Kalev Lillo: omavalitsusreform hakkab kaartide joonistamise asemel tegelema sisuga

Uudis
|
15.06.2014

Riigikogu arutas sellel nädalal omavalitsuskorralduse reformi seaduseelnõu. Arutelul sõna võtnud reformierakondlane Kalev Lillo ütles, et valitsusliidu leppes on reformiplaan olemas. Eelmise regionaalministri ajal koostatud tõmbekeskuste reformi plaaniga jätkamist pidas ta kaheldavaks, sest see tegeles sisuliste küsimuste asemel kaartide joonistamisega.

„Eesti omavalitsusreform, õigemini haldusterritoriaalne reform, on olnud poliitilise väitluse objektiks juba aastast 1997, tõsisemalt 2000. aastast ehk tänaseks rohkem kui 14 aastat. Enamasti on reformiplaanid taandunud kirjute maakaartide joonistamisele, sisuliste muutuste planeerimisele, mis inimeste elu paremaks muudaksid on tahet jagunud vähem,“ rääkis Lillo Riigikogus esinedes.

Ta juhtis tähelepanu arvamusavaldustele, et tõmbekeskuste määramise protsess on olnud vastuoluline ja tulemused küsitavad. „Jääb arusaamatuks, kuidas omavalitsuste liitmine territooriumide ühendamise teel arendab kohalikku demokraatiat. Ka Eesti Maaomavalitsuste Liit ei toeta käesolevat eelnõu,“ märkis Riigikogu liige.

Haldusreformi arutelul oli jutuks ka Eesti Linnade Liidule seisukoht. Neile meeldib praeguse koalitsiooni tegevus, mille üheks eesmärgiks on töötada 2015. aastaks omavalitsusreformi kava, kus määratakse üheselt, millisel tasandil ja milliseid ülesandeid täidetakse ning kuidas toimub nende ülesannete elluviimiseks vajalik rahastamine.

Lillo meenutas kolleegidele ka president Toomas Hendrik Ilvese öeldut: “Haldusreformi ei saa taandada matemaatiliseks liitmistehteks ega kulude kokkuhoiu kampaaniaks. Haldusreformi mõte peab olema võrdselt hea teenus kõigile inimestele, elagu nad näiteks Vändra vallas Kadjaste külas või Tallinna Pirita linnaosas.”

Reformierakonna omavalitsuskogu juhtiv Kalev Lillo ütles oma ettekande lõpetuseks, et tõeline omavalitsusreform on nii tähtis asi, et väärib kõikide Riigikogus esindatud erakondade kokkulepet ja toetust, ning väljendas veendumust, et selline kokkulepe suudetakse saavutada. „Omavalitsusreform hakkab liikuma siis, kui suudetakse ühiselt kokku leppida selle eesmärk. Ma ei saa toetada tühja loosungit, et vähem on parem,’’ lisas Lillo.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt