Kristen Michal: Keskerakonna võimumängu ohvriks langenud lapsevanematel pole õrna aimugi, kes…

Arvamus
|
12.12.2020

Kristen Michal: Keskerakonna võimumängu ohvriks langenud lapsevanematel pole õrna aimugi, kes läheb esmaspäeval kuhuKristen Michal, Riigikogu liige

Haridusvaldkonnas, mis mõjutab pea iga perekonda, ettevõtet või asutust, on suurem kaos, kui soodsate telerite letis hullude päevade avamisel. Vähemalt niipalju on selge: kaose põhjuseks on valitsuse otsustamatus ning Keskerakonna võimumäng.

Ainus, kes järjepidevat juttu räägib on Tartu linnapea Urmas Klaas. Ärge nüüd arvake, et mul tallinlasena seda lihtne möönda on, aga paistab, et Tartu on viiruse teises laines paremini juhitud, kui minu kodulinn ja vabariik. Ehk tasuks sealt ka muus õppust võtta?

Agu Sihvka alustas algusest. Ma päris algusest ei alustaks, pigem keskelt, et lugeja kannatust mitte proovile panna. Tervisekriisi ning viirus esimene laine sai Eesti jaoks üsnagi viisakalt läbitud. Mis seal salata, tihti ka Eesti rahva loomuomase korraarmastuse, muretsemise ning siinse tava abil, et lähemal kui viis meetrit on juba abielu. Igatahes oli peale seda aega, et valmistuda teiseks laineks. Oli ju üldteada, et teine või ka kolmas laine tulevad, kuniks pole vaktsiini või ravi. Küsimus oli, mida õpime esimesest ja millised oskused võtame kaasa teise. Näiteks taju, et hariduse kinnipanek on viimane, nagu plaanilise ravi piiramiseni mitte jõudmiseks tuleb pingutada.

Kuldkala mäluga valitsus?

Viimase kuu uudiseid ning juhtimisotsuseid vaadates justkui poleks esimest lainet olnudki. Alustati kohe teisest lainest, hullemini kui esimesega.

Meenutusena — sügisel oli Tallinnas kooliaega vaid paar nädalat olnud, nakatumiskordaja oli kümme korda madalam kui täna, ometi teatasid siinsed haridusvaldkonna juhid tähtsalt, et aeg on distantsõppele minna. Lootus oli, nagu esimeses laines, koguda poliitilise viirusejuhtimise eest plusspunkte. Kae kui otsustav käitumine, oli otsustajate ootus pealkirjadele. Kuid lapsevanemad, haridusvaldkonna inimesed, meedia ja avalikkus hoopis vihastas — ning Tallinna linnapea koos oma aparaadiga sai noomida. Noomitus oli nii karm ja mitmes keeles, et linnapead ei nähtud mõnda aega.

Kuid õppetund ei jäänud järgmiseta. Nakatumine kasvas, kordaja oli kolmekohaline, viimati juba 400 kandis, Ida-Virumaal neljakohaline, aga valitsus ei suutnud otsustada. Ainus otsus, mis tuli, oli restoranide sulgemiskellaaja nihutamine kaks tundi varasemaks. Ehkki ammu olid Ida-Viru arstid ning paljud valdkonna inimesed soovitanud asutada konkreetseid samme kontaktide vähendamiseks. Et mitte jõuda lausalisteni — eriolukorrani ja lukkupanekuni. Otsustamatus tõi kaasa kriitika ning viimaks juba surve omavalitsustes ja ekspertidelt. Soovitan lugeda Eesti Ekspressi geniaalset sissevaadet valitsuse otsustusprotsessi.

Koolid kinni. Ei, lahti aga distantsilt. Ei, koolivaheaeg. Ei, väiksemad kooli. Kuhu edasi?

Aga siis hakkas juhtuma. Kõigepealt uinutas avalikkuse valvsust ametniku moodi ennast igast asjast distantseeriv Tanel Kiik. Vaatasin minagi õhtul rahvusringhäälingut — sõnum oli selge: pole plaani hariduses midagi piirata, arutada tuleb. Lapsevanemad läksid magama, võtsid järgmisel hommikul kohvi ja lõuna ajal tuli kõigile telegramm Saint Helena saarelt. Kirjutas peaminister, keda kuri väljamaine viirus oli viinud enesega tõtt vaatama. Piirata! Koolid kinni ja Ida-Virumaal kõik peale lindude lennu ja muru kasvamise kinni oli tema sõnum. Üllatus oli tuntav. Sündinud oli midagi ootamatut … otsus?

Koolides seega oleks Jüri Ratase telegrammi järgi lõppenud mistahes õppetöö. Üldhariduskoolid on esmaspäevast suletud, nii ta kirjutas.

Tubli lapsevanem suhtles lapsega ja andis teada, et ehk tuleb kodus õppida. Pisemate laste vanemad ohkasid, vaatasid ettevõttes või asutuses ringi ja mõtlesid, et korralik jama aasta lõpus, aga valikut pole. Kuid siis tuli järgmine üllatus — Tallinnas teatas linnapea, et aeg on hoopis koolivaheajaks. Vanemad ohkasid taas ja mõtlesid taas, et mis seal ikka. Kuid seejärel teatas haridusministriks saanud kena lillelise särgiga Jaak Aab, et mis koolivaheaeg, distantsõpe tuleb. Vanemad ei ohanud enam. Mille peale ütles Tallinna linnapea Kõlvart, et valitsuses pole just arukad otsused, veel vähem etteaimatavad. Vanemad olid temaga nõus. Osa mõtles, et kuhu ta siis nüüd ise kiirustas koolivaheaeg välja kuulutades. Ning siis said vanemad teada, et järgmine nädal on aeg loovtöödeks. Lõpuks oli asi selge, mõtlesid vanemad.

Nad eksisid. Sest kogu selle tralli keskel oli Tartu linnapea Urmas Klaas juba enne valitsuse otsust öelnud valitsejatele, et Tartu teeb oma otsused ise, kui valitsus jalgu kõhu alt välja ei võta. Valitsuse segaste otsuste otsa kõlas talt sõnum, et kõige väiksemad koolijütsid ei peaks koju jääma, see pole arukas. Tema ütles neljapäeva lõunal, lehed tuli Tallinnasse reedeks. Nii juhtus siinkandis 24 tundi hiljem, et koolid said ülesande 1–3 klassi lastele haridust edasi anda. See on seis reedel kell 19, kui seda kirjutan.

Põhjuseks võitlevad leerid

Vanemad enam ei ohka. Kaose juurpõhjus otsustusvõimetu valitsuse hädale otsa on Keskerakonna võitlevad leerid. Ratas ja Aab ühel poolel ja Kõlvart ning Belobrovtsev teisel poolel. Mõlemal poolel soov paista otsustav. Otsa Kõlvarti soov põgeneda ajaloo eest, et tema on selle valitsuse ristiisa, kes lasi sel võitluseta sündida ja püsida, saades vahetusena ametikoha. Tunnistamata endale veel, et ainus viis, kuidas sellest vabaneda on viga tunnistada ja parandused sisse viia.

Segadus on igatahes võimas. Vanemad, kes päeva uudistest eemal, ei oma õrna aimugi, kes läheb esmaspäeval kuhu. Kes meenutaks kaklevatele Keskerakondalastele, et klaarigu oma jõuvahekordi tagatoas, kuid lapsed ja vanemad võiks sellest puutumata jääda? Jõuluvana ja vitsakimp?

P.S Paar päeva on esmaspäevani, ma ei imestaks kui selle segaduse keskel tuleks uus juhis — vanemad peavad kooli minema. Ja lapsed meisterdavad seni koduste vahenditega kuusele ilusa punase ratta. Et oleks silme ees.

Kristen Michal: Keskerakonna võimumängu ohvriks langenud lapsevanematel pole õrna aimugi, kes… was originally published in Arvamuslood on Medium, where people are continuing the conversation by highlighting and responding to this story.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt