostööd pidas linnapea väga oluliseks uue võimuliidu loomisel, olen temaga päri. See on suur ja oluline samm, et pealinna regioonis tekiks uus ekspordipotentsiaaliga Terviselinnak. Riik on juba 280 miljonit selle katteks leidnud, linnal tuleb oma panus panna. Peamine – tempo on kiire, et asjad tehtud saaks.
- Tallinn – Helsinki tunnel. Võib tunduda kauge, kui selleks tuleb hakata ettevalmistusi tegema, sest peale Rail Balticu valmimist on see järgmine suur asi. Pealgi üks väheseid projekte, mis siin regioonis jõukust loob ja meie konkurentsivõimet Riia ning Stockholmiga kasvatab, mitte vaid ümber ei jaga.
- Siia võiks lisada veel palju. Linnahalli kordategemine, nagu lubatud. Linnavolikogu revisjonikomisjoni tegutseda laskmine. Liiklejad on liitlased printsiip või haridusametis korra loomine. Näiteks eestikeelsele haridusele üleminek ilmselt siiski selle võimuliiduga jääb vaid riigi surveks, aga näiteks toiduahela läbiraiumine on ka sotside suur lubadus.
Need on vaid kümme punkti. Kõik neist oleks olnud laual meiega. Tallinn on jõukas linn, halvad kulutused maha ja arukad valikud asemele. Ootused uuele võimuliidule on kõrged.
P.S Peale seda, kui linnapea teatas AKs, et öölinnapea statuuti ei looda, sest „tegeleme ikka pärisasjadega” ei saa see tegemata jääda. See on väike kuid oluline märk, et ainuvõim on läbi. Ka mentaalselt. Kui on.