760 koroonapositiivset päevas, koolid on kinni, haiglad kriitilisel piiril ja me arutleme siin abielureferendumi üle. Mul on igatahes piinlik, et Riigikogu selle asemel, et arutada koroonakriisiga seotud küsimusi, mis on hetkel kõigi meelel ja keelel, üritab tüli üles kiskuda teemal, mis ei ole üldse riigi asi korraldada.
Meil ei ole rahvahääletuste vastu üldiselt midagi. Rahvalt võibki arvamust olulistes riigielu küsimustes küsida, aga see, mida meile praegu pakutakse, ei ole oluline riigielu küsimus.
See kavandatav rahvahääletus on korraga mõttetu, naeruväärne ja julm. Mõttetu on rahvalt küsida midagi regulatsiooni kohta, mis on juba seaduses kirjas, mida mitte keegi ei ründa. Mõttetu on kriisiolukorras, kus niigi raha vähe, kulutada selle toimumisele ja kampaaniale suuri summasid. Naeruväärne on see rahvahääletus seetõttu, et tegeleme keset suurt kriisi ebavajaliku teemaga ja eelnõu esitaja ei suutnud ühelegi küsimusele sisuliselt vastata ega vastata Aivar Sõerdi küsimusele: mis probleemi me selle eelnõuga lahendame. Ja lisaks on see rahvahääletus julm, sest teeb paljudele inimestele haiget.
Minul ei juhtu selle referendumiga midagi halba. Ma olen kasvanud traditsioonilises perekonnas. Ma ise olen traditsioonilises abielus. Aga on ka teistsuguseid perekondasid. Ja just seetõttu lõikab mulle abielureferendum südamesse. Sest mina ei usu, et inimene on nii loodud, et ta tahab teisele halba. Aga see referendum toob palju halba. Mitte mulle. Mitte teistele meiesugustele, kes me oleme sündinud enamuse esindajatena. Aga see toob halba mitmetele sõpradele ja tuttavatele, kes on sündinud teistsugusena. Mitmetele perekondadele, mis ei lähe selle “õige perekonna” mõiste alla, aga on ometi toimivad ja armastavad perekonnad. Ja tegelikult seeläbi toob see halba kogu ühiskonnale. Te tahate teha rahvahääletust, mis ütleb, et peame ühte armastust paremaks kui teist.
Põhiseadus kaitseb perekonda, mitte abielu. Ja seda sel põhjusel, et põhiseaduse loojad olid ettenägelikud. Perekondi on erinevaid. Nüüd soovitakse öelda, et ainus õige perekond on see, kus on abielus mees ja naine. See pole reaalne elu. 9 aastat tagasi toimunud rahvaloenduse andmetel elas 34,5% seadusliku abikaasaga ja 15,6% vaba-abielus. Alates 2000.aastast on seaduslikus abielus olevate inimeste arv pidevalt vähenenud ja suurenenud on vabaabielus olnud inimeste arv. Juba viimased 15 aastat sünnib Eestis vaba-abieludest rohkem lapsi kui registreeritud abieludest.
Kui õige perekond on see, kus on mees ja naine ning nad on omavahel abielus, siis põhiseadusassamblee liiget Liia Hännit tsiteerides: „Väga paljud perekonnad arvatakse niimoodi riigi kaitse alt välja. EKRE taotlus pole mitte niivõrd kaitsta abielu mõistet samasooliste paaride eest, vaid lüüa kahte lehte Eesti pered.“
Miks meil on seda perede kahte leeri löömist vaja? Kellele see hea on? Kellele see kasulik on? Mis sellest paremaks muutub, kui ütleme osadele, et teie perekond ei ole õige? Jätame selle referendumi, palun, ära.
Paljud koalitsioonisaadikute seast on mulle öelnud, et seda referendumit ei tule ju niikuinii, viidates opositsioonipoolsele plaanitavale obstruktsioonile. Et sellest pole hullu midagi, et te hääletate esimesel lugemisel poolt. Räägite mingit segast juttu küsimuse muutmisest, teades samal ajal, et koalitsioonis pole mingit valmidust seda küsimust muuta, mida ka Siim Pohlak täna siit kõnepuldist kinnitas. Kui te hääletate selle eelnõu poolt, siis me tegeleme järgmised kuud ainult selle küsimusega. Aga vaadake, kallid kolleegid, nagu korduvalt siit puldist öeldud: kõik, mida me siin teeme, läheb ajalukku. Kui te loodate opositsiooni peale, et me ajame selle eelnõu umbe, siis täna on teie viimane võimalus näidata, mis te ise selle referendumi kohta arvate. Kas te julgete üldse midagi arvata või on see teil ära keelatud? Kui te hääletate poolt, lähete ajalukku, kui need, kes tahtsid Putinile meelepärast rahvahääletust Eestis korraldada ja seda kõige keerulisemal koroonaajal. Tänane hääletustulemus jääb kehtima aastateks ja siit on näha, kes hääletasid poliitiliselt motiveeritud kiusamise poolt ja kes vastu.
Teeme ettepaneku see eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Palun hääletage eelnõu tagasilükkamise poolt!
The post Kavandatav rahvahääletus on korraga mõttetu, naeruväärne ja julm appeared first on Kaja Kallas.