Kaja Kallas: Ma olen mures. Eesti pärast

Arvamus
|
Kaja Kallas
|
03.12.2018

Minult on palju küsitud, miks ma otsustasin katkestada Euroopa Parlamendi saadiku mandaadi ja tulla tagasi Eestisse Reformierakonda juhtima. Vastus on see, et ma olen Eesti pärast mures.

Ma olen mures selle pärast, kuhu praegune valitsus meid tüürib või tüüri hoidmata triivima jätab. Tuletame korraks meelde, mida nad selle lühikese ajaga korda on suutnud saata. Lõhkusid ära meie korras maksusüsteemi. Pöörasid pea peale aktsiisipoliitika, mille tagajärjel oleme pooleteist aasta jooksul kinkinud Lätile 340 miljonit aktsiisitulu ja käibemaksu.

On seadnud kahtluse alla Eesti Vabariigi õigusjärgluse ja asunud hüvitama okupatsioonikahjusid (keda Eesti okupeeris?). Kulutanud headel aegadel reserve ega ole kogunud halbadeks aegadeks. Viinud Eesti rahanduse mudaliigasse eurotsooni riikide seas. Viinud tõusuteele ümbrikupalgad ja varimajanduse osakaalu.

Kui Reformierakond riigis võimul oli, siis hirmutati Tallinna kohalike valimiste aegu inimesi võimutäiuse jutuga ja põhjendati, et Tallinnas ei tohiks meid võimule valida, kuna muidu saaksime liiga suure võimu. Mitte kellelgi ei ole olnud nii palju võimu kui Keskerakonnal praegu. Milleks seda võimu kasutatakse – paar nädalat tagasi oli «Pealtnägija» saade, kus näidati, kuidas Keskerakond on saanud suurt kasu oma maja müügist koos Tallinnaga. Huvitava kokkusattumusena sai sama isik samal päeval Tallinnalt detailplaneeringu kehtestamise otsuse ja lisaks oma ruumid ka Keskerakonnale rentida. See annab kokku altkäemaksu koosseisu karistusseadustikus.

Me räägime ravijärjekordadest – mõtleme, kuidas neid lühendada, Keskerakonnal on aga selge plaan, kuidas lühendada järjekordi omadele. Eelmisel nädalal oli Eesti Päevalehes lugu korruptsioonist Tallinna hooldushaiglas, kus inimesed pidid muidu kohta ootama kümme kuud, aga Keskerakonna juhtiv figuur sai selle koha kaheksa minutiga!

Ukrainas kuulutati välja sõjaseisukord, sest Venemaa alused tungisid Kertši väinas Ukraina laevadele kallale. Samal ajal on meie peaministriparteil koostööleping Ühtse Venemaaga. See on leping Putini juhitava parteiga, kes annab korraldusi naaberriikidele kallale tungida.

Peaminister tegeleb päevast päeva ainult valimiskampaaniaga ega võta vastu otsuseid, mis tuleks vastu võtta. Tänu sellele on ta populaarne. Kuhu selline otsustamatus ja avaliku arvamuse järele jooksmine viib? See viib selleni, et tarvitseb vaenulikul vastasel ajada kokku üks kõvahäälne kamp, kes teeb palju lärmi, ja kõik senised otsused on kraavis. Vaadates Ukrainas jälle üles kerkivat konflikti, on see väga murettekitav.

Nii Keskerakond kui EKRE on oma valimiskampaania ehitanud üles klassivihale. Klassiviha viis Suurbritannia Euroopa Liidust, klassiviha tõi võimule Donald Trumpi. Reformierakond on klassiviha märklaud. Eraettevõtlusvastane võitlus on osa klassivihast, isegi kui see puudutab ainult kanala rajamist. Ühiskonnas leviva viha ohjeldamise asemel valatakse hoopis õli tulle.

Mitu erakonda tahavad võtta laenu. Kui see oleks konkreetsete projektide jaoks, siis võiks seda arutada, aga riigile tahetakse võtta sisuliselt SMS-laenu jooksvate kulude katteks. Mis sellest meie lastele jääb?

Siiamaani on Keskerakond lähtunud põhimõttest: võtta hääled vaestelt ja raha rikastelt lubadusega kaitsta neid teineteise eest. Keskerakond räägib, kuidas nemad hoolitsevad politseinike ja päästjate heaolu eest. Märkimata seejuures kordagi, et selle heaolu eest hoolitsemine – nagu ka pensionäride, õpetajate ja üldse kogu elanikkonna heaolu eest hoolitsemine – on võimalik vaid tänu senisele majanduspoliitikale, mille eestvedajaks Reformierakond on olnud.

Ja see on alles algus. Kui Keskerakond võidab valimised, siis pööratakse pea peale kogu Eesti suund. Ma ei taha sellist riiki.

Minu arvates on riigil kaks suurt eesmärki: 1) et rahvas, kultuur ja keel kestaks ja 2) et majandus toimiks. Kõik otsused, mis me riigis teeme, peaksid olema kantud neist kahest eesmärgist.

Ma tahan elada riigis, kus pealehakkamine ja initsiatiiv on au sees. Kus tegusat inimest hinnatakse ega karistata ebaõiglaste maksude või muuga. Seetõttu muudame me maksusüsteemi selliselt, et kõigile kehtiks 500-eurone tulumaksuvaba miinimum ning peale seda üks maksumäär ja ei mingeid astmeid.

Me lõpetame ka töötavate pensionäride kõrgema maksustamise, sest on ebaõiglane, et näiteks arst, kes suudab ja tahab veel töötada, kel on piisavalt pealehakkamist, kaotab kuus üle saja euro tulu. Kui maksud on õiglased, ei ole tungi ka ümbrikupalkade järele. Praegu leiab üle poole elanikest, et kehtiv tulumaksusüsteem ei ole õiglane.

Ma tahan olla uhke oma riigi üle, sest me mõtleme uue aja probleemidele avatult ning tuleme välja uute algatuste ja põnevate lahenduste ja innovatsiooniga. Innovatsioon ei teki iseenesest, riik saab selleks luua vajaliku keskkonna. Seetõttu näeme programmis ette suurema rahalise panustamise teadus-arendustegevusse ning rakendusuuringute keskuse loomise. Samal põhjusel on meil mõtteid, kuidas muuta töösuhteid paindlikumaks, et inimesed saaksid paremini ühildada pere- ja tööelu ning tunneksid töötamisest rõõmu.

Ma soovin, et minu poeg ei peaks kunagi sõdima ega kogema sõjakoledusi. Vaadates seda, mis on taas lahti rullumas Ukrainas, on hirmutav, et me ei taju enam Venemaalt lähtuvat ohtu. Meil on olnud põhimõte, et me ei ole kunagi enam üksi, seetõttu oleme Euroopa Liidus ja ka NATOs. Sel põhjusel toetame me ka edaspidi üle kahe protsendi SKT investeerimist Eesti julgeolekusse ja liitlastega heade suhete hoidmist.

Ma tahan elada riigis, kus ettevõtlus on au sees ja riik ei tegele ettevõtlusega seal, kus seda võib teha erasektor. Kus reeglid on lihtsad ja selged ja riik ei sekku asjadesse, millesse ta ei pea sekkuma. Eestist peab saama unistuste ärikeskkond. Seetõttu on meil tarvis vähendada halduskoormust, bürokraatiat ja õigusloomet.

Samuti on plaan kas osaliselt või täielikult erastada terve hulk riigile kuuluvaid ettevõtteid, nagu näiteks Omniva, Eesti Energia taastuvenergia osa jne. Kuivõrd riigi üks eesmärke on see, et majandus toimiks, peab välisministeeriumi põhiliseks fookuseks olema meie ettevõtete aitamine välismaal, et nende ekspordivõimekust tõsta, seetõttu näeme ette väliskaubandusministri koha.

Ma tahan, et Eesti oleks suurem.

Seetõttu näeme oma programmis ette topeltkodakondsuse võimaluse sünnijärgsetele kodanikele. Meil on palju kaasmaalasi, kes elavad Eestist eemal. Meil on ka lapsi, kes sünnivad Eestist eemal. Kui olin Brüsselis, siis nägin, et sellised lapsed on ühed suurimad Eesti patrioodid.

On oluline, et me ei sunniks neid lapsi valima Eesti või mõne muu riigi vahel, vaid annaksime signaali, et nad on siia alati oodatud. Kuna me ise tahame maailmas vabalt liikuda, siis peame olema sõbralikud ka inimeste suhtes, kes tulevad siia mujalt. Loomulikult peavad nad austama meie kultuuri, nagu meie austame teiste kultuure, kui teistes riikides viibime.

Nagu ütlesin, on üks riigi eesmärke, et rahvas, keel ja kultuur kestaks. Eesti keelt räägib maailmas ligi miljon inimest. Seda ei ole palju, seetõttu on üks meie põhilubadusi üleminek eestikeelsele haridusele alates lasteaiast.

Lapsed ja noored on meie tulevik. Nende vaimne ja füüsiline tervis on järjest suurem murekoht. 26 protsenti eelkooliealistest lastest on ülekaalulised. Laste suuremate liikumisharjumuste tekkeks toetame liikuma kutsuvat kooli ja teeme üle Eesti programmi koolide juurde liikumisväljakute loomiseks. Koolides peab olema kohalik mahetoit, mis paneb meie lapsed varakult tervislikult toituma.

Tuleviku jaoks peame hoidma ka puhast keskkonda. Seetõttu näeme ette, et Eesti metsad oleksid edasi mahemetsad ja Eestis on piirkondi, mis on mahepiirkonnad ka põllumajanduses. Keskkonda hoides peame leidma õige tasakaalu majanduse huvide ja keskkonna säästlikkuse vahel. Seetõttu toetame ringmajanduse lahendusi, kus kõik, mis jäätmetena üle jääb, kasutatakse kuskil mujal uuesti ära.

Meil on valimisprogrammis veel palju häid ideid, aga keskendume eelkõige sellele, mis on nendel valimistel oluline. Need on majandus ja maksud. Kui kolmandik inimesi on viimasel aastal hakanud muretsema maksude pärast ja 52 protsenti inimestest ei pea praegust tulumaksusüsteemi õiglaseks, siis see on teema, kus meil on ka lahendused.

Me teeme maksusüsteemi lihtsaks ja õiglaseks. Me toome aktsiisid Lätist tagasi. Me teeme vajalikud otsused, et meie majandus areneks ja ettevõtted tõuseksid järgmisele tasemele. Seda kõike on vaja selleks, et inimeste jõukus kasvaks. Ühiskonnas on arvestatav hulk inimesi, kes pole rahul oma eluga ja tahavad selle paranemist. Aga lahendus ei ole mitte ümberjagamine ega võrdsustamine, vaid heaolu üldine kasv, mis tugineb erasektorile, erainitsiatiivile ja turumajandusele.

Need on põhjused, miks ma loodan, et Reformierakond võidab valimised. Me seisame sellise Eesti eest, kus kõigil on hea elada ja meie lastel on parem tulevik.

The post Ma olen mures. Eesti pärast appeared first on Kaja Kallas.


Toeta

Liitu püsiannetajatega

Liitu Reformierakonna püsiannetajate kogukonnaga, et saaksime liberaalse maailmavaate veelgi enamate inimesteni viia. Anna oma pikaajaline panus, et Eesti jätkaks paremal kursil!

Vaata lähemalt