Täna Tehnopoli teadusparki külastanud Reformierakonna esindajad arutasid teadus- ja ärilinnaku juhtidega võimalusi, kuidas ülikoolide teaduspotentsiaali ja ettevõtete vajadusi paremini kokku viia.
“Kõrgtehnoloogiliste töökohtade tekkimise eelduseks on nii soodne majanduskeskkond kui ülikoolide ja ettevõtjate huvide ühe vankri ette rakendamine,” ütles Reformierakonna aseesimees Keit Pentus. “Tehnopoli juhid pidasid tähtsaks, et siinsete kõrgepalgaliste töökohtade toetamiseks kehtestaks riik sotsiaalmaksule ülempiiri. See on Reformierakonnal plaanis järgmises Riigikogu koosseisus teoks teha.”
Keit Pentuse sõnul panustab riik ise lisaks teadus-arendustegevuse rahastamisele ka kõrgtehnoloogiliste lahenduste tellimisse ja kasutamisse. “Näiteks avaliku sektori hoonete ehitamisel kasutatakse energiasäästu võimaldavaid lahendusi, aga ka riigikaitse valdkonnas toimib koostöö riigi- ja teadusasutuste ja meie ettevõtjate vahel üsna hästi.”
Eraldi teemaks on Pentuse hinnangul see, kuidas alustavaid, suurt lisandväärtust loovaid ettevõtteid eksporditurgudele pääsemisel riigi poolt efektiivselt aidata. “Eesti eksport kasvab kiiresti. Meie ettevõtted pakuvad lahendusi ja tegutsevad turgudel, kuhu pääsemiseks on teinekord vaja mõne kõrge riigiesindaja tuge. Seda tuge tuleb neile pakkuda ja kui suhete sõlmimise või toote tutvustamise faasis on riigi esindajal vaja muidu kinni jäävaid uksi avada, siis tuleb seda teha.”
Keit Pentuse sõnul on seitse aastat tagasi riigi osalusel loodud Tehnopoli teaduspark heaks näiteks, kuidas kõrghariduse- ja ettevõtlusmaailma omavahel ühendada. “Ülikoolide huvi on teadustööle praktilise väljundi leidmine. Ettevõtjatel on pidev vajadus innovaatilise lähenemisega tööjõu järele. Tehnopoli teaduspargis saavad need kaks maailma kokku ja kasu on kokkuvõttes mõlemapoolne.”
„Riik on viimastel aastatel pikaajalise strateegilise plaani alusel teadus- ja arendustegevuse rahastamist pidevalt suurendanud. Ka vahepealsed majanduslanguse aastad ei muutnud seda trendi – meie jaoks on teadus- ja arendustegevus olnud selline tulevikuinvesteering, milles ei saa järeleandmisi teha. Siin ei näe küll kiireid ja kohe käegakatsutavaid tulemusi, aga nendest investeeringutest sõltub tulevikus Eesti edukus ja see, milliseid töökohti meie inimestele luuakse,” lausus Pentus.