Kalev Lillo: haldusreform pole ainult raamatupidamisaruande rakendamine

Uudis
|
19.01.2013

Riigikogu reformierakondlasest liige Kalev Lillo kinnitab, et haldusreformi osas otsivad Reformierakond ja IRL ühist vaadet ja teeb ettepaneku koalitsiooni poolt haldusreformi vaagimiseks eelmisel aastal moodustatud töörühm kokku kutsuda, et parimate lahenduste leidmisel samm edasi astuda.

Reformierakonna vaade haldusreformiks sisaldab muuhulgas ettepanekut, et omavalitsused teevad tõmbekeskuste baasil koostööd, lepivad kokku ühised huvid ja eesmärgid näiteks hariduses, ühistranspordis, prügiveol ja teisteski valdkondades. Sellist koostööd toetab riik vajadusel ka rahaga. Kui koostöö viib tulevikus vabatahtliku ühinemiseni, tuleb seda samuti soodustada. Sundliitmine uut kvaliteeti ei loo. „Lihula liitmine Haapsaluga ei lahenda konstaabli puudumise muret Lihulas,“ toob Kalev Lillo näite.

 

„Meil on koalitsioonipartneriga ühine arusaamine, et kõiki kohaliku elu küsimusi otsustavad ja korraldavad kohalikud omavalitsused, kes tegutsevad seaduste alusel iseseisvalt nagu põhiseaduses kirjas. Lisaks raamatupidamiskirjetega hinnatavale efektiivsusele peame rääkima aga teistestki ülesannetest, mida omavalitsus täidab. Efektiivsust hinnates on õigus Jüri Mõisal, kes on soovitanud teha Eestisse vaid ühe omavalitsuse. Kogukonnatunnet Viljandis, Iisakul või Oraval selline haldusreform aga vaevalt edasi arendab. Just seda kogukonnatunnet ning iseotsustamisejulgust peaksime hindama ja hoidma,“ ütles Kalev Lillo.

Parlamendisaadik juhtis tähelepanu sellele, et ei tohiks levitada arvamust nagu oleksid praegused omavalitsused liiga väikesed või haldusvõimetud ja et nende arvu vähendamine on automaatne lahendus kõikidele hädadele. „Oluline on see, kuidas inimesed tunnevad oma kodukoha identiteeti ja kuidas neil on võimalus kaasa rääkida ja oma kodukoha elu korraldust kujundada. Vaid nii püsib Eesti, kui kõik elanikud tunnevad ennast vajalikuna ja seisavad oma kodu (koha) kaitsel,“ lausus poliitik.

Lõpetuseks avaldas Reformierakonna omavalitsuskogu juhtiv Riigikogu liige veendumust, et koalitsiooni ühisele töörühmale on haldusreformi küsimuses koosmeelele jõudmine kindlasti jõukohane ülesanne. „Meil on sellisest ühistest otsuselejõudmistest päris häid näiteid. Nii suutsime väga lühikese ajaga kokku leppida peretoetuste reformis, mille põhiseisukohad Reformierakond eelisel kevadel välja pakkus ja mis abivajavate perede toetamist juba sellel aastal suurendab. Kokkulepeteni on võimalik jõuda ka haldusreformi osas. Kohalike volikogude valimised toimuvad sellel sügisel muidugi veel praeguste omavalitsuste piirides. Välja arvatud nendes omavalitsustes, mis juba vabatahtlikus ühinemises kokku on leppinud,“ lausus Kalev Lillo.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt