Mihail Sergejevitš Gorbatšov oli mees, kes üritas parandada üht üdini stagneerunud süsteemi, Nõukogude Liitu. Lootes ise jätkata selle süsteemi toega valitsemist. Oodates südames ehk, et lubadused muutustest ja loosungid teevad ta armsaks väljas, kuid sees pole inimestel valikut. Või on otsustajatel ülikonnas ametikoht ja kindel kaader, mis seal ikka mässata.
Nii on ka Tallinnas. Mihhail (on) teine. Süsteemi stagnatsioon on ilmne, nagu puuduv demokraatlik kontroll ja tasakaalud.
Lubadused muutustest on samuti lootusrikkad, kuid kardina taha ei maksa etendusel siiski piiluda. Muidu hajub maagia.
Stardi suvel ehk enesekehtestamise degradeerunud lääne üle jätan lühiduse huvides kõrvale. Kuid nädalaid kestnud piinlikuks kiskunud läbirääkimised Lasnamäe kanalis filmivõtetest seda olid. Teada me ei saagi, kas Lenfilmi või Mosfilmiga oleks need ehk olnud ladusamad. Kuid signaal anti, et linnas on uus mees, kellel pikk vöödiline sau. Püüdes midagi head selles leida, loodan, et linnapea sai omal nahal kogeda, kui totralt on Tallinna transpordi- ja liikluse juhtimine korraldatud. Aastaid muuseas.
Samasse kategooriasse läheb häbenema pannud laulupeo transpordikaos või stagnatsiooni üks sümboleid, Tallinna Linnatranspordi juhtide lai elu. Loetagu Eesti Ekspressi, kes veel pole lugenud.
Iga imik ja pensionär, igaüks toetab Tallinna transporti 160 euroga aastas. Ka selleks moodustatud äriühingu juhtide reisikirge, soovi valitud alkoholi järele ning vajadust endale luksuslik buss osta. Kordan, igaüks meie peredest, nagu isegi naabrivanamemm panustab 160 eurot aastas, et Linnatranspordis juhtkonnal reisikirg ei kustuks. Samasugune juhus oli korra ka Eesti Vabariigis, Maanteaametis. Taolised tegelased said kiiresti töölt vabaks. Miks Tallinnas see teisiti ikkagi on?
Glasnost, perestroika ja paigalmarss Tallinna moodi
Gorbatšovi üks kaubamärk – leppimatu alkoholi vastane võitlus kogub igatahes hoogu. Linnaositi raporteeritakse plaani alusel pressiteadetes tugevast toetusest alkoholi vastu. Linnaosavanem seisab valvel ja ei võta tilkagi!
Tühja sest, et probleem, mida lahendama asutakse, oleks juba täna lahendatav, kui signaal tuleb. Kui keegi avalikku korda rikub, tuleb lahendada, mitte panna inimesi ootele, rääkides, et tuleks. Ainus detail milles alkoholivastases võitluses sisu, on omavalitsusel vabadus teha otsus hommikusel ajal müügi piiramiseks kohtades, kus see segab möödaminejaid. Ka selle lahenduse on endine siseminister Kalle Laanet juba Riigikogus algatanud, omavalitsused saavad vabadust ise otsustada juurde. Jätkuks selleks siis tarkust.
Uutmise ja avalikustamise liini alla käib ka uudis, et Tallinna TV olevat sulgetud. Selgub ju, et suleti vaid pool. Parem pool ehk ligi kaks miljonit aastas jäi siiski maksumaksja raha sinna jooksma. Küsite, et mis silmamoondus see nüüd on? Ei mingi. Seda ligi kahte miljonit on hädasti meil kõigil linnaelanikena vaja, et tagada linnaelanikele hädavajalikku teavitust linnajuhtide tegudest.
Täna siis jagati uudist Raepressi seljatamisest. Mitte, et kõik kes ilusat eesti keelt armastavad ei rõõmustaks uudis kantseliidi kodu sulgumisest, on selle taga tegelikult seitsme ametniku asendamine kuuega. Avalik sõnum otsa, et linnas on võrdselt nii eesti- kui venekeelset kommunikatsiooni vaja. Kahekeelne Tallinn oleks kena ja sümboolne pealkiri.
Pressimasin kujundatakse ümber pressimaks toetust venekeelse linnakodaniku käest
Nagu lotosaates, ka pisut numbreid, mille lõi meenutuses kokku revisjonikomisjonis meid esindav Õnne Pillak. Tallinna linnavalitsuse avalike suhete teenistuses töötab avalike suhete ja linnameediaga kokku 35 töötajat.
Raepress oma 7 vallandatava ja 6 uue kommunikatsioonitöötajaga. Ain Saarmaa juhitavas avalike suhete teenistuses töötab 9 ametnikku. Nende seas linnapea Edgar Savisaare endised nõunikud Juhan Padam ja Jüri Kuuskemaa. Lisaks on avalike suhete teenistuse struktuuris Pealinna toimetus 10 töötajaga. Lisaks veel Aleksandr Tšaplõgini juhitav Stolitsa, kus töötab 9 inimest.
Vaid mõni kuu tagasi, selle aasta augustis, loodi avalike suhete teenistusse kommunikatsioonijuhi ametikoht, kelle ülesandeks on Tallinna meediakanalite ja pressiteenistuse töö koordineerimine. Nüüd on uus konkurss tulema, taas uued inimesed palgale kommunikatsiooniosakonda.
Olnuna ise lootusrikas, et Tallinnas ühteist muutub vahetusega, pean praegu tunnistama, et see mis toimub, pole muud kui pressimasina ümberhäälestus kirillitsale. Selmet julgelt loobuda palgalisest kiitusest ja loota, et tehtavad valikud juhtimises on mõõdupuuks, jääb selleks kestma ostetud kiituse kõla.
Tulles alguse juurde tagasi. Gorbatšovi paljud meist veel mäletavad. Lubadused muutustest olid suuremad lubajast. Lootus paremale on tugevam ülekaalust. Nii ka Tallinnas.
*Lugu avaldati Eesti Päevalehes